Dostali prawie 500 tekstów, wygrała debiutantka. Julia Łapińska zwycięża w konkursie na powieść sensacyjną

Julia Łapińska i jej "Czerwone jezioro" zdobyły nagrodę w konkursie Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną.

W styczniu tego roku Wydawnictwo Agora ogłosiło konkurs na powieść sensacyjną, zarówno dla debiutantów, jak i dla autorów z dorobkiem literackim. Warunkiem udziału w konkursie było przesłanie opisu fabuły, minimum dwóch gotowych rozdziałów oraz konspektu całej książki. Nagrodą było podpisanie umowy wydawniczej na publikację powieści oraz 10 000 zł na dokończenie projektu. Do końca lutego jury w składzie: redaktor naczelny wydawnictwa Agora Paweł Goźliński,  redaktor wydawnictwa Agora Paweł Sajewicz i Karolina Macios, niezależna redaktorka i autorka książek, zostali zasypani propozycjami, nadeszło blisko pięćset tekstów.

Najlepszy kryminał? W konkursie wygrywa powieść rozszerzająca konwencję

- Wiele z nadesłanych prac operowało językiem powieści kryminalnej w sposób klasyczny. Szukaliśmy jednak czegoś wyjątkowego, co stanowiłoby nową jakość na rynku polskiej literatury sensacyjnej, który świetnie się rozwija, co można zauważyć w księgarniach. Znaleźliśmy taki tekst. Co interesujące, nie był to tekst tzw. "wyjadacza", kogoś kto od lat funkcjonuje na tym rynku, ale debiutantki. Bardzo mnie ucieszyło, że najlepszą propozycję przysłała młoda autorka, która dzięki konkursowi będzie miała szansę zadebiutować fantastyczną książką - mówi Paweł Goźliński.

Nagrodzoną autorką jest Julia Łapińska, filozofka i reportażystka, absolwentka Instytutu Reportażu, publikująca m. in w tygodniku "Przegląd", "Polityce" i "Tygodniku Powszechnym". Wcześniej wygrywała już konkursy na opowiadania kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Nagrodzona powieść nosi tytuł "Czerwone jezioro" i za jakiś czas ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora.

Redaktor Goźliński uzasadnia wybór jury: Zarówno na poziomie bohatera, jak i intrygi mamy do czynienia z niezwykłymi w tym gatunku rozwiązaniami literackimi. Nie jest to złamanie konwencji, ale jej rozszerzenie, pogłębienie i wydobycie wszystkiego, co najlepsze w tym rodzaju literatury jeśli chodzi o bohatera, intrygę, obserwacje społeczne i obyczajowe. Nie jest to prosty, ale fascynujący obraz rzeczywistości, a intryga trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Chciałoby się od razu zrobić i oglądać serial na podstawie "Czerwonego jeziora" Julii Łapińskiej. Zapamiętajcie to nazwisko.

Więcej o: