Ruszyła działalność Fundacji Olgi Tokarczuk. 12 listopada ukaże się nowa książka noblistki

3 października Olga Tokarczuk zainaugurowała działalność swojej fundacji, której celem z jednej strony będzie wspieranie twórczości kobiet, zaś z drugiej - podnoszenie kwestii dotyczących praw zwierząt i praw człowieka. Podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że w pierwszej połowie listopada na półki księgarń trafi nowa książka laureatki Literackiej Nagrody Nobla.

- Myślę, że fundacja będzie się mogła swobodnie rozwiązać i wszyscy rozejdziemy się do domów, kiedy uda się w przyszłości doprowadzić do tego, że prawa zwierząt znajdą się w konstytucji tego kraju, ale też innych krajów. W tym kierunku będziemy działać, pamiętając o starej maksymie Gandhiego, który mówił, że każda idea na początku budzi oburzenie, później śmiech, a w końcu zostaje uznana za oczywistość - mówiła Olga Tokarczuk na spotkaniu z dziennikarzami, w którego trakcie opowiedziała m.in. o składzie zarządu i założeniach programowych założonej przez siebie fundacji. Jej działalność ma się opierać na czterech filarach: przyszłości, równości, twórczości i czułości.

Zobacz też: Dolny Śląsk. Olga Tokarczuk nie przyjmie tytułu Honorowego Obywatela. Oprócz niej uhonorowano biskupa Deca >>

Fundacja Olgi Tokarczuk z bogatym programem działań. W listopadzie nowa książka

Jak czytamy w mediach społecznościowych fundacji, w ramach zaplanowanych przez nią wydarzeń "artyści, naukowcy i kuratorzy spróbują zaprojektować nowy świat". Fundacja w szczególny sposób zajmie się twórczością kobiet m.in. poprzez programy stypendialne: "Kosmiczna odyseja", czyli program wspierający przyszłość artystyczną, naukową, zawodową młodych dziewcząt, oraz "What if women made films…" - program rezydencji dla scenarzystek w wieku 40+. Ruszy także projekt edukacyjny wokół Nagrody Nobla, natomiast pod hasłem "Zezwierzęcej" odbędzie się cykl debat poświęconych prawom zwierząt - pierwsza pt. "Prawo ludzi/prawa zwierząt" już 11 października.

 

Skład zarządu Fundacji Olgi Tokarczuk tworzą "ludzie, którym ufa, których szanuje i których kocha" noblistka. Prezesem został mąż noblistki, Grzegorz Zygadło; wiceprezeską Tokarczuk mianowała bliską przyjaciółkę, Izabellę Kalutę, zaś członkiem zarządu - swojego syna, Zbyszka Fingasa. W radzie fundacji zasiadają z kolei m.in. Agnieszka Holland i Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

<<Reklama>> Książki Olgi Tokarczuk są dostępne w formie e-booków w Publio.pl >>

 

12 listopada to istotna data dla wszystkich miłośników pióra Olgi Tokarczuk - wtedy bowiem ukaże się pierwsza książka pisarki po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla. "Czuły narrator" to dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości noblistki. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

 
Więcej o: