Lektury nie tylko na czas kwarantanny. Polecamy 14 tytułów wartych uwagi

Pierwsza połowa roku była dla wydawców bardzo trudna. Ledwie ukazały się pierwsze tegoroczne tytuły, przyszedł lockdown i zamrożenie większości produkcji. Latem wszystko zaczęło powoli wracać do normalności, a jesienią wysypało już długo oczekiwanymi przez czytelników książkami. Co prawda Targi Książki w Krakowie odwołano, ale wybór nowości jest już o wiele większy. Polecam kilkanaście z nich.

Wieczory coraz dłuższe, coraz więcej osób też na kwarantannie. Czym je wypełnić? Ja polecam książki. Oto nowości, które koniecznie powinniście sprawdzić.

Zobacz wideo Najciekawsze ekranizacje polskich książek [Popkultura Extra]

Szczepan Twardoch, "Pokora", Wydawnictwo Literackie

(…) "Pokora" opowiada o władzy i uległości, o cenie jaką płaci się walcząc o własną godność, opowiada o wojnie i o następującej po niej rewolucji na ulicach Berlina i Górnego Śląska, o klasowych niepokojach i o erotycznym napięciu w czasach płynnej, rozedrganej rzeczywistości. Akcja "Pokory" dzieje się sto lat temu, zacząłem ją pisać w kwietniu 2019 roku, a jednak wydaje mi się, że jest to powieść właśnie na takie czasy, w jakich przyszło nam żyć… - opowiada o swej najnowszej powieści autor "Króla" i "Królestwa" (że wspomnę tylko jego dwa ostatnie, głośne tytuły).

11 listopada 1918 roku. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Nowy świat rodzi się w bólach. Syn górnika z Górnego Śląska wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe. Jak to u Twardocha: wciągająca historia, pełnokrwiści bohaterowie, z rozmachem prowadzona narracja i… duże nasycenie śląskością.

Jacek Dukaj, "Imperium chmur", Wydawnictwo Literackie

Co mają wspólnego samuraje z "Lalką" Bolesława Prusa? Z lektury powieści Dukaja wynika, że zaskakująco dużo. Pod koniec XIX wieku do cesarza Mutsuhito trafia Stanisław Wokulski, emisariusz Kraju, Którego Nie Ma, aby zawrzeć sojusz oparty na odkryciu technologii metalu lżejszego od powietrza. W górskich stoczniach Hokkaid? zbudowanych przez Juliana Ochockiego, pod osłoną chmur, powstaje ażurowa flota Cesarskiej Marynarki Nieba. Każde słowo i czyn Ochockiego zapisuje Kiyoko, córka samuraja zbuntowanego przeciwko porządkom rozumu i demokracji…

Jak mówił w laudacji wygłoszonej podczas uroczystości przyznania Jackowi Dukajowi Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego dr. hab. Adam Mazurkiewicz: - Jest to bowiem – w wymiarze historiozoficznym – zgoła niefikcyjna (choć posługująca się fikcją literacką) opowieść o naszej współczesności. Tworząc obraz historycznej epoki (…) autor zdaje się zadawać pytanie o cenę za postęp, jaką płacili niegdyś Japończycy wcielający w życie hasło programowe epoki: bunmei kaika („cywilizacja i oświecenie”). Czyni to jednak w taki sposób, aby ukierunkować uwagę czytelnika na jego współczesność i niesione przez nią dylematy. Skąd laudacja i nagroda, skoro książka jest nowością? W 2019 r. w antologii „Inne światy” ukazała się mikropowieść Dukaja pod tym samym tytułem. To jej pierwsze pełne wydanie.

Jo Nesbo, "Królestwo", Wydawnictwo Dolnośląskie

"Jedyne sprawy, o których warto pisać, to miłość i zbrodnia, a w nowej książce będzie zarówno jedno, jak i drugie” – zapowiadał Jo Nesbo. I oto mamy nową powieść norweskiego mistrza kryminałów. Jej bohaterem nie jest co prawda Harry Hole, jeden z moich ulubionych, pokiereszowanych przez życie detektywów, ale i tak warto po nią sięgnąć. Roy jest mechanikiem i mieszka w małej norweskiej wiosce. Do rodzinnej miejscowości wraca jego przedsiębiorczy brat Carl i proponuje wspólną budowę hotelu. Roy zawsze bronił młodszego brata przed rówieśnikami i plotkami, ale teraz jego lojalność zostaje poddana próbie. Gdy miejscowy policjant wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców braci, Roy staje przed dylematem, jak wiele jest w stanie poświęcić w imię braterskiej miłości.

Mary Roach, "Do boju. Jak w skrajnych sytuacjach pozostać w jednym kawałku, zachować zmysły i nie złapać infekcji", Prószyński i S-ka

O Mary Roach pisze się często, że jest autorką najzabawniejszych książek popularnonaukowych. Trudno się z tym nie zgodzić, ale trzeba przy tym podkreślić, że jej książki nie tylko bawią, naprawdę sporo potrafią też nauczyć. Po książkach takich jak "Bzyk. Pasjonujące zespolenie nauki i seksu” i „Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków", tym razem serwuje nam opowieść o tym, jak to naukowcy w trudzie i znoju pracują nad tym, aby żołnierze byli na polu bitwy jak najbezpieczniejsi (na tyle, na ile to możliwe oczywiście), żeby mniej dawały im się we znak panika, wyczerpanie, upał i hałas, żeby nie przysypiali, zachowywali zmysły i nie łapali infekcji.

Odwiedza w tym celu miejsca, w których prowadzi się badania, ale też na przykład byłe studio filmowe, gdzie aktorzy po amputacjach pomagają oswajać sanitariuszy piechoty morskiej z szokiem i okropieństwami ran odniesionych w boju. Próbuje mięsa z kofeiną, wącha archiwalną próbkę śmierdzącej bomby, a także zarywa noc wraz z załogą atomowego okrętu podwodnego. Nie oszczędza więc siebie, aby to, co opisuje, było jak najbardziej wiarygodne. To się naprawdę czyta świetnie.

Michael Connelly, "Po złej stronie pożegnania", Sonia Draga

Seria książek Michaela Connellyego o Harrym Boschu liczy już 21 tomów. W tym Harry, po trzydziestu latach spędzonych w LAPD, zaczyna pracować na własną rękę i choć nie ma biura i się nie reklamuje, nie ma kłopotów z napływem klientów. Zgłasza się do niego także jednego z najbogatszych mieszkańców stanu. Samotnego miliardera prześladuje przeszłość i decyzja, której wtedy nie odważył się podjąć. Jako młody chłopak spotykał się z Meksykanką, która zniknęła bez wieści wkrótce po przekazaniu mu informacji, że spodziewała się jego dziecka. Czy je urodziła? A jeśli tak, to co się z nim stało? Wkrótce okazuje się, że zadanie, którego podjął się Bosch, zagraża i jemu, i osobie, której poszukuje… Sprawnie napisane, ciekawa fabuła i bohaterowie, nagłe zwroty akcji – tego oczekujemy od kryminałów.

Andrea Camilleri, "Uśmiech Angeliki", Noir sur Blanc

Wydawnictwu Noir sur Blanc zawdzięczam dwie z moich ulubionych serii kryminalnych: weneckie powieści Donny Leon z komisarzem Guido Brunettim w roli głównej oraz sycylijskie kryminały Andrei Camilleriego, których bohaterem jest komisarz Salvo Montalbano, mieszkający w fikcyjnej miejscowości Vigata w równie fikcyjnej prowincji Montelusa. W "Uśmiechu Angeliki" komisarz prezentuje nam się jako erudyta, znawca renesansowej literatury, a także… gorący kochanek. Przede wszystkim jest jednak zazdrosny, bo usłyszał, jak jego narzeczona Livia wypowiada przez sen imię innego mężczyzny. Nie jest łatwo odgadnąć o kogo chodzi, bo równie bardzo jak prywatne śledztwo absorbuje go sprawa kradzieży w domach najzamożniejszych mieszkańców miasteczka. Oba dochodzenia komplikuje dodatkowo wielkie wrażenie, jakie na Salvo robi jednak z okradzionych – Angelica, do złudzenia przypominająca bohaterkę poematu Ariosta „Orland szalony”.

Kamil Janicki, "Seryjni mordercy II RP", Wydawnictwo Literackie

To książka przede wszystkim dla wielbicieli literatury historyczno-kryminalnej opartej na faktach. Kim byli najsłynniejsi zbrodniarze międzywojennej Polski - wampir z Łowicza, fabrykantka aniołków, czy wampir z Łodzi? Jak opisywała ich ówczesna prasa? Jak postrzegało ich społeczeństwo? Kamil Janicki odsłania mroczne oblicze 20-lecia międzywojennego. Na pierwszym planie kreśli oczywiście sylwetki wspomnianych morderców, w tle budując barwną panoramę czasów i pokazując, jak rodziła się fascynacja tego typu opowieściami i jaką rolę odgrywała w tym ówczesna prasa, czy policja.

