Biografie gwiazd, artystów, sportowców - top 10 książek biograficznych

Książki biograficzne - dlaczego tak bardzo lubimy je czytać? Jest to niepowtarzalna okazja, by zajrzeć za kulisy i przyjrzeć się z bliska prywatnemu życiu ważnych dla świata osób. Możemy sprawdzić, czy borykali się z podobnymi problemami jak my, co ich motywowało do pracy i dzięki czemu odnieśli sukces.

Książki biograficzne oprócz opisywania losów znanych nam ludzi, znakomicie ilustrują czasy, w których owi bohaterowie żyli. Dostajemy więc nie tylko szczegółowy opis czyjegoś życia, ale także szeroki ogląd całej epoki: tło społeczne, historyczne, polityczne. Czasami książka fascynuje nas na tyle mocno, że decydujemy się sięgnąć po kolejną pozycję na dany temat - nasza ciekawość pobudza nas do działania i samorozwoju.

Książki biograficzne – nabardziej znane biografie

Książki biograficzne dają nam wstęp do zakazanych na co dzień rejonów i dlatego mogą być powodem awantur i spraw sądowych. Głośna biografia "Kapuściński non-fiction", pióra Artura Domosławskiego miała swój finał w sądzie. Żona i córka oburzone rozdziałem "O miłości i innych demonach" poświęconym życiu erotycznemu reportera, pozwały Domosławskiego. Ta sprawa była pretekstem do wielu debat na temat pisania biografii w ogóle i tematów, jakie są w niej dopuszczalne. W 2016 rok sąd przyznał rację Domosławskiemu i pozwolił na publikację książki w pełnym kształcie.

Inną głośną sprawą związaną z biografiami był spór Jerzego Pilcha z biografistką Katarzyną Kubisowską. W trakcie pracy nad książką, na którą bohater początkowo wyraził zgodę, ostatecznie ją wycofał. Dodatkowo w tym samym czasie ukazał się jego wywiad-rzeka w innym wydawnictwie. Katarzyna Kubisowska wydała więc swoją książkę "Pilch w sensie ścisłym" bez błogosławieństwa głównego zainteresowanego. Pilch komentował, że jest to pozycja "przedwczesna i niemoralna, bo autor, o którym piszą, powinien umrzeć". Dlaczego Pilch tak się wypowiedział? Musicie przeczytać i odpowiedź znaleźć już sami.

Biografie warte przeczytania 

Jedni zaczytują się w książkach poświęconych aktorom i gwiazdą muzyki, inni wolą coś o inspirujących życiach wielkich odkrywców czy naukowców, jeszcze inni szukają biografii historycznych przywódców czy całych wielkich rodów. Warto zwrócić uwagę na te pozycje: 

 • Leonardo Faccio "Messi. Chłopiec, który zawsze się spóźniał (a dziś jest pierwszy)" to opowieść o nieśmiałym, zwyczajnym dziecku, które pokonuje swoje słabości i problemy zdrowotne, by osiągnąć niebywały sukces. Pozycja bardzo motywująca!
 • David Attenborough "Przygody młodego przyrodnika" to historia wyjątkowego człowieka w świecie dzikiej przyrody. Znany brytyjski biolog, pisarz i podróżnik zaczyna swoją karierę w 1954 roku – jego praca polega na poszukiwaniu zwierząt dla brytyjskiego zoo i tworzeniu programów BBC. Książka pełna dowcipu i optymizmu.
 • Patti Smith "Poniedziałkowe dzieci" to autobiografia piosenkarki i poetki, która skupia się na tym, co zawsze najbardziej interesujące dla czytelnika: na życiu prywatnym i miłości. Autorka opisuje poetyckim językiem swój burzliwy romans ze słynnym fotografem Robertem Mapplethorpe.
 • Andrew Roberts "Napoleon Wielki" to książka poświęcona jednemu z najbardziej fascynujących przywódców w historii. Dowiadujemy się z niej nie tylko szczegółów życia Napoleona, ale dodatkowo poznajemy tajniki sztuki wojennej i politycznej.
Zobacz wideo Popkultura odc. 31

Dobre książki biograficzne – to jakie?

Dobre książki biograficzne to jednak z pewnością takie, które cieszą się niesłabnącym, dużym zainteresowaniem na całym świecie. Nie sposób nie wspomnieć o autobiografii Michelle Obamy "Becoming. Moja historia". To napisana w ciekawy sposób opowieść kobiety z krwi i kości, która zanim stała się pierwszą damą u boku najpotężniejszego prezydenta świata, była zapracowaną dziewczyną walczącą o swoje. Michelle pisze o sobie, ale tłem jej opowieści jest walka o prawa kobiet, równouprawnienie, sprawiedliwość społeczną i prawdę. To książka, która (często w humorystyczny sposób) opowiada o drodze, jaką przeszła Michelle i dodająca otuchy i siły wszystkim kobietom. Masz gorszy dzień? Sięgnij po tę pozycję!

Najlepsze książki biograficzne – lista TOP 10

Najlepsze książki biograficzne, wybór jak najbardziej subiektywny:

 1. Michelle Obama "Becoming. Moja historia"
 2. Artur Domosławski "Kapuściński non-fiction"
 3. Piotr Bojarski "Fiedler, głód świata"
 4. Angelika Kuźniak "Stryjeńska. Diabli nadali"
 5. Magdalena Grzebałkowska "Beksińscy. Portret podwójny"
 6. Andrzej Franaszek "Miłosz. Biografia"
 7. Mariusz Sepioło "Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę"
 8. Barbara Muhijca "Frida"
 9. Statman Alisa "Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego"
 10. Katarzyna Surmiak-Domańska "Kieślowski. Zbliżenie"
Więcej o: