Książki biograficzne oprócz opisywania losów znanych nam ludzi, znakomicie ilustrują czasy, w których owi bohaterowie żyli. Dostajemy więc nie tylko szczegółowy opis czyjegoś życia, ale także szeroki ogląd całej epoki: tło społeczne, historyczne, polityczne. Czasami książka fascynuje nas na tyle mocno, że decydujemy się sięgnąć po kolejną pozycję na dany temat - nasza ciekawość pobudza nas do działania i samorozwoju.
Książki biograficzne dają nam wstęp do zakazanych na co dzień rejonów i dlatego mogą być powodem awantur i spraw sądowych. Głośna biografia "Kapuściński non-fiction", pióra Artura Domosławskiego miała swój finał w sądzie. Żona i córka oburzone rozdziałem "O miłości i innych demonach" poświęconym życiu erotycznemu reportera, pozwały Domosławskiego. Ta sprawa była pretekstem do wielu debat na temat pisania biografii w ogóle i tematów, jakie są w niej dopuszczalne. W 2016 rok sąd przyznał rację Domosławskiemu i pozwolił na publikację książki w pełnym kształcie.
Inną głośną sprawą związaną z biografiami był spór Jerzego Pilcha z biografistką Katarzyną Kubisowską. W trakcie pracy nad książką, na którą bohater początkowo wyraził zgodę, ostatecznie ją wycofał. Dodatkowo w tym samym czasie ukazał się jego wywiad-rzeka w innym wydawnictwie. Katarzyna Kubisowska wydała więc swoją książkę "Pilch w sensie ścisłym" bez błogosławieństwa głównego zainteresowanego. Pilch komentował, że jest to pozycja "przedwczesna i niemoralna, bo autor, o którym piszą, powinien umrzeć". Dlaczego Pilch tak się wypowiedział? Musicie przeczytać i odpowiedź znaleźć już sami.
Jedni zaczytują się w książkach poświęconych aktorom i gwiazdą muzyki, inni wolą coś o inspirujących życiach wielkich odkrywców czy naukowców, jeszcze inni szukają biografii historycznych przywódców czy całych wielkich rodów. Warto zwrócić uwagę na te pozycje:
Dobre książki biograficzne to jednak z pewnością takie, które cieszą się niesłabnącym, dużym zainteresowaniem na całym świecie. Nie sposób nie wspomnieć o autobiografii Michelle Obamy "Becoming. Moja historia". To napisana w ciekawy sposób opowieść kobiety z krwi i kości, która zanim stała się pierwszą damą u boku najpotężniejszego prezydenta świata, była zapracowaną dziewczyną walczącą o swoje. Michelle pisze o sobie, ale tłem jej opowieści jest walka o prawa kobiet, równouprawnienie, sprawiedliwość społeczną i prawdę. To książka, która (często w humorystyczny sposób) opowiada o drodze, jaką przeszła Michelle i dodająca otuchy i siły wszystkim kobietom. Masz gorszy dzień? Sięgnij po tę pozycję!
Najlepsze książki biograficzne, wybór jak najbardziej subiektywny: