Premiery tygodnia. Malcolm XD prezentuje "Edukację", do kin z hukiem wchodzi Molesta Ewenement

W kinach repertuar zmienia się jak w kalejdoskopie, jednak losów Jamesa Bonda czy Wonder Woman nie podzieliła m.in. grupa Molesta Ewenement - film "Skandal. Ewenement Molesty" wszedł na ekrany 2 października. Dla tych, którzy zamiast wycieczek do kina wolą zostać w domach, mamy serial i książkę.

Z uwagi na sytuację w branży spowodowaną pandemią koronawirusa światowi giganci filmowi przenoszą kolejne duże premiery - tymczasem polskie produkcje radzą sobie naprawdę nieźle. W tym tygodniu w kinach można zobaczyć m.in. "Skandal. Ewenement Molesty", który zabierze widzów na wycieczkę do Polski lat 90. i czasów rozkwitającej kultury hip-hopowej. Domatorzy mogą sięgnąć po brazylijski thriller od Netfliksa albo najnowszą książkę Malcolma XD.

Zobacz wideo POPkultura odc. 47

"Skandal. Ewenement Molesty". "Weź głęboki oddech i wróć do tamtych dni..."

Na początku był duet: Piotr "Vienio" Więcławski oraz Paweł "Włodi" Włodkowski – chłopaki z warszawskiego Ursynowa, którzy postanowili przełożyć swoje ławkowe i osiedlowe doświadczenia na uliczną poezję. Zawsze był z nimi Marek "Kaczy" Andrasik. W połowie lat 90. młodzi gniewni, zafascynowani MTV i rapem zza wielkiej wody, zakładają skład Mistic Molesta jako wyraz buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową, a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i… dobrze się bawić.

Na ich pierwszą płytę - "Skandal" - nie trzeba było długo czekać. Chuligański rap w ich wykonaniu trafia na półki sklepowe i od razu staje się hitem, zaś z czasem zyskuje miano jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego hip-hopu. Molesty słuchali wszyscy, a ich teksty stały się dla młodych ludzi wyznacznikiem wartości moralnych. ościnnie swoje zwrotki dograli do niej Tomasz Chada, grupa Warszafski Deszcz, a także Robert "Wilku" Darkowski oraz Tomasz "Pelson" Szczepanek.

Płytę wyprodukował DJ 600V, czyli Sebastian Imbierowicz, znany w Warszawie producent i promotor kultury hip-hop. - Szukałem polskich wykonawców, trafiłem na Molestę, która wybijała się na ich tle przede wszystkim autentycznością - mówił po latach Imbierowicz. - Słyszałem opinie o ich braku obycia, ale przecież każdy wie, że piękno w sztuce (w tym, oczywiście, w muzyce) nie bierze się z wykształcenia, ale z potrzeby serca.

Zdolne dzieciaki dorosły, ich drogi się rozeszły. Jak teraz radzą sobie na muzycznym rynku i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie? Ten film to wehikuł czasu, który przenosi nas do lat, gdzie wszystko było proste, a kumple byli kimś więcej niż rodzina. Na ekranie pojawią się m.in.: Włodi, Vienio, Wilku, Tede, Kaczy, DJ600V, Numer Raz, Ten Typ Mes, Bilon, Sokół, Pono, Hirek Wrona i Bogna Świątkowska.

"Edukacja". Pierwszy rozdział nowej powieści Malcolma XD nosi tytuł "Jak sprzedałem Polskę Żydom"

Malcolmowi i Stomilowi udało się wyrwać ze szponów śmierci czającej się na polach kapusty i powrócić do ojczyzny. Tylko co dalej? Studia? Praca? Bezrobocie? Uniwersytet życia? Największy fenomen polskiego rynku literackiego powraca z nową powieścią. Tym razem osadzonej w mieście stołecznym Warszawa i przyległościach. O edukacji, rekinach biznesu, incelach, wariacikach, dzikim wschodzie, pionierach polskiej klasy średniej i arabskich szejkach w zajazdach przy autostradzie.

"Edukacja" to kontynuacja bestsellerowej "Emigracji", za którymi stoi polski król copypast. Malcolm XD w ciągu ostatnich kilku lat opublikował w Internecie kilkadziesiąt krótkich opowiadań, które przyciągnęły przed ekran ponad dwa miliony czytelników. To spod jego klawiatury wyszła kultowa już historia o "Ojcu wędkarzu", która doczekała się nawet ekranizacji - scenariusz do "Fanatyka" napisał sam Malcolm XD, reżyserią zajął się Michał Tylka, a w filmie zagrali m.in. Piotr Cyrwus, Marian Dziędziel, Jan Nowicki czy Anna Radwan. Czy "Edukacja" powtórzy sukces "Emigracji" i poprzednich dzieł Malcolma? Nic nie jest niemożliwe, ale trzeba pamiętać, że wydawca odradza czytanie w miejscach publicznych.

"Dobrego dnia, Veronico". Netflix proponuje produkcję z Brazylii - daleką od telenoweli

Policjantka Veronica Torres pracuje w wydziale zabójstw w Sao Paulo. Pewnego dnia dochodzi do tragedii - kobieta jest świadkiem samobójstwa, co budzi w niej trudne wspomnienia. Tego samego dnia dzwoni do niej zdesperowana kobieta, błagająca o pomoc. Torres decyduje się zakasać rękawy i rozwiązać sprawy dwóch ofiar: młodej kobiety, oszukanej przez mężczyznę poznanego w sieci, oraz żonę seryjnego mordercy, który na co dzień zgrywa słodkiego aniołka. Tym samym Veronica ryzykuje wszystko - stawia na szali nie tylko własne życie, ale i bezpieczeństwo swojej rodziny.

 

Scenariusz do serialu "Dobrego dnia, Veronico" powstał na podstawie książki autorstwa kryminolog Ilany Casoy i pisarza Raphaela Montesa. W obsadzie znaleźli się: Tainá Müller, Camila Morgado, Eduardo Moscovis, Elisa Volpatto, Silvio Guindane, César Melo, Adriano Garib i Antônio Grass. Na dreszczyk emocji w zimne jesienne wieczory będzie jak znalazł.

Więcej o: