Ich książki są na listach lektur. Teraz w solidarności z osobami LGBT+ apelują: Bez nadziei trudno dorastać

"Kiedy młodzi ludzie, którzy niedawno byli naszymi czytelnikami, sprzeciwiają się indoktrynacji, zniewoleniu, atakom na wolność, stajemy po ich stronie" - piszą w liście otwartym twórcy literatury dla dzieci. Spora grupa pisarzy, tłumaczy, ilustratorów i literaturoznawców wyraziła wsparcie dla społeczności LGBT+.
Zobacz wideo

"Głęboko poruszeni wydarzeniami w Warszawie 7 sierpnia 2020 roku i zatrzymaniem przez policję kilkudziesięciu osób, wyrażamy swoją solidarność z osobami LGBT+. Opowiadamy się za wolnością i równością i nie zgadzamy się na dyskryminację i nietolerancję" - to początek listu otwartego, który we wtorek opublikowano na stronie Polska Literatura Dla Dzieci. 

Zobacz też: Polscy pisarze wystosowali list otwarty do redakcji "Nowej Fantastyki". Protestują przeciwko "kneblowaniu literatury" >>

"Dzielenie obywateli dla politycznego profitu nieuchronnie pociąga za sobą krzywdę i przemoc"

Oświadczenie podpisało 137 twórców. Wśród nich są np. Justyna Bednarek ("Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"), Grzegorz Kasdepke ("Detektyw Pozytywka") oraz Joanna Papuzińska ("Asiunia"), których książki są na liście lektur w klasach 1-3, Zofia Stanecka i Marianna Oklejak - które stworzyły popularny cykl książek o Basi, a także m.in. Cezary Harasimowicz, Michał Rusinek czy ilustratorka Emilia Dziubak. W liście czytamy m.in.:

Jako twórcy dla dzieci jesteśmy niejako zawodowymi dostarczycielami ufności i nadziei, że świat może być przyjaznym miejscem. Bez tej nadziei trudno dorastać. Bez tej nadziei nie sposób zaufać i stać się częścią wspólnoty. Dzielenie nas, obywateli, dla politycznego profitu, nieuchronnie pociąga za sobą krzywdę i przemoc. Kiedy młodzi ludzie, którzy niedawno byli naszymi czytelnikami, sprzeciwiają się indoktrynacji, zniewoleniu, atakom na wolność, stajemy po ich stronie. Wspieramy ich, kiedy walczą o godność i występują przeciwko podziałom i stygmatyzowaniu z powodu tożsamości płciowej. Tęcza, którą wielu z nas wykorzystuje w swojej twórczości i używa jako symbolu równości i miłości, nie jest zagrożeniem! Słowo i obraz zobowiązują. Tego pilnujemy, tworząc dla dzieci.

Ilustrację z tęczowym napisem "Ludzie" stworzyła Joanna Rusinek. List otwarty jest reakcją na zeszłotygodniowe protesty w Warszawie związane ze aresztowaniem Margot, aktywistki LGBT+. W trakcie demonstracji, do której doszło w piątek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, policja zatrzymała 48 osób. 

Zobacz też: Zatrzymanie aktywistki LGBT przerodziło się w protest. "Niewiarygodna brutalność policji" >>

Więcej o: