Remigiusz Mróz w rytmie hip-hopu. W audioserialu "Osiedle RZNiW" zagrali Julia Wieniawa i Antoni Królikowski

Pierwszy odcinek nowego audioserialu "Osiedle RZNiW" ukaże się w Audiotece tego samego dnia, co nowa książka Remigiusza Mroza. W rapowym thrillerze opowiadającym o początkach lat 2000. usłyszymy m.in. Antoniego Królikowskiego, Julię Wieniawę oraz Vienia. Legenda polskiego rapu odpowiada w audioserialu za muzykę.

Wczesne lata dwutysięczne. Wielkie blokowisko żyje w rytmie rapu i oddycha dymem z jointów. Mieszkający w jednym z bloków chłopak dostaje smsa z nieznanego numeru. Następnego dnia okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy. Zaczyna poszukiwania na własną rękę. Tak zaczyna się nowy thriller Remigiusza Mroza, którego w Audiotece będzie można posłuchać w formie audioserialu. 

Zobacz też: Najpłodniejsza pisarka świata wydała ponad 4 tys. książek. Remigiusz Mróz komentuje: Dajcie mi parę lat >>

Hip-hopowy Mróz z Wieniawą i Królikowskim. "Zamiast rozdziałów są zwrotki i refreny"

W produkcji Audioteki główne postaci zagrali Antoni Królikowski i Julia Wieniawa. Królikowski wcielił się w zbuntowanego Deso, zaś Wieniawa zagrała Żabę - jego koleżankę, która pomaga mu w poszukiwaniach. W pozostałych rolach usłyszymy m.in. Janusza Chabiora, Adama Woronowicza, Aleksandrę Popławską, Agnieszkę Żulewską i Tomasza Włosoka. Do projektu zaangażowano prawie 30 aktorów. Reżyserem jest Piotr Jaworski.

Ważną rolę w audioserialu, poza trzymającą w napięciu narracją, pełni muzyka. Stworzył ją Vienio, legenda polskiego rapu, jeden z założycieli Molesty Ewenement. Specjalnie na potrzeby audioserialu raper wraz z producentem Kubą "Perełem" Perełkiewiczem skomponował nowy kawałek. Vienio zapowiada, że bity wykorzystane w produkcji nawiązują do starego stylu pierwszych "nielegali" Molesty.

Powieść "Osiedle RZNiW" kipi ulicznym slangiem, żeby jak najwierniej oddać klimat blokowisk z początku lat 2000. - To jak na Remigiusza Mroza bardzo eksperymentalny tekst. Język jest brutalny i surowy, ale ma także bardzo muzyczny rytm oraz różnych narratorów. Zamiast rozdziałów są zwrotki i refreny - mówi Katarzyna Szybińska, producentka "Osiedla RZNiW". - Czytelnik, który sięga po książkę, może tego nie zauważyć, natomiast my, produkując wersję audio, chcieliśmy, żeby ten tekst płynął. Mam nadzieję, że ten efekt będzie słyszalny - dodaje.

Audiobook jak serial Netfliksa

- Większość audiobooków, nawet w formie serialu, nagrywa się od razu w całości. My podeszliśmy do "Osiedla RZNiW" jak klasyczni filmowcy, a więc nieco inaczej niż zwykle. Nagraliśmy najpierw narratorów, a następnie stopniowo kolejne odcinki z aktorami - zdradza Szybińska.

Produkcja rozpoczęła się niespełna miesiąc temu - 15 czerwca - i została zrealizowana w ekspresowym tempie. Ponad 10 godzin tekstu i muzyki powstało w niecały miesiąc. Większość prac odbywała się w studio. Jedynie małe, epizodyczne role nagrywane były zdalnie.

Wersje audio powieści jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy na stałe już zagościły w Audiotece. W aplikacji Audioteki można aktualnie posłuchać audioserialu "Lot 202" na podstawie poprzedniej powieści Remigiusza Mroza. Występują w nim m.in. Katarzyna Dąbrowska, Michał Żurawski, Wojciech Malajkat i Danuta Stenka.

Czytaj więcej: "Lot 202". Remigiusz Mróz i jego nowa powieść w Audiotece w dniu premiery. Czyta m.in. Krystyna Czubówna >>

Więcej o: