"Ziemia Obiecana". Wydawnictwo Agora opublikuje pierwszy tom wspomnień Baracka Obamy. Premiera w marcu

"Ziemia Obiecana", polskie wydanie pierwszego tomu wspomnień Baracka Obamy z czasów prezydentury, ukaże się 17 marca 2021 roku. Za publikację odpowiada Wydawnictwo Agora, które zaprezentowało już okładkę wyczekiwanej książki.
Zobacz wideo

Wspomnienia Baracka Obamy, 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych, zostaną opublikowane w dwóch tomach. Globalna premiera pierwszego tomu zatytułowanego "Ziemia Obiecana" zaplanowana jest na wtorek, 17 listopada 2020 roku, w 25 językach jednocześnie. Tę informację podał dziś do publicznej wiadomości Markus Dohle, prezes zarządu wydawnictwa Penguin Random House, które nabyło prawa do wydania tej wyczekiwanej na całym świecie książki. Po polsku książka zostanie wydana drukiem i w formatach cyfrowych przez Wydawnictwo Agora w przekładzie Dariusza Żukowskiego. Czego możemy się po niej spodziewać?

Zobacz też: Obamowie pracują z Netfliksem. Barack wchodzi podziemnym tunelem, ale jest z nim "zaskakująco normalnie" >>

"Ziemia Obiecana". Barack Obama jako człowiek, który założył się z historią

We wspomnieniach Barack Obama przedstawia historię swojej niezwykłej przemiany z młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. W wyjątkowo osobisty sposób opisuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej historycznej prezydentury – czasu dramatycznych zmian i zawirowań. 

Obama, ukazując w poruszający i głęboko osobisty sposób historię, która rodzi się na naszych oczach, zabiera czytelników w fascynującą podróż od czasów pojawienia się jego najwcześniejszych aspiracji politycznych przez decydujące zwycięstwo w stanie Iowa, które zawdzięczał sile oddolnego aktywizmu, aż po przełomowy wieczór 4 listopada 2008 roku, kiedy został wybrany 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych - jako pierwszy Afroamerykanin sprawujący najwyższy urząd w kraju. 

W swojej refleksji nad prezydenturą Barack Obama przedstawia wyjątkową i przemyślaną analizę zarówno niesamowitego zasięgu, jak i granic władzy prezydenckiej, a także swoje wyjątkowe spostrzeżenia na temat polityki partyjnej i międzynarodowej dyplomacji. Zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu, a także zabiera ich do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc.

Stajemy się powiernikami jego myśli, gdy organizuje swój gabinet, zmaga się z globalnym kryzysem finansowym, ocenia Władimira Putina, wbrew opozycji doprowadza do uchwalenia reformy systemu opieki zdrowotnej w USA, wchodzi w konflikt z generałami w sprawie amerykańskiej strategii w Afganistanie, podpisuje reformę Wall Street, reaguje na niszczycielską eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon i zezwala na przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, wskutek której ginie Osama bin Laden.  

"Ziemia Obiecana" to niezwykle intymna i introspektywna opowieść o człowieku, który założył się z historią – zaangażowanym animatorze społecznym, który przeszedł próbę światowej polityki. Obama szczerze opowiada o walce o urząd jako Afroamerykanin, o dźwiganiu oczekiwań pokolenia wychowanego na przesłaniu "nadziei i zmiany" oraz moralnych wyzwaniach związanych z podejmowaniem poważnych decyzji. Otwarcie pisze o siłach, które stały mu na drodze w kraju i za granicą, oraz o tym, jak życie w Białym Domu wpłynęło na jego żonę i córki. Nie boi się też ujawniać wątpliwości i rozczarowań. Nigdy jednak nie wycofuje się z przekonania, że w ramach wielkiego, amerykańskiego eksperymentu zawsze możliwy jest postęp. 

Uczucie po skończeniu pisania książki jest jedyne w swoim rodzaju, a z tej jestem szczególnie dumny. Przez ostatnie kilka lat rozmyślałem o swojej prezydenturze. W książce "Ziemia Obiecana" starałem się uczciwie zrelacjonować moją kampanię i okres spędzony na stanowisku prezydenta USA. Opisałem najważniejsze wydarzenia i stojących za nimi ludzi, przedstawiłem mój punkt widzenia na to, co zrobiłem dobrze, jak i na błędy, które popełniłem. Przedstawiłem też siły polityczne, gospodarcze i kulturowe, z którymi mój zespół i ja musieliśmy się wtedy mierzyć, a które wciąż oddziałują na nasz naród. Starałem się również przekazać czytelnikom osobisty wymiar podróży, którą odbyliśmy z Michelle przez te lata, oraz niezwykłe wzloty i upadki, które jej towarzyszyły. Książka ta zawiera również moje przemyślenia na temat tego, jak możemy zlikwidować podziały w naszym kraju w czasach ogromnego kryzysu i sprawić, by nasza demokracja wspierała każdego człowieka. Jest to zadanie, które nie będzie zależało tylko od prezydenta, ale od nas wszystkich – zaangażowanych obywateli. Mam nadzieję, że moja książka będzie nie tylko przyjemną lekturą, z której można wiele się dowiedzieć, lecz także zainspiruje młodych ludzi w całym kraju i na świecie, by przejęli pałeczkę, głośno wyrazili własne zdanie i odegrali rolę w tworzeniu lepszego świata

- powiedział Obama.  Markus Dohle dodał: "Poprzez swoje słowa i czyny prezydent Obama wywarł niezatarty wpływ na świat i bieg historii, niosąc pochodnię nadziei i postępu oraz inspirując wielu z nas. Jest niezwykle utalentowanym pisarzem. Wydawnictwo Penguin Random House jest zaszczycone tym, że może przedstawić książkę "A Promised Land" czytelnikom na całym świecie. Jestem przekonany, że jej lektura żywo przybliży im historię i przypomni o potędze demokracji w czasach globalnego kryzysu".

Data publikacji drugiego i ostatniego tomu wspomnień nie jest jeszcze znana. Szczegóły trasy promocyjnej prezydenta Obamy zostaną ogłoszone jeszcze tej jesieni. 

<<Reklama>> Książki Baracka Obamy dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: