Lektury szkolne - audiobooki, które pomogą w nauce

Lektury szkolne mają między innymi zachęcać dzieci i młodzież do czytania, niestety często zniechęcają. Miały być dla dzieci i młodzieży, a bardziej zajmują się nimi dorośli, debatując nad ich kanonem. Co z nimi dalej? Czy audiobooki mogą pomóc w oswojeniu się z lekturami?

Lektury szkolne - czy to jeszcze ma sens? 

Lektury czyta stosunkowo mało uczniów, a według badań, ok 20% uczniów nie czyta nic. Trend ten nie dziwi, po książki także sięga coraz mniej dorosłych. A może jedno jest konsekwencją drugiego? Dorośli zniechęceni wspomnieniami nudnych lektur z dzieciństwa, nie chcą sięgać po nowe pozycje, zadowalając się kolejnym serialem na Netflixie (skądinąd wiele z nich to pozycje na bardzo wysokim poziomie i nie ma w tym niczego gorszącego). Szkoły i uniwersytety także nie wyrabiają w nas nawyku czytania, premiując raczej wiedzę o literaturze i umiejętność pisania rozprawek pod gotowy klucz, niż dyskusje na jej temat. Pragmatyzm wygrywa z wrażliwością.

Lektury - przyjęło się mówić, że otwierają oczy na świat, pokazują życie w innych krajach i kulturach, uczą tolerancji. We współczesnym świecie mogą one oczywiście spełniać te wszystkie funkcje. Wystarczy przeczytać "W pustyni i w puszczy", by poznać Afrykę czasów kolonialnych lub "Dzieci z Bullerbyn", które opowiadają o przygodach grupki bohaterów z malutkiej, szwedzkiej wioski. Lektury te dają narzędzia do pełnego poznania świata, oceny zjawisk społecznych i socjologicznych, umiejętność wyciągania wniosków. To one przekazują nam wiedzę o symbolach i archetypach, dzięki którym możemy potem wyrażać swoje poglądy w powszechnie zrozumiały sposób.

Audiobooki - lektury szkolne

Niestety, nawet najciekawsze lektury nie przyciągną dziecka, które czytać po prostu nie lubi albo jest do niego zniechęcone. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą audiobooki. Jakie lektury szkolne można znaleźć w formie audiobooków? Wybór jest naprawdę duży, a to kilka przykładów:

  • A. Camus "Dżuma"
  • A. Kamiński "Szatan z siódmej klasy"
  • B. Prus "Lalka"
  • H. Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy"
  • K. Dickens "Opowieść wigilijna"
  • M. Kruger "Karolcia"
  • L. Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" 
  • S. Żeromski "Syzyfowe prace"

Co więcej, trudno już znaleźć lekturę szkolną, której nie ma w formie audiobooka. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy wolą słuchać niż czytać albo zapomnieli wypożyczyć książki, która jest do przeczytania "na jutro". Na szczęście są lektury szkolne w internecie. Słuchanie książek może pomóc zarówno w oswojeniu się z wymaganą literaturą, jak i zachęci do czytania w ogóle. Niestety, nie zastąpi roli, jaką czytanie odgrywa w nauce ortografii, ale nadal może być pomocne we wzbogacaniu słownictwa. 

Ciekawe lektury - szkoła podstawowa. TOP 5

Ciekawe lektury to z pewnością takie, które dotyczą problemów bliskich sercu dzieci i młodzieży, a także napisane językiem, który nie wydaje się archaiczny i niezrozumiały. Od takich pozycji, warto zacząć czytanie. Jakie ciekawe książki znajdziemy na obowiązkowych listach? 

  • "Mały Książę", Antoine de Saint Exupery - historia chłopca, który dzięki swojej kosmicznej podróży dowiaduje się czym są miłość, tęsknota i smutek.
  • "Mikołajek", Rene Goscinny - pełna humoru książka z poruszającymi wyobraźnię przygodami kilkuletniego francuza, którego ulubionym powiedzonkiem jest "No bo co w końcu, kurczę blade!"
  • "Hobbit, czyli tam i z powrotem", J R R Tolkien: razem z Bilbo Bagginsem poznacie początek historii opisanej we "Władcy Pierścieni". To emocjonująca pozycja pełna smoków, krasnoludów i elfów.
  • "Akademia Pana Kleksa", Jan Brzechwa, czyli dowód na to, że dobra literatura się nie starzeje. Znany głównie z pisania poezji autor stworzył barwne postaci Pana Kleksa i Adasia Niezgódki, które bawią i rozśmieszają do dziś!
  • "Opowieść wigilijna", Charles Dickens - nie ma prawdziwych świąt bez tego tekstu! Czy Ebenezer Scrooge wreszcie się opamięta i przestanie rujnować bożonarodzeniowy nastrój?
Zobacz wideo Nowy odcinek Popkultury!

Lektury szkolne - szkoła średnia

 

Po co są lektury we współczesnym świecie? Wykształcony, mądry człowiek bez znajomości podstawowych lektur szkolnych: utworów literatury polskiej i światowej, nigdy nie będzie w pełni świadomym uczestnikiem dyskursu publicznego. Oto 5 propozycji lektur dla licealistów, które na pewno nie są nudne:

  • "Dżuma", Albert Camusa - ta pozycja porusza bardzo aktualny temat. Jest opowieścią o chorobie, ale także analizą istoty zła, które tkwi w każdym człowieku.
  • "Mistrz i Małgorzata", Michaił Bułhakow - co łączy komunistyczną Moskwę, świtę szatana i Poncjusza Piłata? Odpowiedź znajdziecie w tej znakomitej lekturze.
  • "Zbrodnia i kara", Fiodor Dostojewski - na kanwie historii kryminalnej, autor stworzył mistrzowskie studium zbrodni, wyrzutów sumienia i walki wewnętrznej sprawcy.
  • "Chłopi", Władysław Reymont - uczta dla fanów folkloru, slow life'u i eko trendów. Długie opisy przyrody są przerywane wartką akcją - małżeństwo Macieja Boryny okazuje się być początkiem wielu tragedii.
  • "Pani Bovary", Gustav Flaubert - Emma Bovary marzy o zupełnie innym życiu niż to, które prowadzi. Powieść punktuje obłudę, hipokryzję i drobnomieszczańską obyczajowość. Zaskakująco aktualna.
Więcej o: