Muszę zacząć od Pucia, bo to jeden z ulubionych bohaterów książeczek (małych i dużych) oraz zabaw i gier moich córeczek. Właśnie ukazały się dwie małe książeczki z serii "Uczę się z Puciem": "Pucio mówi: Dzień dobry" i "Pucio mówi: Dobranoc". Razem z małym chłopczykiem i jego rodziną rozpoczynamy i kończymy dzień. Dla maluchów to super zabawa, a dla rodziców okazja do opowiedzenia o tym, co i dlaczego robimy, na przykład po co w ogóle kładziemy się spać, skoro moglibyśmy się bawić cały czas. Świetne rysunki Marty Galewskiej-Kustry.
Zauroczy z pewnością was i wasze dzieci "Mała encyklopedia Domowych Potworów". W każdym domu jest ich naprawdę dużo, na przykład Słowotoczek Niepohamowany, Chciwusek (czai przy uchu i mruczy "To moje"), czy Trio Tumiwisistów: Leniuchello, Jutrofutro i Narzekader. Przepędzić je niełatwo ale z tą książeczką staje się to realniejsze. A do czego może służyć "Literkowa książka" wyjaśnia jej tytuł. Ja dodam, że to połączenie pięknych, kolorowych, zrobionych szydełkiem literek, krótkich wierszyków oraz zachęt do zabawy i rozmowy (na przykład poudawania kaczki albo odgadnięcia dlaczego lis polarny nie jest rudy). Bardzo fajny i świetnie zrealizowany pomysł na naukę alfabetu.
Dusia i Psinek-Świnek prowadzą maluchy przez świat dziecięcych emocji, a "Wielka miłość" to już całkiem poważny temat. Dziadek i babcia Dusi bardzo się kochają - dziadek nosi babcię na rękach, a babcia piecze dziadkowi serniczki, chociaż zupełnie nie ma do tego talentu. W przedszkolu natomiast pojawia się Klaudiusz, który chodzi w ciemnych okularach, jeździ z tatą terenówką i w dowód miłości daje Dusi lalkę - Różową Dziewczynę. Najlepszy przyjaciel Dusi Tomek i Psinek-Świnek mają jednak wątpliwości, czy to faktycznie jest wielka miłość…
Pora na propozycje dla nieco starszych czytelników. Pierwsza z nich to piąty tom serii detektywistycznej "Zagadka ducha Chopina. Detektywi z Tajemniczej 5" Marty Guzowskiej (autorki dorosłych kryminałów). Anka, Piotrek i Jaga (oraz szczur Sherlock) są na wycieczce w Żelazowej Woli. Piotrek uważa, że nie ma nic ekscytującego w zwiedzaniu starego dworku pełnego zakurzonych pamiątek. Zmienia zdanie, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie rękopis wielkiego kompozytora, a konserwatorka stwierdza, że list wykradł… duch Chopina.
Domek na drzewie rośnie i rośnie. Cykl doczekał się właśnie dziewiątej części, która nosi tytuł "117-piętrowy domek na drzewie”. W najfajniejszym domku na świecie, w którym mieszkają oczywiście Andy i Terry, znajdziecie/spotkacie między innymi: treserów krzeseł, wszystkozakrywające majtki dinozaura, budkę fotograficzną dla mistrzów drugiego planu, arenę bojowych gigarobotów, Kanał Zżerański oraz piętro Zjedz, Ile Możesz (Tak, Meble Też). Świetna zabawa gwarantowana. A jeśli chcecie wraz z dziećmi wrócić do własnego dzieciństwa, to zdradzę wam, że Nasza Księgarnia wznawia właśnie wszystkie części opowieści o Muminkach Tove Jansson.
I jeszcze jedna, dla mojego synka ważna zapowiedź: w połowie czerwca ukaże się kolejny tom książko-komiksu "Hej, Jędrek! - "Znowu pod górkę?". Jędrek i jego koledzy zaczynają wakacje, a że mają wielką skłonność do pakowania się w kłopoty…
Znacie cykl sympatycznych wyszukiwanek z ulicy Czereśniowej? To z pewnością sięgniecie po trzy kartonikowe książeczki poświęcone ich bohaterom. Papuga "Pola z ulicy Czereśniowej" narzeka na ciasnotę i nudę w klatce, "Kasia z ulicy Czereśniowej" mierzy swoje nakrycia głowy, a "ma czapek chyba z pięćset, a kapeluszy jeszcze więcej", zaś "Marek z ulicy Czereśniowej" szuka sposobu na samotność. Proste, zabawne, sympatyczne.
Kiedy miś, bohater "Niedźwiedzia w wielkim mieście", budzi się ze snu zimowego, jastrząb informuje go, że inne zwierzęta przeprowadziły się do miasta, w którym są podgrzewane jaskinie, mnóstwo jedzenia i nie ma myśliwych. Miś postanawia też się przeprowadzić i wyrusza do miasta. Rzeczywistość okazuje się jednak o wiele bardziej skomplikowana. Mądra i ciekawa książeczka z fajnymi rysunkami. "Nocne opowieści" z kolei to trzy historyjki do czytania przed snem: o strażniczce nocy, dziewczynce z mieczem i małym stworzeniu, które zgubiło sen. Małemu Niedźwiadkowi opowiada je Niedźwiadkowa Mama, ale z pewnością Nieniedźwiadkowe Mamy i Nieniedźwiadkowi Tatusiowie też świetnie się w tej roli sprawdzą. Dodatkowym atutem książeczki są stylizowane na dziecięce rysowanie ilustracje.
Aleksandra i Daniel Mizielińscy od lat zachwycają nas swoim spojrzeniem na świat. Ich książkowe rysowanie zaczęło się od "Miasteczka Mamoko", a potem ruszyło przed siebie i nie wiadomo, gdzie nas jeszcze zaprowadzi (oby jak najdalej!). Tym razem wyruszamy w podróż po parkach narodowych. "Którędy do Yellowstone. Dzika podróż po parkach narodowych" zaczyna się od listu. Kuzynka Dakota z Ameryki pisze go do żubra Kuby, a ten - za namową wiewiórki Uli - postanawia wyruszyć w podróż, aby ją poznać. I dla nich i dla czytelników to początek wielkiej przygody po ośmiu parkach narodowych z całego świata. Nie tylko świetnie narysowanych ale i ciekawie opisanych. To książka zdecydowanie dużego formatu - i dosłownie i w przenośni.
Każde dziecko przechodzi przez etap oblepiania wszystkiego naklejkami. Warto go wykorzystać do nauki. Zielona Sowa ma w ofercie m.in. dwie fajne serie tego typu. Pierwsza to "Maluszkowe zadania" (adresowane do dzieci, które ukończyły roczek), a ukazały się w niej niedawno książeczki "Ubrania", "W domu" i "Kształty". To barwne książeczki do uzupełniania naklejkami, domalowywania i wykonywania zadań (oczywiście ze wsparciem i pod opieką rodziców). W cyklu "Łap za kredki" ciężar przenosi się na kolorowanie (to zabawy raczej dla dzieci 4+), choć i tu - dla zachęty - znajdziemy naklejki. Niedawno ukazały się książeczki "W mieście" i "W lecie". To naprawdę dobry przepis na dobrą zabawę z dziećmi.
"Smocze opowieści" Marcina Mortki mają już sporą liczbę wielbicieli. Najnowszy tom nosi tytuł "Smok pomidorowy". Do drzwi małego smoka Gniewka, który ma niezwykły talent do pakowania się w tarapaty, puka krokodyl Lucjan. Postanowił zostać smokiem i wybrał Gniewka na swojego nauczyciela, bo słyszał, że to najmądrzejszy smok. Gniewko wybiera się na poszukiwanie skarbów zbója Smalczyka. Lucjan postanawia się przyłączyć i tak rozpoczynają pełną zabawnych przygód podróż.
A teraz dwie książeczki o przyjaźni. "Jestem przy tobie" to urocza, ślicznie ilustrowana powieść o misiu i wiewiórce, którzy spędzają razem dużo czasu. A może nawet troszkę za dużo. I muszą od siebie odpocząć, po to, żeby przekonać się o sile swojej przyjaźni. Również "Rybka Klara chce mieć przyjaciół". Jest smutna . Nie uśmiecha się i radośnie nie pluska. Czy przyjaciel pomoże jej przegonić smutki?
Jadzia Pętelka to mała dziewczynka, przeżywająca mnóstwo dziecięcych przygód i dylematów. W najnowszych tomikach cyklu "Jadzia Pętelka idzie na spacer" i "Jadzia Pętelka idzie spać" nie zabraknie sporów z mamą i typowo dziecięcego kombinowania, np. jak by tu odłożyć porę zasypiania. To typowe książeczki dla przedszkolaków - bawią i uczą. Lubią je też rodzice. Podobnie jest w przypadku kolejnej książeczki - "Mops Henio dostaje kość", która nie przypadkiem nosi podtytuł "Książka o radości". Czytając dzieciom o przygodach sympatycznego psiaka, mamy również okazję opowiedzieć im o dziecięcych i dorosłych radościach. Z obopólną korzyścią.
Bohater książeczki "Być jak Bernard" postanawia coś zmienić. Nudzi go już bycie zwyczajnym królikiem i robienie zwyczajnych rzeczy. Postanawia być inny, oryginalny. I choć z początku nie wszystkim się to podoba, w końcu zgodnie dochodzą do tego, że najważniejsze jest bycie sobą. Sympatyczna, mądra i atrakcyjnie zilustrowana historyjka.
Pippi nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. W książeczce "Pippi w parku" nasz bohaterka wyrusza wraz Tommym i Anniką (oraz koniem i małpką rzecz jasna) do sztokholmskiego parku, w którym panoszą się chuligani. A kto inny byłby lepszy do ich poskromienia niż Pippi, najsilniejsza dziewczynka świata. To pierwsze polskie wydanie tej historii Astrid Lindgren.
"Dołek" to jedna z tych wspaniałych skandynawskich historyjek, pokazujących pokrętną dziecięcą logikę (ale jednak logikę), którymi Zakamarki obdarowują nas od lat. Tym razem dostajemy opowieść o dołku, uwielbianym przez dzieci i nienawidzonym przez dorosłych (powody są podobne: bo niebezpieczny i brudny). Rodzice postanawiają dołek zlikwidować, a wtedy dzieci… znajdują nowe miejsce – górkę (nie mniej niebezpieczną i brudną). "Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja” Ulfa Starka to trzecia część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka z dzieciństwa spędzonego w dzielnicy Stureby na przedmieściach Sztokholmu. Ulf spędza wakacje u dziadków na wyspie. Kiedy dołącza do niego Percy, wiadomo, że to lato będzie inne niż zwykle. To opowieść o braterstwie krwi, miłosnych rozterkach, nieustraszonych jeźdźcach, trzaskających piorunach, licznych chrząszczach i gotowanych oczach dorsza. Autor zręcznie przeplata humor z powagą, na przemian wywołując u czytelników uśmiech i wzruszenie. Gorąco polecam też poprzednie części cyklu: "Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego" i "Mój przyjaciel szejk w Stureby".
Najnowsze premiery w wydawnictwie Wilga to pięknie ilustrowane picturebooki, poruszające ważne i trudne tematy. "Klub jednorożców" to magiczna historia, która rozbudzi wyobraźnię i wiarę w to, że wszystko jest możliwe. Amy marzy o założeniu klub miłośników jednorożców. Na furtce prowadzącej do swego domu wywiesza ogłoszenie o pierwszym spotkaniu i cieszy się na babeczki, malowanie i nagrody. Jest rozczarowana, gdyż na przyjęciu nikt się nie pojawia. Nikt – to znaczy żaden człowiek, bo na spotkanie przychodzą… jednorożce. "Kocham was równie mocno maluszki" są idealną propozycją dla dzieci, w których życiu pojawiło się młodsze rodzeństwo lub kuzyni. Babcia ma niespodziankę dla Momusia – odwiedziny jego malutkiej kuzynki Bibi. Maluch szybko zaczyna być jednak zazdrosny o młodszą sówkę. Czy od teraz tylko Bibi może liczyć na łaskotki i przytulaski? I dlaczego Babcia nie chce pobawić się z wnuczkiem w chowanego?
Książeczka "Przyjaciele myszki Marudy" porusza temat nawiązywanie więzi i budowanie przyjaźni. To opowieść o myszce znanej w całym lesie, jako myszka Maruda, która narzeka na wszystko i wszystkich. Jej życie odmienia się dopiero wtedy, gdy musi pomóc pewnemu małemu zagubionemu borsukowi. Odprowadzając go do mamy, poznaje wielu nowych przyjaciół.
Czy dom to tylko cztery ściany? Oczywiście, że nie. Dom to historie ludzi, którzy w nim mieszkają. Kuchnia to miejsce, gdzie pieczemy pyszne ciasta, a także śpiewamy głośno do łyżek i chlapiemy czekoladą. W jadalni bawimy się w piratów, a w salonie udajemy gwiazdy rocka. "W każdym domu na każdej ulicy" to ciepłe opowiadanie o tym, że dom to przede wszystkim ludzie, którzy w nim mieszkają. A "Fale" to wzruszająca opowieść o rodzinie, miłości i radości z bycia razem oraz o tym, jak możemy pomóc ukochanym osobom z demencją szczęśliwie żyć. To historia, która pomoże dzieciom oswoić ten trudny temat i pokaże maluchom, jak mogą okazać wsparcie swoim dziadkom.
Książeczkę "Wielka Mała Niedźwiedzica" polecam dla wszystkich dzieci zainteresowanych kosmosem. Bajkowa forma, piękne ilustracje i świecąca w nocy mapa nieba ułatwią młodemu czytelnikowi przyswajanie informacji. Przed Małą Niedźwiedzicą wielkie zadanie, jej mama Wielka Niedźwiedzica powierzyła jej tajemniczy pakunek, który musi bezpiecznie dostarczyć w wyznaczone miejsce na nocnym niebie. Czy Mała Niedźwiedzica podoła wyzwaniu? Jakie przygody przeżyje po drodze?
A na deser znowu coś dla małych naklejaczy "Ponad 100 naklejek. Kolorowe lato". "Ponad 100 naklejek" to seria z mnóstwem kolorowych ilustracji, które czekają, by zapełnić się wesołymi naklejkami. Zapewni waszym dzieciom mnóstwo świetnej zabawy, bo kto nie uwielbia dekorować, ozdabiać i naklejać?
WL ma ciekawe propozycje dla nieco starszych czytelników. "Szczypta magii" to pełna emocji historia. Wronoskał, w którym mieszkają od dzieciństwa Cherlie, Betty i Fliss, jest dla nich niczym wznoszące się na pobliskiej wyspie więzienie. Gmach z posępną wieżą kryje niejedną tajemnicę. Otaczające go mokradła oraz dwie inne wyspy - Udręka i Lament - też nie napełniają dziewcząt optymizmem. A one marzą o przygodzie, podróżach, piaszczystych plażach. Cóż, kiedy na Wronoskale trzyma je potężne przekleństwo, rzucone wieki temu na ich rodzinę. Nadciągająca wraz z krakaniem wron kara za opuszczenie jego granic będzie okrutna. Czy Charlie, Betty i Fliss zdołają przełamać klątwę? Czy pomoże im w tym uwięziona w lusterku, matrioszkach i starym sakwojażu Buni magia?
"Nienauczalni" to typowa komedia omyłek, zabawna i ciepła opowieść o nadzwyczajnych uczniach i niezwykłym nauczycielu. Co zrobić, kiedy jesteś nastolatką, a życie rzuca cię znienacka ze słonecznej Kalifornii wprost do zaściankowego Greenwich? Kiana postanawia jednak traktować tę sytuację jako przejściową. Za kilka tygodni mama skończy zdjęcia do filmu w Utah i obydwie wrócą do domu. Na razie trzeba po prostu przezimować. Zbieg okoliczności sprawia, że Kiana ląduje w niecodziennej, zapomnianej przez szkołę i nauczycieli klasie, odizolowanej od świata i reszty uczniów, w sali numer 117. Mówią o nich Nienauczalni. Ale czy tak jest naprawdę? Jakie tajemnice skrywają te z pozoru niezdyscyplinowane dzieciaki? I dlaczego pan Zachary Kermit został zesłany jako nauczyciel do tej klasy wyrzutków na rok przed wcześniejszą emeryturą?
"Wojownicy i czarodzieje. Jak upolować wiedźmę" to nowa seria autorki "Jak wytresować smoka" Cressidy Cowell. W świecie, gdzie plemię Wojowników tępi magię i czarodziejów, przeznaczenie wrzuca na siebie parę… niezdarnych bohaterów. Nadziejka, nieposłuszna córka królowej Wojowników, odkrywa, że zwykłe przedmioty magicznie ożywają w jej rękach. Xar, w którym jeszcze nie obudziła się magia, zrobi wszystko, żeby zasłużyć na miano Czarodzieja. A Pik i Robi z Ministerstwa Komiksu po raz drugi zapraszają wszystkich do zabawy w komiks. Najpierw była książka "Zrób sobie komiks", teraz ukazała się jej kontynuacja "Zrób sobie komiks. Zostań superbohaterem". Wraz z Pikiem i Robim wędrujemy po komiksowej krainie, poznając tajniki tworzenia komiksów i jego historię, zwłaszcza tę superbpohaterską. Nie wiem, czy po tej lekturze wasze dzieci zostaną od razu komiksowymi scenarzystami lub rysownikami (a może jednym i drugim równocześnie), z pewnością jednak wzrośnie prawdopodobieństwo, że świat komiksu wciągnie ich i zaciekawi. A to już byłoby sporo.
"Pieniądze i cała reszta" to nie książka dla dzieci, a dla rodziców. Znajdziecie w niej mnóstwo praktycznych rad, jak nauczyć dziecko oszczędzać, dzielić się i mądrze wydawać. Jak zapewnia wydawca: "ta inwestycja zwróci ci się przy najbliższym wyjściu na zakupy z dziećmi". Czego i wam i sobie życzę.
Autor jest byłym dziennikarzem i redaktorem "Gazety Wyborczej", obecnie pracuje w Muzeum Krakowa. Książki i gry testuje na swoich dzieciach: 11-letnim Roszku, 3,5-letniej Zuzi i 2-letniej Zosi.