Literacka Nagroda Nobla 2020. Louise Glück to jedna z najbardziej uznanych amerykańskich poetek

W tym roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla amerykańskiej poetce Louise Glück. Uważana przez wielu za jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych twórczyń Ameryki, Glück jest znana z literackiej precyzji, niezwykłej wrażliwości i wnikliwego spojrzenia na samotność, relacje rodzinne czy śmierć.

Louise Gluck została nagrodzona "za niepodrabialny poetycki głos, który z ascetycznym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną". Werdykt Akademii Szwedzkiej zaskoczył wielu - w tym przede wszystkim bukmacherów, którzy największe szanse na wygraną dawali Anne Carson, Margaret Atwood czy Maryse Conde.

Niewielu współczesnych poetów może się pochwalić tyloma nagrodami, co Louise Glück

Louise Glück urodziła się 22 kwietnia 1943 roku w Nowym Jorku i dorastała na Long Island. Zaczęła pisać wiersze, kiedy miała zaledwie kilka lat. Jako nastolatka zmagała się z anoreksją - w jednym ze swoich esejów stwierdziła, że choroba była wynikiem jej usilnych starań, by uniezależnić się od matki. Po ukończeniu szkoły średniej Glück uczęszczała na zajęcia z poezji do Sarah Lawrence College i Columbia University, jednak nigdy nie złożyła absolutorium. Mimo to - jako laureatka licznych stypendiów - jeszcze w latach 70. sama zaczęła wykładać poezję na uniwersytetach, czym zajmuje się do dziś.

Inspirację poetka czerpie m.in. z psychoanalizy, natury i greckiej mitologii. Jak czytamy w serwisie Poetry Foundation, wczesne dzieła Glück prezentują "postacie borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnych spotkań rodzinnych i egzystencjalnej rozpaczy", natomiast w jej późniejszych pracach dominują rozważania nad cierpieniem własnym. Recenzenci często określają pisarkę jako "mroczną" i "posępną" przez to, jak bezpośrednio radzi sobie z tematyką oscylującą wokół izolacji, samotności, rozczarowania, odrzucenia i straty.

Glück stworzyła wiele tomików poetyckich. Pierwszy z nich, "Firstborn", ukazał się w 1968 roku. Za literacki przełom krytycy uznali kolejny tomik pt. "The House on Marshland" (1975). Jej ostatnie dzieło, "Faithful and Virtuous Night", w 2014 roku zdobyło prestiżową nagrodę National Book Award in Poetry. Trudno zliczyć, ile wyróżnień poetce udało się zgarnąć w ciągu kilkudziesięciu lat pracy twórczej - Literacki Nobel to perła w bogatej koronie. Na koncie Glück są m.in. nagroda Pulitzera, National Humanities Medal, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize.

Najnowszym zbiorem w dorobku pisarki jest kolekcja esejów pod tytułem "American Originality" z 2017 roku.

Więcej o: