Najciekawsze audiobooki - top 5 propozycji, które umilą ci czas w domu

Audiobooki, czyli książki w wersji audio, z roku na rok zyskują na popularności. Korzystają z nich zarówno dzieci jak i seniorzy - są doskonałe dla niedowidzących czy zapracowanych osób. To doskonała oszczędność czasu, wzroku oraz pieniędzy.

Książki audiobooki czy książki papierowe? Oto jest pytanie

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez tradycyjnych, drukowanych książek, które towarzysza nam już od wielu stuleci. Niektórzy są nawet „uzależnieni” od zapachu świeżo wydrukowanych książek i z niecierpliwością czekają na kolejne tytuły ich ulubionego autora. Czytając przenosimy się w inny świat, to doskonały sposób na relaks - zwłaszcza, gdy nikt nam nie przeszkadza podczas tej  przyjemności. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na chwile wyłącznie dla siebie. Wtedy z pomocą przychodzą audiobooki. Jakie są ich zalety?

 • nie nadwyrężają wzroku- czytając- zwłaszcza wieczorem nie zawsze dbamy o odpowiednie oświetlenie. Audiobooka możemy słuchać nawet w całkowitej ciemności. To również jedyny sposób na kontakt z literaturą dla osób niedowidzących czy w podeszłym wieku i ze słabym wzrokiem
 • pozwalają na "czytanie" nawet najbardziej zabieganym- szczególnie dla tych, co w codziennym pędzie nie mają czasu na spokojne chwile z książką. Audiobooka możemy słuchać podczas wykonywania codziennych obowiązków, drodze do i z pracy, na spacerze, podczas joggingu, jazdy samochodem czy rowerem.
 • są łatwo i szybko dostępne- audiobook możemy mieć dostępny już chwilę po jego opłaceniu
 • są minimalistyczne- nie zajmują miejsca w mieszkaniu
 • cena- audiobooki przeważnie są tańsze niż ich drukowane odpowiedniki.

Audiobooki - nowości

Po jakie audiobooki sięgnąć, szukając czegoś nowego do posłuchania? Oto kilka naszych propozycji:

 • Janusz A. Zajdel - "Limes inferior"

O tej książce najwiecej powie nam ocena Stanisława Lema, który określił ją jako najoryginalniejszą książkę science fiction. Głównego bogatera - Sneera - poznajemy, gdy w trakcie podróży wypożyczonym jachtem oddaje się rozważaniom na temat czasu i wolności. Trudno się dziwić, dla niego znaczenie tych słów nie jest wcale takie oczywiste. W tej powieści niektórzy doszukują się odniesień do systemów politycznych, a nawet rzeczywsitości znanej nam z PRL-u. Przez świat przedstawiony brawurowo poprowadzi nas aktor Michał Staszczak. 

 • Katarzyna Tubylewicz - "Bardzo zimna wiosna"

Sztokholm, opuszczony samochód przed supermarketem, a w nim zwłoki staruszki - zamożnej i szanowanej obywatelki. Kto zabił? Jak z rozwiązaniem zagadki poradzą sobie policjanci walczący z kryzysem w ich służbie? I co ma z tym wspólnego Ewa - Polka, która od niedawna opiekowała się ofiarą? Przez tę kryminalą historię poprowadzi słuchaczy Mariusz Weber. 

 • Andrzej G. Kruszewicz - "Sekretne życie zwierząt"

Audiobook nie tylko dla miłośników zwierząt. Andrzej Kruszewicz – dyrektor warszawskiego zoo – przedstawia historie ze świata swoich podopiecznych. I jak się okazuje, świat ten nie różni się aż tak bardzo od ludziego. Zwierzęta macho, silne samice, uwodzenie, wierność i zdrady. Brzmi znajomo? A to przecież świat zwierząt. Opowieści z tego świata czyta sam autor. 

Audiobooki dla kobiet

Audiobooki dla kobiet to stereotypowo romanse czy biografie, ale porzućmy stereotypy, każdy dobry audioobok będzie świetnym prezentem dla pań. Na co warto zwrócić uwagę? Oto nasze propozycje z kategorii "Najlepsze audiobooki dla kobiet":

 • Remigiusz Mróz - "Ekstradycja"

Polskie audiobooki online to kategoria, która rozwija się naprawdę dynamicznie. Kolejny (już 11.!) tom opowiadający o losach mecenas Joanny Chyłki. Co u niej? Gdzie uciekła? Co z Kordianem? Dla fanów i fanek prozy Mroza to pozycja obowiązkowa. Tym, którzy dopiero chcąć zacząć poznawać historię Chyłki warto polecić pierwszy tom - Chyłka: Kasacja, zekranizowana również w formie serialu. Czyta Krzysztof Gosztyła. 

 • Barbara K. Lipska, Elaine McArdle - "Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił"

Wybitna neurolożka dr Barbara Lipska opowiada swoją poruszajacą historię. Czy mózg dotknięty chorobą może sam się uzdrowić? Lekarka opowiada o tym, jak choroba psychiczna wpłynęła na jej umysł i życie. W jej świat wprowadza czytelników lektorka Ewa Abart. 

 • Margaret Atwood - "Testamenty"

To najgłośniejsza powieść 2019 roku, nagrodzona Bookerem. Margaret Atwood wraca do świata „Opowieść Podręcznej”i opowiada, co zmieniło się w Gilead po 15 latach. Jak wygląda życie w Republice? Jaka jest sytuacja kobiet? Co z Podręcznymi? Dla fanów "Opowieści podręcznej" to pozycja obowiązkowa. Przez świat przedstawiony czytelników prowadzi Maria Seweryn. 

Zobacz wideo Widzieliście już nowy odcinek Popkultury?

Audiobooki - top5 najciekawszych propozycji 

1. Olga Tokarczuk - "Księgi Jakubowe"

"Ponad 40 godzin słuchania, kilkadziesiąt wątków i postaci - 'Księgi Jakubowe' imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji - czytamy w opisie audiobooka. Ponad 900 stron powieści noblistki czytają Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Jan Peszek, Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Adam Ferency i Mariusz Bonaszewski. Fragmentu możecie posłuchać tutaj.

2. Paweł Kapusta - "Gad. Spowiedź klawisza"

Poruszający reportaż o więziennym życiu z perspektywy strażników. Ludzi, którzy dzień w dzień, przez lata wyjątkowo trudnej służby, pilnują sprawców najokrutniejszych przestępstw. Czytelników do brutalnego i wulgarnego świata "klawiszy" wprowadzi aktor Janusz Chabior. 

3. Alex Michaelides  - "Pacjentka"

Thriller psychologiczny. Ten audiobook na długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Znana malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie z pozoru idealnie życie. Co sprawia, że pewnego dnia strzela swojemu mężowi pięć razy w głowę? Kobieta przestaje mówić i trafia do szpitala psychiatrycznego. Czy tam poznamy odpowiedź na pytanie: dlaczego? Czytają Ewa Abart i Marcin Popczyński. 

4. Tom Phillips - "Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko"

O sukcesach mówi się łatwo i przyjemnie, pora więc posłuchać o tym, jak ludzkość potrafi narozrabiać i jak katastrofalne mogą być tego skutki. Książkę czyta Maciej Kowalik. 

5. Renee Engeln - "Obsesja piękna"

Wygląd to nie wszystko. To wiemy, ale trzymać się tej zasady w świecie pełnym filtrów na Instagramie? Profesor psychologii pokazuje, jak obsesja na punkcie wyglądu i aparycji  przeszkadza kobietom żyć szczęśliwie. Audiobook czyta Joanna Domańska. 

Audiobooki - cena. Tanio czy drogo?

Ceny niektórych książek w formie papierowej mogą przyprawić o zawrót głowy - kilkadziesiąt czy kilkaset złotych to niemały wydatek, szczególnie dla osób o niewielkich dochodach. Ratunkiem są biblioteki, jednak nie zawsze mamy czas na ich odwiedzenie. Problemem w małych miejscowościach może być również  swobodny dostęp do dobrze wyposażonych bibliotek posiadających w swoim księgozbiorze najnowsze tytuły. Dobrą wiadomością dla oszczędnych będzie to, że audiobooki z reguły kosztują mniej niż ich książkowe wersje. Łatwo też sprawdzić, gdzie znajdziemy audiobooki tanio, korzystając z porównywarek cen.

<<Reklama>> Wszystkie wymienione audiobooki są dostępne w Publio.pl >>

Więcej o: