Brodka i Julia Wieniawa uwspółcześniają lektury. Leśmian i Mickiewicz w zupełnie nowej odsłonie

Gdzie i jak tworzyliby klasycy polskiej literatury, gdyby żyli współcześnie? Czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska głosiłaby idee feministyczne, a Bolesław Leśmian bawił się słowem na Tik-Toku? Czy Adam Mickiewicz pisałby teksty do alternatywnych ballad, by udostępniać je na platformie audio? W drugim sezonie podcastów Allegro Lektury 2.0 aż pięć muzycznych gwiazd: Brodka, Julia Wieniawa, Natalia Szroeder, Smolasty i Miuosh udowadnia, że przekaz drzemiący w twórczości mistrzów wcale nie traci na aktualności.
Zobacz wideo

Choć lektury szkolne często kojarzą się z archaizmem i oderwaniem od współczesnych realiów, Allegro razem ze Storia by Abstra postanowiło zadać kłam tym przekonaniom. Projekt Lektury 2.0 na nowo odkrywa literaturę, opowiadając klasyczne historie językiem ludzi żyjących w erze social mediów. To podejście pozwala odkryć dzieła mistrzów na nowo, tym bardziej że w twórczym procesie maczają palce gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Zobacz też: Para prezydencka zaprasza do Narodowego Czytania. W tym roku "Balladyna" [WIDEO] >>

Królewna kocha smoka na Tik-Toku, czyli Lektury 2.0 w gwiazdorskim wydaniu

- Jesteście gotowi? No to wypływamy na niezbadane wody jeziora Świteź w romantyczny świat Adama Mickiewicza. Tam to, co noc spotykał się dzielny młodzieniec z piękną dziewczyną. Przysięgali sobie miłość po grób, nieskończone zachwyty i wieczne szczęście. Ale, że "on i ona równa się wielka, nieskończona miłość", to chyba nie wierzycie, nie? Przecież nie jesteście dzieci… - tymi słowami Amator wspomnień (narrator) wprowadza w świat bohaterów wiersza Adama Mickiewicza.

Julia Wieniawa sięgnęła po mickiewiczowską "Świteziankę", nadając temu klasycznemu romansowi nutę nieoczywistości. Idolka młodzieży wyśpiewała pełen niepewności tekst o miłosnym trójkącie, przy okazji go uwspółcześniając. Dalej czekają słuchaczy kolejne muzyczne perełki. Brodka zinterpretowała utwór Bolesława Leśmiana o królewnie i smoku. Wiersz "Gad" w wykonaniu artystki stał się seksowny i wprost hipnotyzująco mroczny, a  aranżacja producenta 1988 sprawiła, że piosenka mogłaby spokojnie zaistnieć na niejednej alternatywnej imprezie.

 
 

Natalia Szroeder nagrała swoją interpretację „Modlitwy” Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Wokalistka odcisnęła na utworze feministyczny, wyrazisty rys, wpisujący się w nastroje, którymi współcześnie tętni świat. Smolasty w "Lubię, kiedy kobieta…" do tekstu wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera opowiedział przepiękny erotyk, rozgrzewając skutecznie serca i… ciała słuchaczy. Miuosh pokazał poezję Cypriana Kamila Norwida w wersji rap. Dla publiczności ceniącej ten gatunek muzyki za swoiste "nieokrzesanie" poetyckie strofy mogą być zaskoczeniem. Ostatnią artystką biorącą udział w przedsięwzięciu Lektury 2.0 jest Natasza Urbańska, która pokazała się w nowatorskiej odsłonie fragmentu noblowskiej powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis".

 
 

Poza gwiazdami drugiej serii, w projekcie "Allegro Lektury 2.0" udział jak dotąd wzięli: Mery Spolsky, Ajgor Ignacy, Rosalie, Nadia, Kamil "Saful" Nożyński i Krzysztof Zalewski. Podcasty z obydwu sezonów mają już blisko 2 miliony wyświetleń. Wszystkie nagrane dotąd utwory są dostępne pod adresem na.allegro.pl/lektury i na platformach audio Spotify, Lecton, TuneIn i Stitcher, a także w aplikacjach Apple i Google Podcasts.

Więcej o: