Do tej pory konto akcji czytelnicy zasilili kwotą 193 236 złotych - pierwsze ośrodki otrzymały już pomoc. Do akcji dołączyła sieć Biedronka wspierając inicjatywę kwotą 1 062 038 złotych. Łączna kwota na koncie akcji na dzień po ukazaniu się książki to ponad 1 255 000 złotych! Jak szacuje Fundacja Agory, dzięki tej kwocie wsparcie finansowe dostanie kilkadziesiąt ośrodków pomocy dla osób starszych.
Książka jest dostępna od 8 lipca w salonach Empik, a od 9 lipca również na półkach sklepów sieci Biedronka.
- Biedronka od zawsze wspierała rozwój czytelnictwa w Polsce, a od początku pandemii wspierała również Polaków i polską gospodarkę za pomocą specjalnych programów skierowanych m.in. do seniorów. Książka "Nadzieja" dostępna od dzisiaj w sklepach sieci jest kolejnym takim działaniem łączącym dobroczynność z promocją wybitnej polskiej literatury, dlatego nie mogliśmy w nim nie wziąć udziału – mówi Arkadiusz Mierzwa, dyrektor do spraw komunikacji w sieci Biedronka.
Dzięki środkom uzyskanym w przedsprzedaży, pomoc finansowa trafiła już do Domu Pomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach, z filią w Kukawkach; Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza oraz Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie. - Kontaktujemy się z przedstawicielami ośrodków, które planujemy wesprzeć. To są fantastyczne rozmowy! Dowiadujemy się o tym, co domy czy hospicja robią dla podopiecznych, jak radzą sobie w pandemii, czego obawiają się w najbliższych miesiącach, jakie mają najpilniejsze potrzeby. Stąd wiemy gdzie przydadzą się fundusze na pościele, na łóżka rehabilitacyjne, dodatkową pomoc opiekuńczą, czy krosna to terapii zajęciowej. W rozmowach spotykamy ludzi i historie, które dają wielką moc do prowadzenia tej akcji - mówi Anna Kołtunowicz, wiceprezeska Fundacji Agory.
Książka "Nadzieja" jest od dziś dostępna w salonach Empik w całej Polsce. Online do nabycia na kulturalnysklep.pl, empik.com, a w formie ebooka na publio.pl. Partnerami akcji są Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja Agora oraz Empik.