Procent więcej Polaków czyta książki. Remigiusz Mróz popularniejszy od Olgi Tokarczuk

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Biblioteka Narodowa opublikowała raport o polskim czytelnictwie w 2019 roku. Okazuje się, że Polacy czytają trochę więcej niż w poprzednich latach, a nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla Olga Tokarczuk trafiła do pierwszej trójki najpopularniejszych autorów ubiegłego roku. To właśnie jej zwycięstwo miało znaczny wkład w zwiększenie się czytelnictwa.
Zobacz wideo

Z raportu Biblioteki Narodowej dowiadujemy się, że 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku - to o jeden procent więcej niż rok wcześniej. Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski podkreśla - "Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych".

Polacy czytają więcej. Którzy autorzy w Polsce są najpopularniejsi?

Autorzy raportu podkreślają, że wzrost czytelnictwa łączy się z dobrą koniunkturą, która doprowadziła do tego, że ludzi było stać na zakup większej liczby nowych książek. Zauważają też, że wpływ na popularność różnych książek mają też ich ekranizacje, seriale i gry komputerowe na ich podstawie. "Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk" - piszą autorzy raportu.

STAN CZYTELNICTWA W POLSCE W 2019 ROKU. WSTE?PNE WYNIKISTAN CZYTELNICTWA W POLSCE W 2019 ROKU. WSTE?PNE WYNIKI Biblioteka Narodowa

W ubiegłym roku zmienił się też znacząco ranking najpopularniejszych pisarzy. Do pierwszej trójki w zestawieniu weszła Olga Tokarczuk. Z badania wynika, że nazwisko pisarki od dawna było wymieniane przez uczestników badania, ale też nigdy wcześniej "nie trafiła do masowego obiegu czytelniczego", co zmieniło dopiero przyznanie jej Literackiej Nagrody Nobla w 2019 roku, a także Nagrody Bookera w 2018. Wcześniej "nie miała szans konkurować z popularnymi autorami literatury gatunkowej, przede wszystkim thrillerów i romansów oraz polskiej literatury klasycznej z listy lektur szkolnych".

Które książki Olgi Tokarczuk cieszyły się największym zainteresowaniem? Przede wszystkim te, które wcześniej otrzymały Literacką Nagrodę Nike. Czytelnicy sięgali więc po "Biegunów" i "Księgi Jakubowe". Popularna była też zekranizowana przez Agnieszkę Holland książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych", zainteresowaniem cieszyły się też jej wczesne prace "Prawiek i inne czasy" i "E.E". Popularność Olgi Tokarczuk wykorzystał rynek wydawniczy, który dostarczył nie tylko wznowienia jej powieści, ale też 200 innych powieści i opowiadań zaliczanych do literatury pięknej.

Najpopularniejszym w Polsce pisarzem jest Remigiusz Mróz, autor 43 książek, w większości kryminalnych. Minimalnie wyprzedził noblistkę. Na trzeciej pozycji znalazł się Stephen King. Miejsca czwarte i piąte okupują Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. Tuż za nimi jest Andrzej Sapkowski, a później Katarzyna Bonda i Katarzyna Grochola. Autorka głośnej trylogii erotycznej z serii "365 dni" Blanka Lipińska znalazła się na pozycji dziewiątej. Pierwszą dziesiątkę zamyka autorka thrillerów B.A. Paris. Następnych pięć pozycji to Bolesław Prus, Heather Moorris, Danielle Steel, Jakub Żulczyk i Harlan Coben.

Ranking najpopularniejszych autorówRanking najpopularniejszych autorów Biblioteka Narodowa

Największą popularnością cieszy się więc wśród Polaków literatura gatunkowa, a zwłaszcza kryminały, książki sensacyjne oraz thrillery psychologiczne. Autorzy raportu wskazują, że wielu polskich pisarzy cieszy się dużą poczytnością już od kilku sezonów, zwłaszcza Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Joanna Chmielewska i oczywiście Remigiusz Mróz.

Z raportu dowiadujemy się też, że Polacy coraz więcej książek kupują na prezenty. W ubiegłych latach 23 proc. uczestników badania potwierdzało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to już 31 proc. ankietowanych. "To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość" - skomentował Tomasz Makowski. "Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek, co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek" - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.

Światowy Dzień Książki 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Data święta nie jest przypadkowa - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia. Ta data jest nieprzypadkowa - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.

<<Reklama>> Książki w formie e-booków i audiobooków dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: