Adam Woronowicz i Julia Wieniawa zagrali Wokulskiego i Łęcką. Empik prezentuje audioserial "Lalka"

Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony kultowej "Lalki" Bolesława Prusa, która zadebiutuje w formie serialu audio. W rolach głównych pojawią się Julia Wieniawa, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Barbara Kurdej-Szatan czy Maciej Musiał. Premiera serialu 6 października w aplikacji Empik Go i na dedykowanej stronie.

Jedne z najbardziej niezapomnianych postaci polskiej literatury powracają w nowej odsłonie. W bohaterach "Lalki" Bolesława Prusa - Izabeli Łęckiej czy Stanisławie Wokulskim - można dostrzec wiele cech wspólnych ze współczesnym pokoleniem. Kreowanie swojego wizerunku, gonitwa za pozorami szczęścia, porównywanie się z innymi - to wyzwania, z którymi mierzymy się w XXI wieku. Kiedy zagłębimy się w tę historię, okaże się, że wciąż zmagamy się z tymi samymi zasadami społecznych gier, a epoka, w której się toczą - nie ma znaczenia.

Zobacz wideo Julia Wieniawa opowiedziała o młodszej siostrze

"Lalka". Krzysztof Czeczot: Łęcka w wykonaniu Julii Wieniawy mieni się ogromem jej talentu

W "Lalce", od lat należącej do kanonu lektur obowiązkowych, zaczytywały się dotąd miliony Polaków, w XX wieku adaptacje filmowe i telewizyjne przyciągały przed ekrany tłumy. Ponadczasowa historia trafiła też wielokrotnie na deski teatru. Teraz powieść można odkryć na nowo w formule serialu audio. Gwiazdorska obsada, m.in. Julia Wieniawa (Izabela Łęcka), Adam Woronowicz (Stanisław Wokulski), Wiktor Zborowski (Ignacy Rzecki), Barbara Kurdej-Szatan (Kazimiera Wąsowska) czy Maciej Musiał (Julian Ochocki), pozwala spojrzeć na bohaterów z zupełnie nowej perspektywy. 

Scenariusz serialu został nieznacznie uwspółcześniony, a warstwa językowa dialogów uaktualniona. Konfrontacja realizmu krytycznego z rzeczywistością XXI wieku została przedstawiona także dzięki realizacji dźwięku, na którą złożyły się specjalne efekty 3D oraz klimatyczna, współczesna muzyka filmowa. Ważną rolę odegra także "Pamiętnik Starego Subiekta", który zakorzenia teraźniejszość w przeszłości i pomaga słuchaczowi przenieść się do Warszawy schyłku XIX wieku.

Reżyserem audioserialu jest Krzysztof Czeczot, który zaznaczył, że w rolach głównych nie wyobrażał sobie nikogo poza Woronowiczem oraz Wieniawą. - Nam zależało na tym, aby odkryć tę opowieść dla współczesnego odbiorcy, zdjąć z niej łatkę "obowiązkowej lektury maturalnej". Cała obsada wykonała znakomitą pracę, na nowo interpretując relacje między bohaterami i ich rozterki. Wokulskim od początku był Adam Woronowicz, w mojej ocenie jeden z najlepszych aktorów średniego pokolenia. Wiedziałem także, że Łęcką powinna zagrać Julka Wieniawa. Nie miałem innych typów do tej roli. Łęcka mieni się ogromem talentu Julki: potrafi być delikatna i drapieżna, naiwna i wyrachowana, pełna uczuć i zimna jak skała.

Adam Woronowicz, wcielający się w Stanisława Wokulskiego, powiedział: - Wiele osób odkrywało już uniwersalność tej powieści. Ze swojej strony mógłbym wskazać, że Prus niezwykle celnie opisuje ludzkie charaktery, słabości czy niesprawiedliwości, z którymi muszą się mierzyć. To tematy aktualne także dziś. Świetnie się złożyło, że wraz z Julią Wieniawą mieliśmy okazję odpowiedzieć na to, jak Iza Łęcka czy Stanisław Wokulski mogliby wyglądać w XXI wieku.

Praca przy tym serialu audio pozwoliła mi zrozumieć, o czym tak naprawdę jest "Lalka". W momencie, w którym mogłam zagrać rolę Izabeli Łęckiej, utożsamić się z nią, poznałam jej emocje, doświadczyłam tego, czego doświadczyła ona. To zupełnie inna odsłona czytanej lektury

- dodaje Julia Wieniawa. Opowieść o tajemniczej arystokratce i ślepo zakochanym w niej kupcu, publikowana w odcinkach w latach 1887–1889 w dzienniku "Kurier Codzienny", tym razem zostanie przedstawiona w trzynastu odcinkach w aplikacji Empik Go. Serial będzie dostępny całkowicie za darmo przez pierwszych sześć miesięcy od premiery - ta natomiast już 6 października.

Więcej o: