Polscy pisarze wystosowali list otwarty do redakcji "Nowej Fantastyki". Protestują przeciwko "kneblowaniu literatury"

Na początku lipca miesięcznik "Nowa Fantastyka" przeprosił za opublikowanie głośnego opowiadania "Dalian, będziesz ćwiartowany!" autorstwa Jacka Komudy. Teraz list otwarty "w proteście przeciwko cenzurze" w "Nowej Fantastyce" podpisali m.in. Jacek Dukaj, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk i Rafał Ziemkiewicz.
Zobacz wideo

"Stanowczo potępiamy działania mające na celu utrwalenie negatywnych stereotypów używanych jako narzędzia w walce politycznej, jak choćby kłamliwe stawianie znaku równości między homoseksualizmem a pedofilią. Przejaskrawiona i wypaczona kreacja świata przedstawionego w opowiadaniu Jacka Komudy była zabiegiem literackim, mającym na celu podkreślenie absurdalnych postaw i zachowań, a nie kształtowanie opinii" - m.in. takie słowa mogliśmy przeczytać w lipcowym oświadczeniu redakcji "Nowej Fantastyki".

Pilipiuk, Piekara, Ziemkiewicz i inni przeciwko "Nowej Fantastyce". "Nikt nie ma prawa zamykać pisarzowi ust"

Mowa o opowiadaniu "Dalian, będziesz ćwiartowany!"Jacka Komudy - jego tytułowy bohater to ścigany przez wojowników gej planujący ucieczkę do kraju, którego obywatele porywają dzieci dla kapłanów-pedofilów. Miesiąc po tym, jak redakcja "NF" przeprosiła za jego publikację, grupa polskich pisarzy zareagowała na sytuację w liście otwartym, wyrażającym sprzeciw m.in. wobec "politycznych ingerencji w treść przekazu artystycznego".

Treść listu udostępnił na Twitterze Jacek Piekara z dopiskiem:

Pisarz J. Komuda został zaatakowany przez aktywistów LGBT, którym nie spodobało się jego opowiadanie fantasy (sic!). Redakcja "Nowej Fantastyki" nie tylko wówczas złożyła publiczną samokrytykę, ale potępiła własnego autora i jego utwór!

Podpisy pod oświadczeniem złożyli m.in. Jacek Drewnowski, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Robert Szewczyk i Rafał Ziemkiewicz. Twórcy zaznaczają, że "wymóg podporządkowania publikacji regułom wypracowanym przez jedną opcję światopoglądową oznacza de facto wprowadzenie cenzury" i dodają: "Literatura fantastyczna zawsze była literaturą wolności. Często (...) 'szargała świętości'. Mimo to ani w latach schyłkowego PRL, ani w III RP nie spotkaliśmy się z tak zajadłym atakiem na pisarza, jak teraz w wypadku Jacka Komudy".

Zobacz też: "Nowa Fantastyka" przygotuje numer poświęcony społeczności LGBT+. "Fantastyka powinna łączyć ludzi" >>

"Dalian, będziesz ćwiartowany!". Jacek Dehnel: Czy bohater będący przedstawicielem mniejszości nie może mieć negatywnych cech? Może

W lipcu Piotr Tarczyński napisał na Facebooku streszczenie kontrowersyjnego opowiadania "Dalian, będziesz ćwiartowany!". Można się z niego dowiedzieć, że tytułowy Dalian to gej, który chce uciec z krainy zwanej Lendią do Taurydyki, "gdzie mógłby żyć w spokoju z kochankiem". Mężczyznę chcącego "skłonić [mieszkańców Lendii], by przyjęli wielkie obyczaje Taurydyki" ścigają wojownicy, którym ostatecznie udaje się go złapać na statku. Chociaż ten się wymyka, wojownicy pokonują pozostałych Taurydyjczyków i odbijają z ich rąk dzieci "porwane (...) dla kapłanów-pedofilów w zamian za azyl na wyspie".

Do publikacji opowiadania odniósł się Jacek Dehnel, który w odpowiedzi na pytanie, "czy teraz jest tak, że bohater będący przedstawicielem mniejszości nie może mieć negatywnych cech", odpowiada: "(...) może. Ale jeśli Polak jest kradnącym samochody Niemcom alkoholikiem, Żyd jest oszustem, knującym jak przejąć kontrolę nad światem zgodnie z protokołami Mędrców Syjonu, gej jest rozpasanym pedofilem, a czarny niepotrafiącym opanować żądzy tępym gwałcicielem białych niewiast - a redaktorowi nie dzwoni dzwoneczek, to może niech przerzuci się na inny zawód".

Więcej o: