Książki na wakacje. Polecamy najciekawsze nowości tego roku

Bez względu na to, gdzie spędzicie tegoroczne wakacje i jaką będziecie mieli w ich trakcie pogodę, powinniście mieć pod ręką dobrą książkę. Pozwoli przetrwać zarówno dni deszczowe, jak i upalne. Oto garść poleceń książek wydanych w pierwszej, niełatwej dla wydawców połowie tego roku.
Zobacz wideo Jakie filmy i seriale obejrzeć w te wakacje? Wakacyjne polecajki cz. 1 [Popkultura Extra]

Kolejność przypadkowa, wszystkie polecamy.

Książki na lato - polecamy nowości do czytania

1. Donna Leon, "Doczesne szczątki", Noir sur Blanc

Na początek kolejny wenecki kryminał Donny Leon z komisarzem Brunettim w roli głównej. Komisarz jest zmęczony, nie tak bardzo jednak, żeby zasłabnąć podczas przesłuchania. Symuluje to jednak, żeby powstrzymać młodszego kolegę przez atakiem na aroganckiego przesłuchiwanego, oskarżonego o podanie śmiertelnej dawki narkotyków młodej dziewczynie. W efekcie trafia na badania i zwolnienie. Postanawia spędzić je w willi należącej do krewnych swej żony Paoli, na wyspie Sant Erasmo. Zaprzyjaźnia się tam z zarządcą Davide Casatim, z którym spędza całe dnie wiosłując po lagunie i zastanawiając się, dlaczego umierają pszczoły. Gdy Davide znika, Brunetti rozpoczyna poszukiwania, tropy prowadzą w przeszłość zmarłego przyjaciela. To, co wydarzyło się przed laty, może mieć dla wszystkich o wiele większe konsekwencje, niż podejrzewali. Jak zawsze u Donny Leon – ze smakiem i wciągająco.

2. Ziemowit Szczerek, "Cham z kulą w głowie", Znak

Political fiction z historią kryminalną na pierwszym planie. Po Warszawie krąży seryjny morderca nazywany Kubą Hieroglifem. Z wyjątkową biegłością, sugerującą świetne wyszkolenie, zabija byłych polityków. Do walki z nim staje Franc Kary, kiedyś komandos, a dziś zawodowy detektyw z… kulą w głowie. W tle barwna panorama politycznych rozważań z cyklu: co by było gdyby. Polska po 1918 roku staje się mocarstwem, a w latach 1939-40 wygrywa wojnę z hitlerowskimi Niemcami. Po wojnie wraz z Anglią, Francją i Niemcami tworzy związek aliantów, kupuje też kolonię - wyspę na Karaibach. Literacka jazda bez trzymanki!

3. Lars Lenth, „Bracia Vega”, Wydawnictwo Literackie

To trzeci eko-kryminał Larsa Lentha z Leonardem Vangenem w roli głównej. Miejscem akcji jest Północna Norwegia. Działa tam należąca do braci Vega farma łososia, będąca częścią koncernu NorFish AG. Właścicieli wspiera trzeci brat, który jest szefem miejscowej policji i tuszuje ich machlojki. Gdy farma pada ofiarą zamachu, szef NorFish AG Axel Platou zleca Vangenowi, swojemu przyjacielowi z młodości, przeprowadzenie śledztwa. Wkrótce bez śladu znika Erna, znana ekoaktywistka. Czyta się!

 

4. Salman Rushdie, „Quichotte”, Rebis

Rushdie napisał powieść zainspirowaną Cervantesem – już to powinno wystarczyć za rekomendację. Autor thrillerów szpiegowskich Sam DuChamp tworzy postać Quichotte’a, szarmanckiego akwizytora o zmąconym umyśle i obsesji na punkcie telewizji, który zakochuje się w telewizyjnej gwieździe, Salmie R. W towarzystwie (rzecz jasna wymyślonego) syna Sancza Quichotte wyrusza w awanturniczą podróż przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki. Tymczasem jego twórca musi się zmierzyć z własnymi, nie mniej palącymi problemami.

5. Zygmunt Miłoszewski, „Kwestia ceny”, W.A.B.

„Thriller przygodowy” jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. Planów, także czasowych, jest kilka. Początek XX wieku. Sztorm. Benedykt Czerski żegna się z życiem. Przeklina patriotyczne uniesienia, które doprowadziły do jego zesłania na Daleki Wschód, a teraz kazały mu wracać do ojczyzny. Wraca jako wielki uczony, badacz dalekich plemion Syberii. Wiezie skrzynie zawierające bezcenne zabytki tajemniczego ludu Ajnów… Początek XXI wieku. Naukowiec Bogdan Smuga wierzy, że w zbiorach Czerskiego kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości. Do współpracy zaprasza historyczkę sztuki i poszukiwaczkę zaginionych arcydzieł Zofię Lorentz. Tak zaczyna się wyprawa, która zaprowadzi ich między innymi na rosyjską Wyspę Przeklętą, do Paryża i na statek-widmo…

 

6. Roberto Costantini, „Tańcząc w ciemnościach”, Sonia Draga

Komisarz Michele Balistreri musi zmierzyć się z własną przeszłością. W 1974 roku dwudziestoczteroletni wówczas Balistreri, dla przyjaciół „Africa”, był studentem utrzymującym się z uczenia sztuk walki w klubie sportowym znanym w środowisku rzymskiej skrajnej prawicy. Wraz z Ringiem, Benvenutim i Boccinem należał do radykalnej organizacji Ordine Nuovo. W 1986 r. od strzału w serce z walthera P38 ginie Ringo, obecnie parlamentarzysta Chrześcijańskiej Demokracji. Śledztwo ma prowadzić jego dawny kolega, który pamięć o sobie samym z dawnych lat starał się pogrzebać przy pomocy alkoholu, tytoniu, kobiet i cynizmu.

7. Mary Roach, „Do boju! Jak w skrajnych sytuacjach pozostać w jednym kawałku, zachować zmysły i nie złapać infekcji”, Prószyński i S-ka

Autorka najzabawniejszych książek popularnonaukowych, jakie czytałem (m.in. „Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków", „Duch. Nauka na tropie życia pozagrobowego” i „Gastrofaza: Przygody w układzie pokarmowym”) przygląda się naukowym aspektom dbania o to, by w okolicznościach wojny ludzie pozostawali w jednym kawałku, nie przysypiali, zachowywali zmysły i nie łapali infekcji. W tej książce naprawdę sporo się dzieje, a autorka między innymi osobiście sprawdza, jak naukowcy mierzą się z wszelkimi przeciwnościami na polu walki: paniką, wyczerpaniem, upałem, hałasem. Jedzie do byłego studio filmowego, gdzie aktorzy po amputacjach pomagają oswajać sanitariuszy piechoty morskiej z szokiem i okropieństwami ran odniesionych w boju, a w szeregach U.S. Marine Corps Paintball Team stara się unikać wrogiego ostrzału.

8. Aleksandra Gumowska, „Seks w wielkich miastach”, Wydawnictwo Literackie

Aleksandra Gumowska odwiedziła 11 wielkich miast – m.in. Paryż, Kair, Kalkutę, Tokio, San Francisco – aby sprawdzić, jak na sprawy seksu, orgazmu, partnerstwa i aranżowanych małżeństw patrzy się w różnych kulturach. Spotykała ludzi w różnym wieku i z odmiennymi doświadczeniami, których łączy jedno: życie w wielkim mieście dającym anonimowość i pozorną swobodę. Z jej opowieści wyłania się intrygujący obraz intymnego życia ludzi z różnych zakątków świata, pełen ścierających się kultur, zróżnicowanych preferencji, skrajnych doświadczeń i przebiegających w różnych miejscach granic obyczajowych i mentalnych.

9. Mons Kallentoft, „Krzyk do nieba”, Rebis

Dwunasta już powieść z niebanalną komisarz Malin Fors w roli głównej, a zarazem trzecia z cyklu poświęconego zmysłom. W gorący sierpniowy dzień mały chłopiec zostaje znaleziony martwy w samochodzie. Kiedy na miejsce dociera Malin, jego matka siedzi pod drzewem, trzymając synka w objęciach. Wszystko wskazuje na to, że zapomniała o chłopcu śpiącym w samochodzie. Przeszła niedawno załamanie nerwowe i nie może polegać na swoich zmysłach ani pamięci. Śledztwo szybko zostaje zamknięte. Kiedy jednak w Linköpingu dochodzi do kolejnego morderstwa, Malin wraz kolegami musi wrócić do tej sprawy.

10. Anna Dziewit-Meller, „Od jednego Lucypera”, Wydawnictwo Literackie

Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Śląsk, schyłek lat czterdziestych XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka... Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Śledząc historię górniczej rodziny, Anna Dziewit-Meller opowiada o latach 40 XX w., klasowej emancypacji oraz problemach, które dotykają nas i dziś. Szczerze i empatycznie mówi o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

 

11. Nicola Rayner, „Dziewczyna, którą znałaś”, W.A.B.

Były parlamentarzysta, a obecnie prezenter telewizyjny, George Bell zawsze miał opinię kobieciarza. Kiedy jego żona, Alice zachodzi w ciążę, jej zazdrość zamienia się w obsesję. Spokoju nie daje jej zwłaszcza piękna Ruth, z którą George spotykał się na pierwszym roku studiów i która zaginęła, zanim skończyli uniwersytet. Kiedy więc Alice widzi kobietę przypominającą Ruth, nie może sobie poradzić z myślą, że za jej zniknięciem stało coś więcej, niż mówił George. Ale czy na pewno chce wiedzieć, co mąż robił za jej plecami przez te wszystkie lata?

12. Elisabeth Neila, Mark Neila, „Wszystko, co wiemy o UFO”, Prószyński i S-ka

Niezidentyfikowane obiekty latające poruszają naszą wyobraźnię do wielu lat. Powstało wiele przekonujących relacji i fotografii, a w istnienie UFO wierzy wiele znanych i popularnych osób (np. Mick Jagger, Will Smith, Victoria Beckham, Tom Cruise czy Robbie Williams). Dlaczego więc władze i rządzący zdają się robić wszystko, by ukryć przed nami te informacje? Odpowiedź na to i wiele innych pytań o ziemskie kontakty z obcymi cywilizacjami znajdziecie w tej książce.

13. Marcin Kącki, „Oświęcim. Czarna zima”, Znak

Przejmująca opowieść Marcina Kąckiego o życiu w cieniu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. To zapis rozmów z osobami, którzy maniakalnie poszukują pamiątek z obozu, z ostatnim oświęcimskim Romem, żyjącym w cieniu przemilczanego pogromu, z ludźmi, którzy boją się zejść do własnej piwnicy, i z mieszkańcami osiedla, którzy bramę obozową mijają w drodze na zakupy. „Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć?” – zastanawia się autor.

 

14. Jacques Ravenne, Éric Giacometti, „Noc zła”, Sonia Draga

Drugi tom sagi „Czarne słońce”. Listopad 1941 roku. Niemcy wygrywają na wszystkich frontach. Wojska III Rzeszy stoją u bram Moskwy. Tymczasem Himmler, szef SS, poszukuje świętej swastyki, która zniknęła gdzieś w Europie. Churchill za wszelką cenę chce ją odnaleźć przed nazistami. Obaj liczą na pomoc Tristana Marcasa, podwójnego agenta o niejasnej przeszłości. W centrum okultystycznych zmagań między siłami Dobra i Zła bezpardonową walkę stoczą francuska bojowniczka Laure i niemiecka archeolożka Erika.

15. Maureen Callahan, „Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy”, Znak

Przez ponad dziesięć lat przemierzał Stany w poszukiwaniu ofiar. Polował na kobiety i mężczyzn, młodych i starych, w dzień i w nocy. Oszczędzał tylko dzieci. Zabijał według dokładnie ustalonego planu, szybko i sprawnie. Usuwał włosy na całym ciele i blokował gruczoły potowe. Jak to się stało, że Israel Keyes w końcu wpadł? Gdzie popełnił błąd? Ilu ludzi zabił? Maureen Callahan, zaintrygowana historią mordercy przeprowadziła setki rozmów z kluczowymi przedstawicielami organów ścigania, przewertowała stosy dokumentów ze śledztwa, dotarła nawet do tajnych akt FBI.

16. Caroline Kepnes, „Ukryte ciała”, W.A.B.

„Ukryte ciała” to kontynuacja głośnej powieści „Ty”, która również została zekranizowana przez Netfliksa (choć w przypadku drugiej części cyklu powinno się mówić raczej o inspiracji). Trzydziestoparoletni Joe Goldberg ma wprawę w ukrywaniu zwłok - przez ostatnie dziesięć lat pozbył się czterech ciał, ofiar swych bezowocnych poszukiwań miłości. Teraz zmierza do Los Angeles, zdecydowany zapomnieć o przeszłości i zacząć od nowa. W Hollywood Joe bez trudu integruje się z nowym środowiskiem. Cały czas ogląda się jednak przez ramię, a czyny z przeszłości nie dają mu spokoju. Gdy poznaje nową dziewczynę, która coraz bardziej go fascynuje, nie chce jej skrzywdzić, pragnie być z nią na zawsze. Jeśli jednak ona odkryje, co zrobił, być może nie będzie miał wyboru…

17. Clara Usón, „Nieśmiały zabójca”, Rebis

To powieść zainspirowana życiem Sandry Mozarovski, gwiazdki filmów erotycznych, rzekomej królewskiej kochanki, której śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach poruszyła społeczeństwo hiszpańskie lat 80. Clara Usón znajduje w jej historii echa własnego procesu autodestrukcji i złożonej relacji, jaką od dziecka miała z matką. Pisze o sensie życia, ślepej nadziei młodości i o narracji, którą tworzymy jako sposób na przetrwanie.

18. Jeffery Deaver, „Gra w nigdy”, Prószyński i S-ka

W Mountain View w Dolinie Krzemowej zaginęła dziewiętnastoletnia Sophie Mulliner. Jej ojciec wyznacza nagrodę za odnalezienie córki. Zgłasza się do niego Colter Shaw, zawodowy „łowca nagród”, specjalizujący się w poszukiwaniu osób zaginionych, uciekinierów i przestępców. Prosta z pozoru sprawa komplikuje się, gdy znikają kolejne osoby, a okoliczności wskazują, że porywa je ten sam sprawca. Prawdopodobnie wzoruje się na grze komputerowej, w której uwięziony w potrzasku gracz musi odnaleźć drogę ucieczki, posługując się pięcioma przypadkowymi przedmiotami. Jeśli nie wyjdzie z opresji, czeka go śmierć z ręki „Szeptacza”, który dyktuje warunki w grze.

 

19. Ewa Grocholska, „Uprowadzone życie”, Sonia Draga

Grudzień 1981 roku, kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego. Życie w mieście zamiera. Młode małżeństwo wraca autem od przyjaciół, by zdążyć do domu przed godziną milicyjną. W śnieżnej zamieci dochodzi do tragicznego zderzenia na przejeździe kolejowym. Szesnaście lat później, w podobnie śnieżną noc, Ewelina, artystka malarka, spotyka tajemniczą kobietę błąkającą się po tych samych torach. Ewelina postanawia namalować z pamięci jej portret. Kilka dni później, podczas sylwestrowego przyjęcia, goście podziwiają jej dzieło. Ale tylko jeden z nich, z zawodu policjant, dostrzega w nim coś więcej niż udany portret. Jest przekonany, że Ewelina sportretowała kobietę, którą widział w policyjnej kartotece. Wiele lat temu zginęła w wypadku…

20. Stephen King, „Jest krew...”, Prószyński i S-ka

Cztery nowe opowiadania Stephena Kinga. W tytułowej noweli Holly Gibney, ulubiona bohaterka czytelników (znana z trylogii o Billu Hodgesie i z „Outsidera"), musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi - tym razem w pojedynkę. „Telefon pana Harrigana" opisuje międzypokoleniową przyjaźń, która trwa po grób… a nawet dłużej. „Życie Chucka" ilustruje ideę, że każdy z nas posiada wiele osobowości. A w „Szczurze" niespełniony pisarz boryka się z ciemną stroną swojej ambicji.

21. Nikolaj Frobenius, „Zapiski z Konga”, Sonia Draga

Producent filmowy Jasper Gahna namawia pewnego pisarza, by udał się w podróż do Konga i odwiedził N’dolo, jedno z najsurowszych więzień na świecie. Ma się tam spotkać z dwoma osadzonymi, byłymi norweskimi żołnierzami, którzy oczekują na wykonanie kary śmierci za morderstwo. Mężczyźni opowiadają Jasperowi historię o tym, co się wydarzyło w gąszczu afrykańskiej dżungli w dniu, w którym ich kierowca został zastrzelony. Ale czy mówią prawdę? A może mają jedynie ukryć jeszcze brutalniejsze i bardziej przerażające fakty?

<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

 
Więcej o: