Winston Groom nie żyje. Twórca "Forresta Gumpa" miał 77 lat

Pisarz Winston Groom nie żyje. O śmierci autora "Forresta Gumpa" poinformowała burmistrz jego rodzinnego miasteczka.

- Nie znam szczegółów, ale zmarł w środę wieczorem - powiedziała Karin Wilson, burmistrz Fairhope w Alabamie, którą poinformowała rodzina pisarza. - Jest nam niezwykle smutno, był tu legendą - dodała.

Winston Groom był najbardziej znany dzięki powieści "Forrest Gump", którą wydał w 1986 roku. W 1994 zekranizował ją Robert Zemeckis, w tytułowej roli obsadzając Toma Hanksa. Film zdobył sześć statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film, reżyserię i pierwszoplanową rolę męską. Groom w 1995 roku opublikował kontynuację tej historii, zatytułowaną "Gump and Co."

Zanim został pisarzem, studiował na uniwersytecie stanowym w Alabamie, a potem przez cztery lata służył w armii Stanów Zjednoczonych. Był w Wietnamie. Potem pracował jako reporter dla "Washington Star", by w końcu zająć się pisaniem powieści. "Conversations with the Enemy", której był współautorem, była w 1984 roku w finale konkursu o Nagrodę Pulitzera.

"Ze smutkiem przyjęłam wiadomość, że Alabama straciła jednego z naszych najbardziej utalentowanych pisarzy. Choć zostanie zapamiętany za stworzenie Forresta Gumpa, Winston Groom był utalentowanym dziennikarzem i znanym amerykańskim historykiem. Nasze serca i modlitwy są z rodziną zmarłego" - skomentowała wiadomość o śmierci Grooma gubernator Alabamy Kay Ivey.