"The Times" uznał książkę Szczepana Twardocha za najlepszą powieść miesiąca

"Król" Szczepana Twardocha został niedawno wydany w języku angielskim, czym chwalił się autor w mediach społecznościowych. Powieścią laureata Paszportu Polityki zachwycili się recenzencji z prestiżowego "The Times" - jednego z najważniejszych dzienników świata.
Zobacz wideo

"Król" Szczepana Twardocha został przetłumaczony na język angielski przez Seana Bye'a. Tytuł tłumaczenia to "The King of Warsaw", zaś premiera wydania odbędzie się na Amazon.com już 11 kwietnia. I tak jak już w styczniu powieść Twardocha zachwalali autorzy "The New York Times'a", tak teraz recenzenci z brytyjskiego "The Times'a" nie mają wątpliwości, że to najlepsza powieść miesiąca.

Czytaj też: "The New York Times" poleca książki Twardocha i Szabłowskiego. "Jaram się jak gromnica na Pasterce"

"Król" Szczepana Twardocha najlepszą powieścią miesiąca w Wielkiej Brytanii

"The Times" zachwala książkę Szczepana Twardocha jako najlepszą powieść historyczną kwietnia. To o tyle istotne dokonanie, że reszta zestawienia składa się z książek brytyjskich autorów i książek poświęconych historii Wielkiej Brytanii. Na liście mamy także takie pozycje jak "Arrowood and the Thames Corpses" Micka Finlaya z popularnej ostatnio w Anglii serii kryminałów historycznych i "The Book of Longings" autorstwa Sue Monk Kidd, autorki licznych bestsellerów z listy "The New York Times'a", takich jak "Sekretne życie pszczół" czy "The Invention of Wings".

Reakcje zagranicznych recenzentów na tłumaczenie są w większości entuzjastyczne. Portal Publishers Weekly zachwala książkę Twardocha jako "kompulsywnie wciągającą", ale i "brutalną" i "fascynującą". Zauważają, że "dążenie Twardocha, by nieustannie spoglądać w przepaść wynosi tą porywającą powieść na wyrafinowane wyżyny".

Autor recenzji z Kirkus Reviews nie ma wątpliwości, że Twardoch jest wschodzącą gwiazdą polskiej literatury na międzynarodowych wodach. Nie ma wątpliwości, że lektura tej książki jest "niegodziwie czarująca", a do tego "zaskakująca" i równie "głęboko poruszająca" jednocześnie. Podkreśla, że fabuła napędzana jest bezlitosną energią i nie przestaje zadziwiać czytelnika przy każdej możliwej okazji.

Czytaj też: Szczepan Twardoch broni nauczycielek ze "Szkoły z TVP": Toczcie sobie raczej bekę ze mnie

"Król" Szczepana Twardocha - fabuła i serial

Powieść "Król" Szczepana Twardocha ukazała się w 2016 roku i opowiada o przedwojennej Warszawie, jej różnorodnym folklorze, a przede wszystkim o mafii i żydowskim bokserze Jakubie Szapiro, który ma ambicję, by tym półświatkiem rządzić.

Już niedługo w Polsce zobaczymy serial na podstawie powieści - reżyseruje go Jan P. Matuszyński, twórca głośnego filmu o Beksińskich "Ostatnia rodzina". W roli głównej występuje Michał Żurawski. Szapiro poza tym, że jest świetnym pięściarzem, trzęsie też miastem. Jest zaufanym Kuma Kaplicy, starego bojownika PPS, socjalisty i króla warszawskiego półświatka. W tej roli zobaczymy wyśmienitego Arkadiusza Jakubika.

Kochankę Szapiry, Ryfkę Kij zagra z kolei Magdalena Boczarska. Przewiduje się, że "Król" trafi na antenę stacji jesienią tego roku. Nad scenariuszem do serialu pracował między innymi sam autor książki, Szczepan Twardoch. Pomagali mu w tym Łukasz M. Maciejewskii Dana Łukasińska. Za produkcję, dla telewizji CANAL+ Polska odpowiada Aurum Film - czyli Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

<<Reklama>> Książki autora dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (89)
"The Times" uznał książkę Szczepana Twardocha za najlepszą powieść miesiąca
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 21 razy 17

  świetna wiadomość, bo to rzeczywiście doskonała i wciągająca książka pokazująca ostatki sanacyjnej Polski, dla mnie pierwszy raz, nie oczami Legionistów, bohaterów wojny z bolszewikami i cudu nad Wisłą (choć Szapiro walczył w tej wojnie, ale Kaplica już znacznie mniej) tylko oczami mafiosów, przestępców i pan lekkich obyczajów, a wszystko zabarwione miejskim folklorem Warszawy której już nie ma i nie będzie... Nalewek, Kercelaka, domów publicznych, Polaków, Żydów, Rosjan, Niemców itd

 • cezar85

  Oceniono 22 razy 14

  "dążenie Twardocha, by nieustannie spoglądać w przepaść wynosi tą porywającą powieść na wyrafinowane wyżyny".

  uwielbiam takie frazesy

 • makeba1

  Oceniono 10 razy 8

  Przetlumaczyć ten "folklor" tak, aby czytelnik angielski to zrozumiał - to musiało być nie lada wyzwanie.

 • e-inka

  Oceniono 14 razy 8

  Gratulacje, szkoda ze ten news w obecnych warunkach nie nabierze stosownego rozpędu

 • lech41

  Oceniono 8 razy 4

  Gratulacje dla Szczepana Twardocha ! To naprawdę świetna książka. Do czytania, a nie do nagród oderwanych od ziemi.

 • calidris

  Oceniono 6 razy 4

  Zabawne, że recenzja z The Times w pierwszym zdaniu ujawnia to, czego w książce dowiadujemy się na samym końcu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX