"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk do słuchania. Audiobook czytają m.in. Agata Kulesza i Wiktor Zborowski
O premierze informuje m.in. Wydawnictwo Literackie na swoim instagramowym profilu:
Czytają: Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Jan Peszek, Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Adam Ferency i Mariusz Bonaszewski. Audioteka udostępniła godzinny fragment ponad 40-godzinnego nagrania.
"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - audiobook. Fragment
"Ponad 40 godzin słuchania, kilkadziesiąt wątków i postaci - 'Księgi Jakubowe' imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam" - czytamy w opisie materiału.
"Księgi Jakubowe" Tokarczuk zostały wydane na razie tylko w formacie mp3. Okładkę przygotowała mieszkająca we Francji i współpracująca z pisarką ilustratorka Joanna Concejo.
Per Wästberg, pisarz, dziennikarz oraz członek Amnesty International, wygłaszając laudację podczas wręczenia pisarce Nagrody Nobla, powiedział o "Księgach Jakubowych":
Tysiącstronnicowa powieść to bogactwo obecnie niespotykane. To wyjątkowa książka opowiadająca o wielowarstwowych doświadczeniach zła, które jak patchwork tworzą opis dawnych czasów. W opowieści o XVIII-wiecznej Polsce i fanatyku Jakubie Franku widać bowiem paralelę wobec nazizmu i stalinizmu, a nawet współczesnych populistów, którzy historię widzą jak w chłopięcych książkach, czyli jako opowieść o bohaterach i zdrajcach. Ale książka to także nadzieja na Europę bez granic, na wiedzę.
- Tokarczuk pokazuje bowiem, że nie ma jednej historii, tylko ludzie i ich życia - kontynuował Wästberg. - Skupia się na pojedynczych ludzkich losach, zmienia anonimowe kobiety w jednostki, dając głos tym, które zniknęły bez śladu. Następne pokolenia będą wracać do tysiącstronicowego cudu Tokarczuk, by odkrywać bogactwo, z którego dziś ledwo zdajemy sobie sprawę. Widzę Alfreda Nobla w zaświatach kiwającego głową z uznaniem.
Licząca 912 stron papierowa wersja "Ksiąg Jakubowych" ukazała się w 2014 roku. W 2015 powieść została uhonorowana Nagrodą "Nike", otrzymała również wyróżnienie czytelników przyznawane w ramach tej nagrody.
-
Po co dziki croissant przybył do Krakowa? Stephen King odpowiada: Żąda ziemskich kobiet
-
Wrocław. Z Manhattanu do gabinetu stomatologicznego. Kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala odnaleziona
-
Tajemnicza brunetka na wrocławskim Manhattanie. Kim jest kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala?
-
Netflix. "Kto zabił Sarę" - kiedy premiera drugiego sezonu serialu? [Obsada]
-
"New Amsterdam" - 3 sezon. Kiedy obejrzymy nowe odcinki serialu w Polsce? [Obsada]
- Film o Tomaszu Komendzie - gdzie można go obejrzeć?
- Oscary 2021. Kto ma największe szanse na wygraną? Bukmacherzy wskazują faworyta
- Jak brzmi zmiana układu sił w London Grammar? Można to sprawdzić na płycie "Californian Soil"
- POPKultura Extra. Polecamy płyty i filmy, które trafiłyby do naszych "Topów Wszech Czasów"
- Netflix. Czy będzie drugi sezon serialu "Wąż"? Obsada