Esej "Czuły narrator", który wygłosiła w ramach wykładu noblowskiego Olga Tokarczuk, otrzymał tytuł najważniejszego europejskiego osiągnięcia artystycznego w ramach Emerging Europe Awards. Polska pisarka w październiku 2019 roku zdobyła Literacką Nagrody Nobla za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Jej wykład, który mogliśmy usłyszeć w grudniu 2019 roku, zachwycił zagraniczne media.
Zobacz też: Tokarczuk, Bator, Chmielarz. 40 najlepszych pisarzy niesie nadzieję w czasach pandemii >>
"Wykład Olgi Tokarczuk zawiera dokładną analizę braku odpowiedniej komunikacji we współczesnym świecie" - powiedział Andrew Wrobel, współzałożyciel Emerging Europe. "Uważano, że Internet, zapewniając powszechny dostęp do całej wiedzy, nie tylko przyniesie ludziom szczęście, dobre samopoczucie, zdrowie i bogactwo, ale także stworzy równe i sprawiedliwe społeczeństwo. Zamiast tego cierpimy z powodu izolacji, fragmentacji, kakofonii dźwięków, dezinformacji, fałszywych wiadomości. Świat umiera, a my tego nie zauważamy" - twierdzi Wrobel.
W swoim wykładzie Olga Tokarczuk zaproponowała "czułego narratora" m.in. jako postać, która "oczywiście nie sprowadza się tylko do jakiegoś konstruktu gramatycznego, ale potrafi zawrzeć w sobie zarówno perspektywę każdej z postaci, jak i umiejętność wykraczania poza horyzont każdej z nich, który widzi więcej i szerzej, który jest w stanie zignorować czas". Pisarka mówiła również:
Cieszę się, że literatura cudownie zachowała sobie prawo do wszelkich dziwactw, do fantasmagorii, prowokacji, do groteski i wariactwa. Marzą mi się wysokie punkty widzenia i szerokie perspektywy, w których kontekst wykracza daleko poza to, czego moglibyśmy się spodziewać. Marzy mi się język, który potrafi wyrazić najbardziej niejasną intuicję, marzy mi się metafora, która przekracza kulturowe różnice, i w końcu gatunek, który stanie się pojemny i transgresyjny, a jednocześnie ukochają go czytelnicy.
Na podium trzeciej edycji Emerging Europe Awards w kategorii "najważniejsze osiągnięcie artystyczne" za Olgą Tokarczuk uplasował się serial HBO "Czarnobyl", wyróżniony jako "artystyczne ostrzeżenie przed tym, co może się stać, gdy ludzie przestaną wierzyć nauce", oraz macedoński dokument "Kraina miodu" jako "artystyczne przedstawienie starej tradycji i równowagi między ludzkością a ekosystemem". Jak mówią organizatorzy, EEA prezentują "to, co najlepsze w rozwijającej się Europie: osoby prywatne, organizacje publiczne i prywatne, a także projekty i inicjatywy". Wręczenie nagród miało się odbyć 25 czerwca w Parlamencie Europejskim w Brukseli, jednak z powodu pandemii koronawirusa zwycięzcy są ogłaszani w internecie.
Z treścią całego wykładu Olgi Tokarczuk możecie się zapoznać pod tym linkiem.
<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>