"Nowa Fantastyka" przygotuje numer poświęcony społeczności LGBT+. "Fantastyka powinna łączyć ludzi"

Po tym, jak na łamach "Nowej Fantastyki" ukazało się kontrowersyjne opowiadanie Jacka Komudy "Dalian, będziesz ćwiartowany", miesięcznik wychodzi z nową inicjatywą. Jeden z nadchodzących numerów planuje poświęcić tekstom pisanym przez autorów LGBT+ oraz materiałom poświęconym tej tematyce.
Zobacz wideo

W sobotę na Facebooku redakcja "Nowej Fantastyki" przeprosiła za umieszczenie na łamach najnowszego wydania opowiadania Jacka Komudy "Dalian, będziesz ćwiartowany!". Dzień później na stronie czasopisma pojawiło się kolejne oświadczenie, w którym redakcja jeszcze raz wyraziła skruchę w związku z decyzją o publikacji "Daliana" i ogłosiła, że zaproponowała twórcom ze środowisk queerowych wspólne przygotowanie numeru miesięcznika.

Zobacz też: Holland pozwana przez Ordo Iuris. Za słowa, że strefy LGBT są wzorowane na "faszystowskich ustawach" >>

"Nowa Fantastyka": Jesteśmy stale otwarci, aby stać się głosem słabszych, wykluczonych i dyskryminowanych

W niedzielnym statusie na Facebooku możemy ponownie przeczytać, że redakcja "Nowej Fantastyki" odebrała tekst Komudy jako "wyeksponowanie (...) wszystkich nienawiści zatruwających ludzi, które są w stanie skazić każdego w swoim zasięgu, bez względu na stronę", jednak "został odczytany inaczej, uznany za atak na homoseksualistów i propagowanie kłamliwych stereotypów na ich temat". 

Autorzy dodają, że zinterpretowanie publikacji opowiadania jako ataku na społeczność LGBT+ jest "zrozumiałe", gdy "po miastach bezkarnie jeżdżą samochody z głośnikami, z których sączy się jad ohydnej antygejowskiej propagandy". Dalej piszą m.in. "Ludzie nie rozumieją, czym jest LGBT+, a nie mogą liczyć ani na rzetelność władz, które na podziałach i lękach społecznych chcą zbudować swoją pozycję, ani na solidną edukację seksualną w szkołach, ani na media". 

Z tego względu redakcja "Nowej Fantastyki wychodzi z inicjatywą do twórców ze środowisk queerowych, którym proponuje "wspólne przygotowanie numeru naszego miesięcznika, w którym znajdą się teksty literackie i publicystyczne pisane przez autorów LGBT+ lub poświęcone tej tematyce". Jak zapewnia ekipa "NF":

Mamy nadzieję, że pozwoli on miłośnikom fantastyki spojrzeć na świat – ten nasz i ten fantastyczny ? z innej perspektywy. Lepiej zrozumieć punkt widzenia osób nieheteronormatywnych ? ich potrzeby, nadzieje, obawy. Docenić ich pasje i pomysły. Na łamach „Nowej Fantastyki” już i tak regularnie ukazują się takie teksty, jednak najwyraźniej nadszedł moment, żeby zaakcentować to jeszcze mocniej i przeciwstawić się falom hejtu i ignorancji. Będą też ukazywały się w przyszłości, ponieważ jesteśmy stale otwarci, aby stać się głosem słabszych, wykluczonych i dyskryminowanych. (...) Pora podkreślić, że fantastyka - i „Nowa Fantastyka” - powinna być przestrzenią, która łączy ludzi i prowadzi świat ku lepszemu.

"Dalian, będziesz ćwiartowany!". Kontrowersyjne opowiadanie Jacka Komudy

Jeszcze przed wydaniem sobotniego oświadczenia redakcji "Nowej Fantastyki" streszczenie "Daliana" opublikował Piotr Tarczyński. Z jego wpisu na Facebooku można się dowiedzieć, że tytułowy Dalian to gej, który chce uciec z krainy zwanej Lendią do Taurydyki, "gdzie mógłby żyć w spokoju z kochankiem". Ścigają go wojownicy, którym udaje się złapać mężczyznę na statku. Chociaż Dalian się wymyka, wojownicy pokonują pozostałych Taurydyjczyków i odbijają z ich rąk dzieci "porwane (...) dla kapłanów-pedofilów w zamian za azyl na wyspie".

Sytuację skomentował m.in. Jacek Dehnel, który w odpowiedzi na pytanie, "czy teraz jest tak, że bohater będący przedstawicielem mniejszości nie może mieć negatywnych cech", odpowiada: "(...) może. Ale jeśli Polak jest kradnącym samochody Niemcom alkoholikiem, Żyd jest oszustem, knującym jak przejąć kontrolę nad światem zgodnie z protokołami Mędrców Syjonu, gej jest rozpasanym pedofilem, a czarny niepotrafiącym opanować żądzy tępym gwałcicielem białych niewiast - a redaktorowi nie dzwoni dzwoneczek, to może niech przerzuci się na inny zawód".

Więcej o: