Kontrowersyjne wspomnienia Woody'ego Allena jednak trafiły do sklepów. Znalazł się chętny wydawca

Pamiętniki Woody'ego Allena w poniedziałek trafiły jednak na rynek. Po turbulencjach znalazł się wydawca chętny na opublikowanie wspomnień reżysera takich filmów jak "Annie Hall", "Manhattan" czy "Vicky Cristina Barcelona". Filmowiec opisuje w nich swoje dzieciństwo i karierę filmową.
Zobacz wideo

Woody Allen napisał swoje wspomnienia zatytułowane "Apropos of Nothing" czyli "Apropos Niczego", które pierwotnie na rynku miały ukazać się nakładem wydawnictwa Hachette.

Kontrowersyjne pamiętniki Woody'ego Allena jednak wydane

Wydanie wspomnień Woody'ego Allena ogłoszono na początku marca 2020 roku - książka miała pojawić się na rynku 7 kwietnia. Jednakże decyzja wydawnictwa z grupy Grand Centtral Publishing spotkała się z mocną krytyką - Woody Allen został oskarżony o molestowanie seksualne przez Dylan Farrow - adoptowaną córkę Mii Farrow i Woody'ego Allena. Reżyser miał ją zaatakować, kiedy była małą dziewczynką, a jego agresywne zachowanie wobec dzieci miało być też powodem rozwodu z aktorką - w latach 90. doszło do procesu, w którym orzeczono, że Allen dziecka nie molestował. Na fali #MeToo oskarżenia jednak wróciły.

Wydawnictwo Hachette współpracowało jednocześnie z Ronanem Farrow - także synem Mii Farrow-  który napisał książkę "Catch and Kill" o swoim dziennikarskim śledztwie w sprawie Harveya Weinsteina i innych podejrzanych, wygrał dzięki niemu nagrodę Pulitzera.

Kiedy ogłoszono, że wydane zostaną wspomnienia Woody'ego Allena, Ronan Farrow na Twitterze dał upust swojej złości - był rozgoryczony ze względu na swoją siostrę Dylan. W efekcie około 75 pracowników wydawnictwa Hachette ostentacyjnie opuściło nowojorskie biuro spółki w geście solidarności z Rarnanem Farrowem, Dylan Farrow i innymi ofiarami molestowania seksualnego. Dzień później Hachette zrezygnowało z publikacji książki.

"Apropos Niczego" przyjęło za to do druku wydawnictwo Arcade - donosi Variety. W związku z wydaniem książki Woody'ego Allena opublikowano też specjalne oświadczenie:

W tych dziwnych czasach, kiedy prawda jest zbyt często odrzucana jako 'fake news', my jako wydawcy, wolimy oddać głos szanowanemu artyście, niż klękać przed tymi, którzy chcą go uciszyć.

Allen w pamiętniku opisuje swoje dzieciństwo w Nowym Yorku, romans z Diane Keaton i odnosi się do zarzutów o molestowanie seksualne 7-letniej Dylan Farrow. Rozpisuje się także o swoim związku z Mią Farrow - matką Dylan i Ronana - i ich wspólnej pracy nad filamami takimi jak "Hanna i jej siostry" czy "Broadway Danny Rose". Książkę zadedykował Soon-Yi Previn - swojej żonie i adoptowanej córce Mii Farrow.

Arcade Publishing podkreśla:

Ta książka to uczciwe i wyczerpujące spojrzenie na życie Woody'ego Allena, który zaczyna od opisania swojego dzieciństwa na Brooklynie, wspomina swoją błyskotliwą karierę filmową, telewizyjną, teatralną, pisarską i komediową. Analizuje też swoje relacje z rodziną i przyjaciółmi.
Więcej o: