"Nadzieja" od dziś w wersji papierowej. Pierwsze ośrodki otrzymały pomoc, ale mamy nadzieję, że to dopiero początek

"Nadzieja" to akcja charytatywna z udziałem wybitnych polskich pisarzy i pisarek, w ramach której dziś ukazuje się książka-cegiełka. Dochód z jej sprzedaży wesprze domy opieki dla seniorów, którzy najbardziej ucierpieli podczas pandemii. Do tej pory konto akcji czytelnicy zasilili (kupując książki w przedsprzedaży) kwotą 176 421 złotych - pierwsze trzy ośrodki otrzymały już pomoc.

Swoje teksty poruszające motyw nadziei podarowali m.in. Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Andrzej Stasiuk czy Magdalena Grzebałkowska. Dzięki środkom uzyskanym w przedsprzedaży, pomoc finansowa trafiła już do Domu Pomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach, z filią w Kukawkach; Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza oraz Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie. 

Dzięki "Nadziei" pomagasz. "To fundusze na pościel, łóżka rehabilitacyjne czy dodatkową pomoc opiekuńczą"

- Kontaktujemy się z przedstawicielami ośrodków, które planujemy wesprzeć. Dowiadujemy się, co domy czy hospicja robią dla podopiecznych, jak radzą sobie w pandemii, czego obawiają się w najbliższych miesiącach, jakie mają najpilniejsze potrzeby. Stąd wiemy, gdzie przydadzą się fundusze na pościel, na łóżka rehabilitacyjne, dodatkową pomoc opiekuńczą, czy krosna do terapii zajęciowej. W rozmowach spotykamy ludzi i historie, które dają wielką moc do prowadzenia tej akcji - mówi Anna Kołtunowicz, wiceprezeska Fundacji Agory. 

Do akcji "Nadzieja" w ślad za pisarzami włączyli się także polscy muzycy - tak powstał utwór "Nadzieja All Stars – Ponad tęczą", który ukazał się w piątek w serwisie You Tube. Za aranżację odpowiada wybitny aranżer i dyrygent Krzysztof Herdzin, a polską wersję tekstu światowego hitu "Over the Rainbow" napisał Jacek Cygan. W nagraniach wzięło udział 21 osób w tym m.in. Kuba Badach, Hanna Banaszak, Urszula Dudziak, Igor Herbut, Natalia Kukulska, Grzegorz Markowski, Małgorzata Ostrowska i Mietek Szcześniak, na skrzypcach zagrał Mariusz Patyra.  

 

Książka "Nadzieja" jest od dziś dostępna w salonach Empik w całej Polsce. Online do nabycia na kulturalnysklep.pl, empik.com, a w formie ebooka na publio.pl. Partnerami akcji są Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja Agora oraz Empik.

Więcej o: