Fantastyka. Top 10 książek dla fanów magii i smoków

Książka z kategorii fantastyka to jedna z tych propozycji, która jest dobra zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Wprowadza nas do krainy magicznych zaklęć, elfów, skrzatów i świata, o którym marzyliśmy w dzieciństwie.

Książki fantastyczne. Które warto przeczytać?

Książki fantastyczne to dobra lektura dla wszystkich, niezależnie od wieku. Dla fanów dostępne są przeróżne propozycje, gdzie odkrywamy światy magicznych stworów czy przedmiotów. Wciągające przygody i bohaterowie, często obdarzeni nadnaturalnymi mocami.

Fantastyka dzieli się na trzy wiodące nurty:

 • science fiction - fantastyka naukowa
 • fantasy
 • horror

Początkowo dominowały książki z gatunku sci-fi, teraz widzimy tendencje do łączenia nurtów ze sobą.

Książki fantastyczne – idealne dla ludzi w każdym wieku

Książki fantastyczne to opcja szczególnie dla tych, którzy chcieliby oderwać się od problemów, otaczającego świata. To, co wyróżnia ten rodzaj publikacji książkowych to przede wszystkim liczne serie. Nierzadko dana akcja podzielona jest na kilkutomową opowieść. To sprawia, że z utęsknieniem czekamy na dalsze losy bohaterów. Książki fantastyczne to ciekawa propozycja na spędzenie wieczorów przy domowym kominku. Szeroki zakres tematyczny sprawia, że znajdziemy pozycje dla każdego członka rodziny.

Książki fantasy: ranking

Które książki fantastyczne są najpopularniejsze

 1. A.Sapkowski "Wiedźmin"
 2. J. K. Rowling "Harry Potter i Zakon Feniksa"
 3. R. Riordan "Percy Jakson i Morze Potworów"
 4. J.K. Rowling "Harry Potter i Książe Półkrwi"
 5. V. Roth "Naznaczeni śmiercią Tom 2 Spętani przeznaczeniem"
 6. K. Lasky "Porwanie"
 7. J. Dukaj "Katedra"
 8. J. S. A. Corney "Prochy Babilonu"
 9. I. Douglas "Światłość Star Carrier Tom 8"
 10. L. Bardugo "Królestwo kanciarzy. Szóstka wron"

Najlepsze książki fantasy, czyli o tym co mamy aktualnie na rynku

Jakie są najlepsze książki fantasy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wynika to z faktu, że każdy z nas ma indywidualne preferencje. Wybierając książkę, powinniśmy zwrócić uwagę na to kto będzie ją czytał. Na księgarnianych półkach możemy znaleźć mnóstwo propozycji z gatunku fantasy:

 • Andrzej Sapkowski z serią "Wiedźmin". Stała się ona inspiracją i podstawą do stworzenia wyjątkowej ekranizacji. Główny bohater książki to Geralt z Rivii, czyli tytułowy wiedźmin. Jest mutantem, zabójcą potworów. Książka wprowadza nas w świat jego zawiłych przygód.
 • J. K. Rowling "Harry Potter i Zakon Feniksa". Saga Harry Potter to prawdziwy klasyk. Historia osieroconego chłopca, który dowiaduje się, że jest czarodziejem przykuła uwagę wielu czytelników. Książka opowiada o jego dalszych losach, o życiu w szkole Magii i Czarodziejstwa, o przyjaciołach. To opowieść o przyjaźni, odwadze i nadziei, która nigdy się nie kończy.
 • R. Riodan "Percy Jackson i Morze Potworów" to idealna książka dla miłośników mitologii greckiej. Percy Jackson jest nastoletnim synem greckiego boga mórz i oceanów - Posejdona. Wiedzie on spokojne życie w obozie półkrwi. Pewnego dnia wszystko ulega całkowitej zmianie. Niespodziewanie podczas zawodów, mechaniczny byk przebija się przez magiczną barierę i zatruwa drzewo, które stanowi ochronę dla mieszkańców obozu. Jedynym ratunkiem jest znalezienie runa. Percy chcąc ratować swój lud, wyrusza na poszukiwania.
 • V. Roth "Naznaczeni śmiercią Tom 2. Spętani przeznaczeniem", to opowieść o miłości i nadziei. Cała historia rozgrywa się w kosmicznym świecie.
 • K. Lasky "Porawanie". Wypchnięty z gniazda przez swojego brata Soren zostaje porwany przez członków Akademii Osieroconych Sów. Tam poznaje przyjaciółkę Gylifę. Wspólnie postanawiają odkryć prawdziwe i złowieszcze zamierzenia szkoły.
 • J. Dukaj "Katedra". Ksiądz Pierre Lavone odwiedza planetoidę, na której pochowano Izmira Predu. Przez wielu był on uważany za świętego cudotwórcę. Zadaniem księdza Pierre jest przedstawienie raportu, który wykaże, czy cuda były autentyczne.
 • J. S. A. Corney "Prochy Babilonu". James Holden i jego załoga próbują pokonać flotę złowrogich Pasiarzy, którzy okaleczają Ziemię. Rozpoczynając jednocześnie kampanię piractwa i prześladowań.
 • I. Douglas "Światłość Star Carrier Tom 8". Trevor Gray próbuje uratować Ziemię przed obcą istotę. Używa w tym celu sztucznej inteligencji, zwanej "Światłością". Jeżeli uda mu się wykonać zadanie i wróci na czas, uratuje ludzkość od zagłady.
 • L. Bardugo "Królestwo kanciarzy. Szóstka wron". Kaz Brekker i jego towarzyszę właśnie przeprowadzili "skok życia", niestety zamiast dzielić się zyskami, są zmuszeni walczyć o przetrwanie. Brakuje im funduszy i środków do życia, jednym słowem - zostali wystawieni do wiatru.
Zobacz wideo Nowy odcinek Popkultury

Książki fantasy: nowości. Które warto przeczytać?

Nowości w książkach fantasy pojawiają się bardzo często. Warto jest je przeczytać zwłaszcza wtedy gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z fantastyką.

 • Flannery Peter A. "Mag bitewny"
 • Kisiel Marta "Płacz"
 • Patricia Bings "Czas ciszy"
 • Aneta Jadowska "Bogowie muszą być szaleni"
 • Dąbrowski Michał "Imię Boga"
Więcej o: