Nagroda Nike 2020. Joanna Gierak-Onoszko zdobyła laur czytelników za "27 śmierci Toby'ego Obeda"

Zanim 4 października poznamy wybranego przez jury laureata Nagrody Literackiej Nike 2020, swojego zwycięzcę za pośrednictwem Wyborcza.pl mianowali czytelnicy. Ich decyzją z wyróżnienia cieszy się Joanna Gierak-Onoszko, autorka reportażu "27 śmierci Toby'ego Obeda".

"Już możemy wykrzyczeć to na cały głos: Joanna Gierak-Onoszko z Nagrodą Nike czytelników za '27 śmierci Toby'ego Obeda'! Kolejny rok wyróżnienie trafia do Dowodów na Istnienie - poprzednio dla Mariusza Szczygła za "Nie ma". Pękamy z dumy!" - cieszy się na Facebooku wydawnictwo Dowody na Istnienie, którego nakładem ukazał się zwycięski reportaż Gierak-Onoszko. 

Nagroda Nike 2020. Joanna Gierak-Onoszko i jej podróże po Kanadzie z wyróżnieniem od czytelników 

"To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy" - czytamy w opisie reportażu. - Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania - powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

"Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła? '27 śmierci Toby’ego Obeda' to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu" - zapowiada wydawca.

"27 śmierci Toby'ego Obeda" nadal ma szansę na Nagrodę Literacką Nike przyznawaną przez jury, w którego skład w tym roku weszli: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki. Obok książki Gierak-Onoszko o prestiżową nagrodę walczą następujące tytuły:

  • Agnieszka Dauksza, "Jaremianka" (Wydawnictwo Znak; biografia),
  • Piotr M. Majewski, "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" (Wydawnictwo Krytyka Poltyczna; esej),
  • Radek Rak, "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" (Wydawnictwo Powergraph; powieść),
  • Paweł Piotr Reszka, "Płuczki" (Wydawnictwo Agora; reportaż),
  • Monika Sznajderman, "Pusty las", (Wydawnictwo Czarne; esej),
  • Filip Zawada, "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" (Wydawnictwo Znak; powieść).

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 4 października o 20:00.

<<Reklama>> Książka "27 śmierci Toby'ego Obeda" jest dostępna w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: