Nie żyje Carlos Ruiz Zafon. Autor "Cienia wiatru" miał 55 lat

Zmarł popularny hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon, który od dwóch lat chorował na nowotwór. Był autorem takich powieści jak "Cień wiatru", "Gra anioła" czy "Więzień nieba". Informację o śmierci podano na oficjalnym koncie pisarza na Facebooku.

Carlos Ruiz Zafon zmarł 19 czerwca 2020 roku w swoim domu w Los Angeles. Pisał miał 55 lat i od dwóch lat chorował na nowotwór. Dzięki powieści "Cień wiatru" zyskał międzynarodową sławę. To ona dała początek cyklowi "Cmentarz zapomnianych książek", w jej skład wchodziły jeszcze "Gra anioła" (2008), "Więzień nieba" (2012) i "Labirynt duchów" (2017). Według informacji "The Independent" w 2018 roku u pisarza zdiagnozowano raka jelita grubego.

Nie żyje Carlos Ruiz Zafon

Na oficjalnym koncie pisarza na Facebooku podano informację:

Pisarz Carlos Ruiz Zafon zmarł dzisiaj 19 czerwca 2020 r. w wieku 55 lat w swoim domu w Los Angeles z powodu raka.
Będziemy marzyć o wszystkich jego książkach i wszystkich słowach, które napisał. Zawsze będziemy Cię pamiętać, Carlos.

Mimo tego, że akcja jego powieści była osadzona głównie w Barcelonie, pisarz od przeszło 30 lat mieszkał w Los Angeles. Tam zajmował się pisaniem książek i scenariuszy filmowych. Z wykształcenia był dziennikarzem, przygodę z pisaniem zaczął od książek dla młodzieży, napisał cztery takie powieści. Jego "Książę mgły" został nawet nagrodzony hiszpańskim wyróżnieniem dla najlepszej powieści z gatunku literatury dziecięcej i młodzieżowej. "Cień wiatru" po hiszpańsku ukazał się w 2001 roku, na angielski przełożono go w roku 2008. Powieść została przyjęta niezwykle entuzjastycznie przez recenzentów i czytelników na całym świecie, mówiło się nawet o "Zafonmani".

Osiem powieści Zafona zostało przetłumaczonych na ponad 40 języków, a sprzedało się ponad 38 mln egzemplarzy na całym świecie. Był uważany za jednego z najlepszych współczesnych pisarzy. Hiszpański wydawca przekazał mediom: "To dla nas bardzo smutny dzień, nasz zespół znał Carlosa Ruiza Zafona blisko 20 lat. Przez te lata udało się nam stworzyć przyjaźń, która przerosła profesjonalizm".

Zobacz wideo