Allegro wycofało na kilka dni książkę Ziemkiewicza. Teraz to hit sprzedaży

Allegro wycofało ostatnio ze sprzedaży książkę Rafała Ziemkiewicza "Cham Niezbuntowany" po rekomendacji Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Powodem były zawarte w niej treści antysemickie. "Poważnie, 'Allegro' blokuje sprzedaż mojej książki, powołując się jako na autorytet na bandę świrów?! Przekazuję sprawę prawnikom, niech się tym zajmą" - denerwował się Ziemkiewicz. Tymczasem zamieszanie wokół książki musiał wpłynąć na wyniki jej sprzedaży, a oferty wróciły na portal.
Zobacz wideo

Nielsen przygotował raport dotyczący wyników sprzedaży w księgarniach po ich ponownym otwarciu. W okresie od 17 maja do 13 czerwca największym zainteresowaniem czytelników cieszyły się "Cham Niezbuntowany" Rafała A. Ziemkiewicza, "Jadłonomia po polsku" Marty Dymek i "Lot 202" Remigiusza Mroza - informuje Renek Mendruń, konsultant z Nielsen BookScan. Czy na popularność wydanej 22 kwietnia książki Ziemkiewicza wpłynęło zamieszanie z wycofaniem jej ze sprzedaży na Allegro?

>>> Allegro wycofuje ze sprzedaży książkę Ziemkiewicza. "Zawiera treści o charakterze antysemickim" <<<

Wycofana przez Allegro książka Ziemkiewicza bije rekordy sprzedaży

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" zarekomendowało usunięcie ze sprzedaży kilkudziesięciu książek, w tym i "Chama niezbuntowanego", książki autorstwa Rafała Ziemkiewicza. A to dlatego, że zawiera treści o charakterze antysemickim "niosące znamiona nienawiści do Żydów, a także podające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej". Allegro z listą rekomendacji się zapoznało i postanowiło książkę wycofać ze sprzedaży. 

Zdenerwowany Ziemkiewicz na Twitterze napisał: "Poważnie, 'Allegro' blokuje sprzedaż mojej książki, powołując się jako na autorytet na bandę świrów?! Przekazuję sprawę prawnikom, niech się tym zajmą. A Państwo śpieszcie się kupować, w przyszłym tygodniu dodruk". Przeczucia go nie myliły. Zgodnie z doniesieniami raportu Nielsen BookScan to właśnie jego książka w przeciągu ostatniego miesiąca cieszyła się największą popularnością w księgarniach stacjonarnych.

Blokada książki na Allegro trwała tylko kilka dni. Serwis sprzedażowy nie wyjaśnił powodu swojej decyzji po tym, jak Wirtualne Media poprosiły o komentarz. Niemniej wycofanie książki spotkało się z krytyką użytkowników Twittera, którzy wskazywali, że w sprzedaży na stronie znajduje się m.in. "Mein Kampf". Blokowane oferty sprzedaży książki wróciły na stronę.

"Cham niezbuntowany" to "traktat publicystyczny", który powstał w wyniku "wieloletniego chorowania na Polskę" autora. Ziemkiewicz stara się w niej wyjaśnić "narodowe działania, wybory, wewnętrzne konflikty" Polaków - czytamy w opisie. Wywody publicysty są poparte argumentacją, z którą zdaniem wydawcy książki, "trudno polemizować".

Stowarzyszenie "Nigdy więcej" w swojej rekomendacji do wycofania książki ze sprzedaży podkreślało, że Ziemkiewicz pisze w niej pisze o "micie Holokaustu", co "nosi znamiona kłamstwa oświęcimskiego" i "zgodnie z Ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu negowanie prawdy o zbrodniach nazistowskich jest przestępstwem".

Więcej o: