Nie żyje Barbara Rosiek. Autorka "Pamiętnika narkomanki" miała 60 lat

Barbara Rosiek była psycholożką kliniczną, poetką i pisarką. Jej wydana w 1985 roku książka "Pamiętnik narkomanki" dokumentuje, jak autorka walczyła z nałogiem narkotykowym. Publikacja zyskała dużą popularność i szybko stała się bestsellerem - do dziś pozostaje jedną z najczęściej wznawianych pozycji w Polsce.

W poniedziałek 27 kwietnia Andrzej Bryśkiewicz poinformował na Facebooku - "Dziś 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 4:15, w wieku sześćdziesięciu lat odeszła od Nas polska psycholog kliniczna, pisarka i poetka - Barbara Rosiek. O czym informuję w głębokim smutku wraz z rodziną". 

Zmarła autorka "Pamiętnika narkomanki". Barbara Rosiek miała 60 lat

Barbara Rosiek, często nazywana "przyjaciółką wykluczonych" urodziła się 25 czerwca 1959 w Częstochowie. Pisała swój "Pamiętnik narkomanki" od 14. roku życia aż do rozpoczęcia studiów. Na kartach książki opisała swoje przeżycia i walkę z uzależnieniem od narkotyków - to był jej debiut literacki. Obok "My, dzieci z dworca ZOO" to najpopularniejsza wśród nastolatków książka, a jej kolejne wydania ukazują się niezmiennie od połowy lat 80 - ukazało się ich około dwudziestu. Dziennik doczekał się także kilku teatralnych adaptacji m.in. w Rzeszowie, Radomiu czy Kielcach.

Rosiek zwalczyła nałóg i ukończyła psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała jako psycholog kliniczny w szpitalach w Częstochowie i Lublińcu, a także w Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U". Była także wolontariuszką w hospicjum dla osób umierających na nowotwory. Jej numer telefonu i e-mail były dostępne dla wszystkich, którzy potrzebowali jej pomocy.

W 1993 roku wstąpiła do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Napisała jeszcze dziesięć książek poświęconych narkomanii i terapii, w tym takie powieści jak "Kokaina", "Byłam schizofreniczką", "Alkohol, prochy i ja" czy "Ćpunka". Ukazało się także jej 15 tomików poezji, autorka zwykła mawiać, że jej najważniejsza książka ciągle jest przed nią. 

 

International Biographical Centre w Cambridge w 2002 roku przyznało jej srebrny medal za całokształt twórczości literackiej, a minister kultury w 2016 roku brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jej książki najczęściej pisane były w pierwszej osobie, jednak często opierały się też o doświadczenia pacjentów - czytamy na serwisie www.granice.pl.

Barbara Rosiek przez ostatnie lata zmagała się ze skutkami wypadku, w którym złamała kręgosłup. Potrzebowała wsparcia - zbierała środki na leki i rehabilitację. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Nie żyje Barbara Rosiek. Autorka "Pamiętnika narkomanki" miała 60 lat
Zaloguj się
 • fakduck

  Oceniono 49 razy 35

  Ciągle się słyszy jak ludzie zbierają pieniądze na leczenie i rehabilitację. A qrwiszony od glapy po 50.000 zł co miesiąc pobierają. Drogie te panienki!

 • elenem

  Oceniono 21 razy 21

  Tak "Pamiętnik narkomanki" czytałam jakoś w II klasie liceum, wszystkie dziewczyny z mej klasy czytały, wymieniałyśmy poglądy. Być może dzięki tej książce- będącej ostrzeżeniem i dowodem- nikt z nas nigdy nie sięgnął po narkotyki.
  Szkoda, że autorki już nie ma wśród nas... Książkę polecam, dobra na prezent dla nastolatków, bo skłania do myślenia.

 • dod201701

  Oceniono 21 razy 21

  Pamiętnik narkomanki czytałem wielokrotnie. Uważam, że powinno byc lekturą obowiązkową w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Znakomita książka, której ważną częścią był komentarz/rozdział Marka Kotańskiego.

 • lekker

  Oceniono 13 razy 13

  Dzięki tej książce nigdy nie wzięłam żadnych dragów. Dziękuję za tę książkę. To ogromnie duża wiedza na start i życie, które nigdy nie było łatwe.

 • louis_von_cypher

  Oceniono 6 razy 6

  widać, że zęby na tym zjadła, a życie to proces umierania.

 • rukopikanalka

  Oceniono 2 razy 0

  Wyglądała jak narkomanka

 • doomsday

  Oceniono 50 razy -14

  Polska czeka jeszcze na jedną książkę:

  "My, dzieci z Dworca Centralnego w Warszawie".

  Chodzi o dzieci gwałcone przez wszechpotężnego pedofila warszawskiego
  Krzysztofa Zanussiego, ksywa "reżyser".

 • helvetik

  Oceniono 47 razy -19

  Barbara Rosiek była psycholożką kliniczną / Pracowała jako psycholog kliniczny. To w końcu psycholożka czy psycholog?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX