Literacki Nobel 2020. Kto ma największe szanse? Specjaliści stawiają na kobiety

Według bukmacherów w tym roku literacka Nagroda Nobla przypadnie pisarzowi lub pisarce, którzy nie wzbudzają większych kontrowersji. Największe szanse mają mieć kobiety: Anne Carson, Maryse Conde, Ludmiła Ulicka i Margaret Atwood.

Jedną z najczęściej typowanych do Nagrody Nobla autorek jest Anne Carson. Pochodząca z Kanady poetka zajmuje się poezją modernistyczną. Centralnym motywem jej prac jest ukrywanie i ujawnianie tajemnic. Na drugim miejscu znajdują się natomiast Maryse Conde, Ludmiła Ulicka i Margaret Atwood.

Literacka Nagroda Nobla 2020 - bukmacherzy typują autorów z największymi szansami na wygraną

Pierwsza z autorek to pisarka urodzona na Karaibach. W 2018 roku Conde została wyróżniona tzw. alternatywnym Noblem, który przyznaje jury szwedzkich bibliotekarzy i internautów. Po polsku wydana została jedna z 15 jej powieści: "Ja, Tituba, czarownica z Salem".

Ludmiła Ulicka to rosyjska pisarka i scenarzystka filmowa. Kobieta działa na rzecz praw człowieka. W Polsce znana jest ze sztuki "Rosyjskie konfitury", która w 2009 roku zrealizowana została dla Teatru Telewizji. Na język polski przetłumaczono m.in. jej powieści "Sonieczka", "Szczerze oddany, Szurik" czy "Przypadek doktora Kukockiego".

Margaret Atwood to kolejna nominowana do nagrody pisarka z Kanady. Autorka znana jest z książki "Opowieść podręcznej", na podstawie której powstał serial. Jest zdobywczynią Nagrody Bookera w 2000 i 2019 oraz laureatką Nagrody Księcia Asturii w 2008 roku.

Zobacz wideo "Opowieść Podręcznej" - zwiastun 4. sezonu

Jeśli nie one to kto? Raczej nikt z Europy i nikt kontrowersyjny

Wśród autorów z szansami na literackiego Nobla wymienia się także pisarza Ngugi wa Thiong'o. Jego pierwsze utwory pisane były po angielsku. Teraz używa kikuju, którym posługuje się 6 mln Kenijczyków. W latach 70. trafił do więzienia za napisanie powieści, w której krytykuje nierówności społeczne w Kenii. Po wyjściu na wolność wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W Polsce można przeczytać "Chmury i łzy" oraz "Ziarno pszeniczne" jego autorstwa.

W rozmowach dotyczących literackiego Nobla 2020 pojawiają się również takie nazwiska jak: amerykańska autorka Joyce Carol Oates, pochodząca z Kamerunu francuska pisarka Leonora Miano czy syryjski poeta Adonis. Od lat przewijają się także uznani na świecie Europejczycy: Mircea Cartarescu (Rumunia), Laszlo Krasznahorkai (Węgry) czy Dubravka Ugresic (Chorwacja), ale - choć nie ma takiej zasady - rzadko dwa lata z rzędu wyróżnienie trafia do kogoś z tego samego regionu świata. W zeszłym roku nagrodzono dwoje pisarzy (ze względu na przerwę spowodowaną ujawnieniem afery skazanego za gwałt współpracownika Akademii): Nagrodę Nobla za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke, a za 2018 rok Polka Olga Tokarczuk.

Właśnie ze względu na kryzys po ujawnieniu skandalu w szeregach Akademii, a także kontrowersje, jakie wzbudził wybór Handkego, spekuluje się, że tym razem padnie na kogoś z niezaprzeczalnym dorobkiem i bliskim kryształowego życiorysem. Austriak nagrodzony za "lingwistyczną pomysłowość, która bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń" przez krytyków swojej twórczości i poglądów określany jest bowiem obrońcą skrajnie prawicowego serbskiego nacjonalizmu i Slobodana Miloševica (wygłosił nawet mowę na jego pogrzebie).

Austriak Peter Handke laureatem literackiej Nagrody Nobla 2019 >>

Wśród laureatów literackiej Nagrody Nobla oprócz Olgi Tokarczuk jest czwórka Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Literacki Nobel trafił też w ręce takich pisarzy jak: Rudyard Kipling (1907), George Bernard Shaw (1925), William Faulkner (1949), Ernest Hemingway (1954), Gabriel Garcia Marquez (1982), Dario Fo (1997), John Maxwell Coetzee (2003), Mo Yan (2012) czy Bob Dylan (2016). Zwycięzca dostanie dyplom, medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 9 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 850 tysięcy euro.

Więcej o: