Tokarczuk, Bator, Chmielarz. 40 najlepszych pisarzy niesie nadzieję w czasach pandemii ["DZIEŃ NADZIEI"]

"Ponoć bez niej nie ma człowieka" - pisze o nadziei Mariusz Szczygieł. "Teraz szczególnie powinniśmy się wzajemnie wspierać, a dzięki 'Nadziei' mogę to zrobić także poprzez literaturę" - zauważa Dominika Słowik, inna z autorek niezwykłej książki-cegiełki "Nadzieja", którą właśnie wydajemy w Agorze. Cały przychód ze sprzedaży zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej i hospicjom dla osób starszych, szczególnie narażonych w trakcie pandemii.

22 maja to "Dzień Nadziei" - tak nazwaliśmy moment, w którym startuje akcja charytatywna wszystkich mediów Agora S.A. i partnerów - "Nadzieja". Kilkudziesięciu najbardziej uznanych pisarzy, reporterów i poetów specjalnie na tę okazję napisało teksty o tęsknocie za lepszym jutrem, które szczególnie dziś rezonuje w każdym z nas. Teksty i opowiadania złożyły się na książkę-cegiełkę, którą od 22 maja można zamawiać w przedsprzedaży.

Cena? 50 złotych. Cel? Pomoc potrzebującym -  mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, osobom najstarszym, których sytuacja w trakcie i po pandemii jest najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna.

W czasie epidemii nadzieja i solidarność mają ogromne znaczenie. - Pomoc najsłabszym i bezbronnym - dzieciom i osobom w podeszłym wieku - jest jednym z najtrwalszych, obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem - to słowa Jacka Dehnela, którego opowiadanie także znalazło się w "Nadziei". Portal Gazeta.pl tworzą ludzie, którym te uczucia są bliskie - dlatego angażujemy się w tę akcję.

Autorami tekstów w "Nadziei" są m.in. Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Łukasz Orbitowski, Dominika Słowik i Krzysztof Varga. Wszyscy zaangażowani w akcję charytatywną "Nadzieja" pracują charytatywnie, tak by cały przychód ze sprzedaży książki-cegiełki trafił do potrzebujących. Okładkę, także bez wynagrodzenia, zaprojektował Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki.

Już dzisiaj można zamówić w przedsprzedaży papierowy egzemplarz "Nadziei" na stronach empik.com oraz na kulturalnysklep.pl, a e-book na publio.pl (WEJDŹ TUTAJ). Wydawcą książki-cegiełki jest Wydawnictwo Agora, a patronatem objęli ją Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Fundacja Agory. Akcję charytatywną "Nadzieja" wspierają media należące do Agora SA, a partnerem akcji jest Empik Sp.z o.o.

Akcja charytatywna i książka "Nadzieja". List otwarty do mediów

Akcja charytatywna "Nadzieja" narodziła się z potrzeby serca. Z niepewności, niepokoju, współodczuwania, potrzeby niesienia wsparcia i realnej pomocy. Z uświadomienia sobie, że pandemia jest czasem próby dla naszego człowieczeństwa i umiejętności bycia razem, ale też bycia dla siebie - w rodzinach, w pracy, w sąsiedztwie, w Polsce.

Chcemy pomóc tym, których pandemia dotyka najmocniej - osobom starszym znajdującym się w grupie największego ryzyka zakażenia i najcięższego przebiegu Covid-19 - mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, również prowadzonym przez organizacje społeczne, dziś często pozbawionych wystarczającego wsparcia ze strony państwa, borykających się z brakiem personelu, sprzętu, maseczek czy kombinezonów.

Postanowiliśmy wydać książkę "Nadzieja" - zaprosiliśmy do współpracy polskich pisarzy, reporterów i poetów. Zaproszenie przyjęli m.in. Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Ewa Lipska, Jacek Dehnel, Katarzyna Boni, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Dominika Słowik, Małgorzata Lebda, Krzysztof Varga, Jarosław Mikołajewski czy Waldemar Bawołek. Dostaliśmy czterdzieści tekstów (opowiadań, reportaży, wierszy oraz jeden komiks) – przeróżnych, znakomitych literacko, poruszających.

"Nadzieja" powstaje całkowicie społecznie. Wszystkie zaangażowane w powstanie akcji i książki osoby pracują charytatywnie, począwszy od autorów i redaktorów, po korektorów, grafików, drukarzy, koordynatorów i promotorów akcji, a także dystrybutorów książki.

Książka "Nadzieja" w wydaniu papierowym ukaże się 8 lipca, a w formie e-booka 23 czerwca. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc najbardziej potrzebującym ośrodkom pomocowym dla seniorów. Pomoc będzie kontynuowana również po zakończeniu pandemii. Wyboru placówek dokonają wspólnie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundacja Agory - partnerzy i patroni akcji.

Akcja "Nadzieja" rusza w piątek 22 maja - ten dzień nazwaliśmy Dniem Nadziei - już tego dnia zostanie uruchomiona sprzedaż książki-cegiełki, aby jak najszybciej zebrać potrzebne środki. Książka-cegiełka we wszystkich kanałach sprzedaży będzie kosztowała 50 złotych.

22 maja uruchomimy:

  • przedsprzedaż książki papierowej na empik.com oraz na kulturalnysklep.pl;
  • przedsprzedaż ebooka na publio.pl;
  • fanpage akcji na Facebooku, gdzie będzie można znaleźć m.in. aktualne informacje o projekcie, informacje o postępach zbiórki, wypowiedzi autorów i fragmenty tekstów z "Nadziei".

Serdecznie zapraszamy wszystkie media, instytucje i organizacje do włączenia się do akcji "Nadzieja" - można to zrobić poprzez publikację informacji o akcji, publikację linków do zakupu książki oraz przez hurtowy zakup książki. Oferujemy możliwość rozmowy z autorami oraz publikację fragmentów opowiadań, zgodę na możliwość czytania tekstów z książki online. Jesteśmy otwarci na wszystkie formy współpracy, które przybliżą nas do celu - zebrania jak największych środków dla potrzebujących. Razem nieśmy nadzieję! 

Wydawca książki: Wydawnictwo Agora
Partnerzy akcji i patroni książki: Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja Agory
Partner: Empik Sp. z o.o.
Z wyrazami szacunku,
Zespół AGORA SA

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: