Dobry kryminał - top 3 książki, od których ciężko się oderwać

Kryminały "królowej" gatunku - Agathy Christie - sprzedały się w liczbie ponad miliarda sztuk. I choć innym autorom daleko do osiągnięcia takiego wyniku, to kryminały należą do najlepiej sprzedających się książek na rynku. Które z nich zasługują na uwagę? Podpowiadamy.

Najlepsze kryminały - ranking TOP3

Bestsellery z gatunku "kryminał" to pozycje, które sprzedają się w milionach egzemplarzy. Obok książek najbardziej znanych autorów takich jak Jo Nesbø czy Harlan Coben, w ostatnich latach popularne były też powieści innych pisarzy. Top3 książki, od których naszym zdaniem ciężko się oderwać, to: 

 1. "I że Cię nie opuszczę”. Autor: Richmond Michelle
  Historia młodego i kochającego się małżeństwa. Alice i Jake prowadzą szczęśliwe życie, przepełnione sukcesami. Ona wzięta prawniczka, on współwłaściciel przychodni terapeutycznej. W prezencie ślubnym otrzymują zaproszenie do elitarnego klubu dla małżeństw o nazwie Pakt. Niestety od tej chwili rozpoczynają się ich problemy. Jak daleko posuną się, aby ich małżeństwo przetrwało? Odpowiedź znajdziecie sami.
 2. "Ongrys Kapitan Żbik 7 Kryształowe Okruchy”. Autor: Zbigniew Sobala
  Milicja otrzymuje zgłoszenie dotyczące zaginięcia inżyniera Jana Zaleskiego. Niestety po pewnym czasie odnajdują jego zwłoki. Śledztwo wykazało, że zabójstwa dokonano na tle rabunkowym. Inspektor Janowski i kapitan Żbik znajdują kryształowe okruchy na ciele zmarłego. Jak potoczy się ich historia?
 3. "Nocna runda”. Autor: Lee Child
  Jest to jedna z najpopularniejszych pozycji na światowym rynku. Sprzedana w 100 milionach egzemplarzy. Historia Jacka Reachera to nie lada gratka dla fascynatów kryminału. Po rozstaniu z Michelle, Jack Reacher opuszcza Milwaukee. Podróżuje bez celu, w końcu w jednym z lombardów zauważa damski sygnet szkolny West Point, uczelni, którą sam ukończył. Postanawia odnaleźć właścicela sygnetu. 
Zobacz wideo Popkultura najnowszy odcinek!

TOP lista kryminały. Książki, które zostały przeniesione na duży lub mały ekran

Lista kryminalnych książek, które zostały zekranizowane jest bardzo długa. Samo "Morderstwo w Orient Expressie" Agathy Christie stało się podstawą do nakręcenia dwóch filmów: w 1974 i 2017 r. Nie wszystkie próby zekranizowania kryminałów są udane (patrz "Pierwszy śnieg" na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Jo Nesbø). Na co jednak warto zwrócić uwagę? 

 1. "Chyłka: Zaginięcie" na podstawie utworu Remigiusza Mroza - serial wyemitowany przez TVN;
 2. "Jack Reacher" - film z 2012 roku na podstawie powieści Lee Childa;
 3. "Sokół Maltański" - kultowy film z 1941 roku na podstawie kryminału autorstwa Dashiell Hammett;
 4. "Sherlock" - serial, który powstał na podstawie dzieł sir Arthura Conana Doyle'a, ze świetną kreacją Benedicta Cumberbachta w roli głównej i Martina Freemana w roli doktora Watsona. Z tą obsadą powstał również film "Sherlock i upiorna panna młoda". O przygodach Sherlocka opowiada też film "Sherlock Holmes" z 2009 roku. Tym razem w postać ekscentrycznego detektywa wcielił się Robert Downey Jr, a doktora Watsona - Jude Law. 
 5. "Poirot" - to najpopularniejszy serial na podstawie kryminału. "Poirot" powstał na podstawie historii przygód belgijskiego detektywa Herkulesa Poirot, autorstwa Agathy Christie. Premierowy odcinek serialu liczącego ponad 70 odcinków został wyemitowany w 1989 roku, a ostatni - w 2013. 

Kryminał - najlepsi autorzy

Wśród topowych autorów kryminałów nie brakuje polskich nazwisk. Do współczesnych najlepszych autorów kryminałów zaliczani są:

 • Jo Nesbø
 • Harlan Coben
 • Camilla Läckberg
 • Robert Galbraith
 • Jørn Lier Horst

A z polskich autorów:

 • Wojciech Chmielarz
 • Katarzyna Bonda
 • Katarzyna Puzyńska
 • Remigiusz Mróz
 • Zygmunt Miłoszewski
Więcej o: