97 lat temu przyszedł na świat Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski. Co o nim wiesz?

97 lat Papcia Chmiela, czyli urodziny Henryka Jerzego Chmielewskiego, to dobra okazja do przypomnienia życiorysu i dorobku legendarnego twórcy komiksów. Autor ''Tytusa, Romka i A'Tomka'' ma na swoim koncie także inne pozycje. Czy znasz je wszystkie?

Dzieciństwo i młodość Henryka Chmielewskiego

97 lat Papcia Chmiela, czyli Henryka Jerzego Chmielewskiego to dobry czas, aby przypomnieć jego życiorys, który zapoczątkowany został przyjściem na świat 7 czerwca 1923 roku. Mały Henryk urodził się w rodzinie Antoniny z domu Mikonowicz i Józefa Chmielewskiego, który pracował jako woźny i kasjer w banku. Dzieciństwo spędził w kamienicy przy ulicy Nowowiejskiej w Warszawie, którą po wojnie zastąpił zrekonstruowany Barbakan. Również w stolicy uczęszczał do szkoły powszechnej i gimnazjum męskiego. W tym czasie udzielał się też jako harcerz. 

Późniejszy Papcio Chmiel od dzieciństwa przejawiał skłonność do rysowania, co wychodziło mu na tyle dobrze, że w końcu (już po wojnie) dostał pracę kreślarza. Przed wybuchem konfliktu został zmobilizowany do armii. W 1943 r. złożył przysięgę stając się żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie ''Jupiter''. W Powstaniu Warszawskim walczył w szeregach 7 Pułku Piechoty Legionów AK ''Garłuch'' jako starszy strzelec. Po wojnie wyjechał ze zniszczonej Warszawy do Łodzi, gdzie pracował jako kreślarz.

Nie było dane Henrykowi Chmielewskiemu długo pracować jako kreślarz w znanym z włókiennictwa mieście. Służba wojskowa rzuciła go do Torunia. Charakterystyczne, że nawet pobyt w wojsku był dla Chmielewskiego okazją do doskonalenia własnego warsztatu. 

Papcio Chmiel i powstanie ''Tytusa, Romka i A'Tomka''

Kiedy narodził się Papcio Chmiel? Z pewnością ważna była działalność rysownicza w gazetce wojskowej, ale też późniejsze:

  • praca w ''Świecie Przygód''
  • praca w ''Świecie Młodych''
  • studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie

Do połowy lat 50. pojawiły się pierwsze autorskie komiksy Chmielewskiego: 

  • ''Sierżant King z królewskiej konnicy''
  • ''Półrocze bumelanta''
  • ''Witek Sprytek''

Przełomem w karierze Chmielewskiego był rok 1957, kiedy to pojawił się komiks zatytułowany ''Tytus, Romek i A’Tomek – W kosmosie. Spotkanie z Tytusem''. Drukowane na łamach ''Świata Młodych'' kolejne historie przyjaciół, stały się początkiem najdłuższej serii komiksowej w polskiej historii. Od 1966 roku wydawano je także w formie książkowej. Powstało ponad trzydzieści części przygód, które rozeszły się w nakładzie 11 milionów egzemplarzy.

Zobacz wideo Nowy odcinek Popkultury!

''Tytus, Romek i A'Tomek'' - sukces serii

''Tytus, Romek i A'Tomek'' to największy sukces Papcia Chmiela. Za co czytelnicy pokochali tę serię? Historie dwóch harcerzy, którzy pragną uczłowieczyć małpę Tytusa de Zoo są barwne, zaskakujące i zawsze dobrze się kończą pomimo tego, że bohaterowie mają niesamowity talent do pakowania się w tarapaty. Dodatkowo seria nie tylko bawi, ale i uczy - przekazuje sporą dawkę wiedzy o realnym świecie. Głównego bohatera, szympansa Tytusa, widzimy:

  • w wojsku,
  • jako astronoma,
  • chroniącego przyrodę lub zabytki,
  • jako olimpijczyka.

Podróże bohaterów odbywają się zaś zawsze w wymyślnych pojazdach. Dodatkowo Chmielewski tworzył dynamiczne, barwne i dobrze opowiedziane historie, które przyciągały fanów.

Stworzono w 2002 roku również film animowany ''Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń'', który inspirowany był komiksami Papcia Chmiela. Głosów animowanym bohaterom użyczyli między innymi Marek Kondrat, Wojciech Malajkat, Piotr Gąsowski, ale też Gustaw Holoubek.

Sam pseudonim ''Papcio Chmiel'' z czasem przylgnął na stałe do Henryka Chmielewskiego. W charakterystycznej fryzurze i z wąsami, stał się wraz z Januszem Christą (''Kajko i Kokosz'') prawdziwą ikoną polskiego komiksu. Co ciekawe, sam autor za najlepszy komis z całej serii uznał - ''Tytus aktorem'', gdzie zawarł wątki własnych wspomnień. 

Lata 90. i współczesność

Lata 90. przyniosły ewolucję całego pomysłu - bohaterowie Papcia Chmiela wydorośleli. Tytus, Romek i A'Tomek w swoich przygodach mierzyli się z nowoczesnymi technologiami, ale znajdowały się tam także nawiązania do wydarzeń politycznych i polskiej historii (bitwa pod Grunwaldem, Powstanie Warszawskie).

Henryk Jerzy Chmielewski napisał trzy książki autobiograficzne. Odznaczony został państwowymi medalami - m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Przyjął też przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu. 

<<Reklama>> Autobiografia Papcia Chmiela dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: