"Głęboko poruszeni wydarzeniami w Warszawie 7 sierpnia 2020 roku i zatrzymaniem przez policję kilkudziesięciu osób, wyrażamy swoją solidarność z osobami LGBT+. Opowiadamy się za wolnością i równością i nie zgadzamy się na dyskryminację i nietolerancję" - to początek listu otwartego, który we wtorek opublikowano na stronie Polska Literatura Dla Dzieci.
Oświadczenie podpisało 137 twórców. Wśród nich są np. Justyna Bednarek ("Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"), Grzegorz Kasdepke ("Detektyw Pozytywka") oraz Joanna Papuzińska ("Asiunia"), których książki są na liście lektur w klasach 1-3, Zofia Stanecka i Marianna Oklejak - które stworzyły popularny cykl książek o Basi, a także m.in. Cezary Harasimowicz, Michał Rusinek czy ilustratorka Emilia Dziubak. W liście czytamy m.in.:
Jako twórcy dla dzieci jesteśmy niejako zawodowymi dostarczycielami ufności i nadziei, że świat może być przyjaznym miejscem. Bez tej nadziei trudno dorastać. Bez tej nadziei nie sposób zaufać i stać się częścią wspólnoty. Dzielenie nas, obywateli, dla politycznego profitu, nieuchronnie pociąga za sobą krzywdę i przemoc. Kiedy młodzi ludzie, którzy niedawno byli naszymi czytelnikami, sprzeciwiają się indoktrynacji, zniewoleniu, atakom na wolność, stajemy po ich stronie. Wspieramy ich, kiedy walczą o godność i występują przeciwko podziałom i stygmatyzowaniu z powodu tożsamości płciowej. Tęcza, którą wielu z nas wykorzystuje w swojej twórczości i używa jako symbolu równości i miłości, nie jest zagrożeniem! Słowo i obraz zobowiązują. Tego pilnujemy, tworząc dla dzieci.
Ilustrację z tęczowym napisem "Ludzie" stworzyła Joanna Rusinek. List otwarty jest reakcją na zeszłotygodniowe protesty w Warszawie związane ze aresztowaniem Margot, aktywistki LGBT+. W trakcie demonstracji, do której doszło w piątek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, policja zatrzymała 48 osób.
Zobacz też: Zatrzymanie aktywistki LGBT przerodziło się w protest. "Niewiarygodna brutalność policji" >>