Polscy pisarze. TOP10 najpopularniejszych pisarzy ostatnich lat

Polscy pisarze cieszą się niesłabnącą popularnością wśród rodzimych czytelników. Na listach bestsellerów największych polskich sprzedawców książek, wyprzedzają nazwiska światowego formatu. Przedstawiamy subiektywny TOP10 najpopularniejszych polskich pisarzy ostatnich lat.

Najpopularniejsi pisarze w Polsce – czy znasz ich wszystkich?

Najpopularniejsi pisarze w Polsce mają swoją wierną rzeszę fanów, ale ich obecność w rankingach i na listach bestsellerów przysparza im wciąż nowych czytelników. Jeśli coś się dobrze sprzedaje, to czasem warto sięgnąć po tę pozycję i przekonać się osobiście, skąd takie zainteresowanie danym autorem czy tytułem. Oczywiście, na popularność pisarza wpływają również nagrody, jakie zdobywa za swoją twórczość. Nikogo więc nie zdziwi zapewne fakt, że nasze zestawienie otworzy nazwisko popularne nie tylko w kraju, ale i za granicą: Olga Tokarczuk, zdobywczyni literackiej Nagrody Nobla.

Gdy w 2019 roku otrzymała najwyższe wyróżnienie w dziedzinie literatury, jej powieści ''Bieguni'' i ''Księgi Jakubowe'' stały się jednymi z najczęściej kupowanych tytułów literatury pięknej. Co ciekawe, ogromna popularność polskiej Noblistki nie przekłada się na jej zarobki. W rankingu najlepiej zarabiających polskich pisarzy wyprzedzają ją: Blanka Lipińska i Remigiusz Mróz. Blanka Lipińska wdarła się na listy bestsellerów w 2018 roku swoją debiutancką powieścią ''365 dni''. Wkrótce powtórzyła sukces za sprawą jej kontynuacji, zatytułowanej ''Ten dzień'', a następna część, ''Kolejne 365 dni'', zdobyła nagrodę ''Bestsellery Empiku 2019''.

Remigiusz Mróz, mistrz kryminału, sensacji i thrillera prawniczego, na listach najlepiej sprzedających się książek umieszcza kilka tytułów rocznie. Ale goszczą na nich również inni twórcy powieści kryminalnych i sensacyjnych, równie skutecznie konstruujący intrygę w swoich książkach: Katarzyna Bonda, Zygmunt Miłoszewski (''Kwestia ceny'') i Wojciech Chmielarz (''Wyrwa''). Na pograniczu literatury sensacyjnej i powieści dla kobiet mocną pozycję wyrobiła sobie Paulina Świst (''Przekręt'', ''Sitwa'', ''Karuzela''). Wśród twórców fantastyki prym wiodą: Jacek Piekara (''Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie'', ''Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety'') i Andrzej Pilipiuk (''Upiór w ruderze''). Nasze zestawienie zamyka zaś autor literatury non-fiction, Mariusz Szczygieł.

Zobacz też: Książki na wakacje. Polecamy najciekawsze nowości tego roku

TOP10 najpopularniejszych polskich pisarzy ostatnich lat – zestawienie

Oto lista najpopularniejszych, naszym zdaniem, polskich pisarzy ostatnich lat:

  1. Olga Tokarczuk,
  2. Blanka Lipińska,
  3. Remigiusz Mróz,
  4. Katarzyna Bonda,
  5. Zygmunt Miłoszewski,
  6. Wojciech Chmielarz,
  7. Paulina Świst,
  8. Jacek Piekara,
  9. Andrzej Pilipiuk,
  10. Mariusz Szczygieł.

Na liście nie zmieściły się równie interesujące nazwiska, o których warto jednak wspomnieć: Andrzej Sapkowski i Jacek Dukaj (fantastyka); Katarzyna Michalak i Ałbena Grabowska (literatura obyczajowa); Marta Galewska-Kustra, Anita Głowińska, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka (książki dla dzieci i młodzieży); Jakub Żulczyk (literatura piękna).

Remigiusz Mróz – najlepiej zarabiający pisarz w Polsce

Remigiusz Mróz sięga po różne gatunki literackie, jednak śmiało można uznać go za mistrza suspensu. Według tygodnika ''Wprost'' był najlepiej zarabiającym pisarzem w Polsce w 2019 roku. Na rynku wydawniczym obecny jest od 2013 roku, ogromną popularność przyniósł mu, publikowany od 2015 roku i liczący obecnie 11 tomów, cykl z prawniczką Joanną Chyłką, którego trzy pierwsze części doczekały się ekranizacji. Na swoim koncie ma kilka innych cykli powieściowych, a także powieści samodzielne, z których najnowsze: ''Lot 202'' (2020) i ''Osiedle RZNiW'' (2020) królują na listach bestsellerów.

Zobacz też: Remigiusz Mróz - najlepsze e-booki mistrza kryminałów

Katarzyna Bonda – królowa polskiego kryminału?

Katarzyna Bonda, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, zadebiutowała w 2007 roku powieścią ''Sprawa Niny Frank'', gdzie jako pierwsza wprowadziła do polskiej powieści kryminalnej osobę psychologa policyjnego (Huberta Meyera). Bohater ten pojawia się w jej kolejnych powieściach: ''Tylko martwi nie kłamią'' (2010), ''Florystka'' (2012). Inny cykl powieściowy tworzą: ''Pochłaniacz'' (2014), ''Okularnik'' (2015), ''Lampiony'' (2016) i ''Czerwony pająk'' (2018). W 2019 roku tytułem ''Miłość leczy rany'' otworzyła nowy cykl powieściowy, zaś wspólnie z Bogdanem Lachem napisała dwie książki non-fiction: ''Zbrodnia niedoskonała'' (2018) i ''Motyw ukryty. Z archiwum profilera'' (2020).

Mariusz Szczygieł – mistrz literatury faktu

Mariusz Szczygieł to dziennikarz, reportażysta i pisarz, związany z ''Gazetą Wyborczą''. Debiutował w 1996 roku książką ''Niedziela, która zdarzyła się w środę'', ale ogromną popularność przyniósł mu dopiero zbiór esejów, czy też reportaży literackich, zatytułowany ''Gottland'' (2006). Zrodził się on z zainteresowania autora Czechami, tam też stał się bestsellerem. Za opublikowaną w 2018 roku książkę ''Nie ma'' pisarz został uhonorowany Nagrodą Literacką Nike. Jego najnowsze dzieło to ''Osobisty przewodnik po Pradze'' (2020), w którym oprowadza czytelnika wyłącznie po swoich ulubionych miejscach w stolicy Czech.

<<Reklama>> Książki autorów dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Zobacz wideo Jakie filmy i seriale polecamy na wakacje?
Więcej o: