Szczepan Twardoch: nowa książka. Kiedy premiera i o czym będzie "Pokora"?

Nowa książka Szczepana Twardocha, pisarza związanego ze Śląskiem, będzie dostępna już po wakacjach. O czym opowiada ''Pokora''? Jak zaprezentuje się na tle dorobku autora ''Króla'' i ''Morfiny''?

Szczepan Twardoch - opinie o twórczości Ślązaka z Pilchowic

Szczepan Twardoch, urodzony przed czterdziestu laty na Górnym Śląsku i wciąż poszukujący swojej tożsamości, to jeden z najczęściej nagradzanych i chętnie czytanych polskich publicystów i pisarzy. Jego pierwsze opowiadania zostały wydane w 2004 roku, powieść ''Sternberg'' w trzy lata później. Twardoch jest laureatem między innymi:

Ostatnie powieści Twardocha to:

Piotr Kofta pisząc o ''Morfinie'' nie szczędził twórczości Twardocha bardzo odważnych, ale i zaszczytnych porównań do wielkich polskich literatów z przeszłości. Jak stwierdził:

 Na nudnym, szarym tle tożsamościowych dociekań polskiej literatury ostatnich lat ponura groteska Twardocha "Morfina" lśni niczym szlachetny kamień – jest w tej brawurowej historii o małym, rozchwianym człowieku wtłaczanym na siłę w role mężczyzny, bohatera, Polaka czy Niemca coś z Witkacego i Gombrowicza, ale też z Konwickiego z jego najlepszych lat.

Zobacz też: Szczepan Twardoch opowiada jak nie został poetą [FRAGMENT]

''Wydawnictwo Literackie'' wyda kolejną książkę Twardocha. O czym będzie ''Pokora''? 

''Wydawnictwo Literackie'' wyda kolejną powieść autorstwa Szczepana Twardocha. Dotychczas współpraca wydawnictwa z autorem zaowocowała pojawieniem się na rynku czterech ostatnich książek literata, które odbiły się w jego dorobku największym echem. Zapowiedź kolejnej pojawiła się najpierw w mediach społecznościowych pisarza. Trwa już przedsprzedaż. O czym będzie ''Pokora''?

Zobacz wideo Do jakich tytułów warto wrócić tego lata? Wakacyjne polecajki cz. 2 [Popkultura Extra]

Bohaterem nowego dzieła Twardocha będzie Alois Pokora, wychodzący ze szpitala żołnierz, który gubi się w urządzanym na nowo świecie. Sceneria zaś nie jest byle jaka - zrewolucjonizowany Berlin tuż po zakończeniu I wojny światowej i Górny Śląsk, z którego syn górnika pochodzi. Alois znajduje się wciąż ''w świecie pomiędzy'' - wywodząc się z biednej rodziny nie ma powodu tęsknić do przeszłości, ale nie identyfikuje się też z tym, co nadchodzi. Ucieczką jest dla niego miłość, pożądanie i znajomość z perwersyjną Agnes. 

Szczepan Twardoch zapowiada swoją nową powieść nie jako prostą beletrystykę o zdarzeniach sprzed stu lat, ale jako dzieło obszerne i wielowątkowe. 

Szczepan Twardoch: bibliografia. Czy ''Pokora'' znajdzie w niej ważne miejsce?

Bibliografia Szczepana Twardocha obejmuje zróżnicowane rodzaje utworów. Warto przypomnieć, że debiutował jako twórca opowiadań. Ma również za sobą zbiory publicystyczne i eseistyczne. Wystawiano również spektakle na podstawie jego twórczości - ''Morfina'' w reż. Eweliny Marciniak (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach).

Ostatnie powieści wydawane w ''Wydawnictwie Literackim'' to kolejne sukcesy. Poza doskonałymi wynikami sprzedażowymi w Polsce, zostały docenione między innymi w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Twórczość Polaka zauważył ''The New York Times'', a według brytyjskiego ''The Times'' ''Król'' Szczepana Twardocha został uznany za książkę miesiąca. Czy ''Pokora'' powtórzy lub przebije te sukcesy? Nie można tego oceniać po pierwszych zapowiedziach, ale zwraca się uwagę na analogie pomiędzy wydarzeniami z książki a obecną sytuacją. W obu przypadkach społeczeństwo przeszywa wręcz niepewność. Czy pomoże to dziełu Twardocha stać się hitem? Niedługo się o tym przekonamy. 

''Pokora'': data premiery i przedsprzedaż

Data premiery "Pokory" jest już znana. Dzięki ''Wydawnictwu Literackiemu'' trafi ona do sprzedaży 16 września 2020 roku. Wierni fani mają już jednak okazję do korzystania z przedsprzedaży prowadzonej przez sieć Empik. Książka zostanie również wydana pod postacią e-booka tak, żeby fani czytania w nieco bardziej nowoczesny sposób byli usatysfakcjonowani. Nie ma za to żadnych wiadomości odnośnie tego, aby miała pojawić się wersja w formie audio.  

Zobacz też: Miłośnicy literatury pięknej będą zachwyceni tymi książkami. Podpowiadamy, co dać w prezencie

<<Reklama>> Książki autora dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>