Robin Cook, "Geneza", Rebis

Na konstruowaniu thrillerów medycznych Robin Cook zna się jak mało kto. Wie, jak umiejętnie wymieszać wszystkie składniki, żeby wyszło z nich smakowite danie. Nie inaczej jest i tym razem. Na stół sekcyjny w nowojorskim Inspektoracie Medycyny Sądowej trafia ciało dwudziestoośmioletniej kobiety, Kery Jacobsen. Początkowo wszystko wskazuje na to, że zmarła przedawkowała narkotyki. Podczas sekcji zwłok okazuje się jednak, że kobieta była w ciąży. Nikt nie wie, kto mógł być ojcem dziecka. Aria Nichols, rezydentka prowadząca sprawę, postanawia wykorzystać kontrowersyjną metodę badawczą, opartą na najnowszych osiągnięciach biotechnologii, by dotrzeć do tajemniczego ojca. Ktoś jednak robi wszystko, by zagadka śmierci Kery nie została wyjaśniona.

Michelle Marly, "Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu", Marginesy

Oparta na prawdziwych wydarzeniach wciągająca powieść o powstaniu najsłynniejszych na świecie perfum Chanel No. 5 i kobiecie, która zawsze robiła, co chciała. Jest rok 1919. Coco Chanel jest już ikoną stylu, a kobiety  rywalizują o jej kreacje, symbol nowoczesnej kobiety, zmysłowej nawet w spodniach. Kiedy wydaje się, że ma już wszystko, w tragicznym wypadku ginie jej ukochany, a Coco wpada w depresję. Podczas podróży do Wenecji zdarza się jednak coś, co stawia przed nią kolejne wyzwanie, któremu nie może się oprzeć. Rosyjski impresario podaje jej chusteczkę, która pachnie najbardziej odurzającymi perfumami, jakie kiedykolwiek czuła. To nieosiagalna po rewolucji, stworzona dla rodziny carskiej esencja. Coco chce odtworzyć ten zapach na pamiątkę po swoim kochanku.

Joanna Łopusińska, "Śmierć i Małgorzata", Rebis

Thriller psychologiczny, którego akcja dzieje się w Warszawie. Lekarz Henryk Wieroński znajduje zwłoki byłej narzeczonej, Małgorzaty Detman w jej własnej sypialni. Dlaczego dziewczyna kazała mu przyjść właśnie tego ranka? Jak to możliwe, że rodzice i bliźniaczka Zosia niczego nie zauważyli? Kto odpowiada za brutalne morderstwo pięknej, młodej kobiety? Co ukrywa Henryk? I kim właściwie była… Małgorzata? Śledztwo prowadzą prokurator Maja Roch i jej partner, inspektora Molski. Henryk podejmuje dochodzenie na własną rękę. Bardzo dobrze się to czyta.

Wojtek Miłoszewski, "Bez reszty", W.A.B.

Kontynuacja "Kastora" Wojtka Miłoszewskiego. Kraków, początek lat 90. XX wieku. W mieście pojawia się nowy, bardzo brutalny gang. Przestępczość zorganizowana oraz handel amfetaminą to nowość dla policji. Komisarz Kastor Grudziński musi sobie poradzić ze zmianami w komendzie wojewódzkiej, ale przede wszystkim przekonać przełożonych, że potrzebne są nowe metody działania. Zadania nie ułatwia mu nowa sprawa, która wiąże się z zabójstwami dzieci na terenie Krakowa. Barwna panorama czasu transformacji: gangsterzy strzelają do policjantów z kałasznikowów, a dresiarze panoszą się w całym mieście wraz z drobnymi złodziejami.

Zofia Turowska, "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet", Marginesy

Zofia Turowska jest autorką biografii Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, a także książki o rodzinie Onyszkiewiczów, współautorką książek o zespole filmowym TOR i łódzkiej filmówce. "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" to jej trzecie literackie spotkanie z Agnieszką Osiecką, po książkach "Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką" i „Niech no tylko zakwitną jabłonie. Spotkanie z Agnieszką”. O tym, że życiorys „poetki, autorki ponad dwustu tekstów piosenek, kilku powieści, spektakli telewizyjnych, a nawet znanego hasła >Coca-Cola to jest to!<, dziennikarki, matki, żony, kochanki, kobiety towarzyskiej” jest wdzięcznym tematem do snucia opowieści, nikogo nie trzeba chyba przekonywać. I Turowska robi to świetnie, wzbogacając własną narrację licznymi wspomnieniami przyjaciół Osieckiej, fragmentami jej dzienników, opowiadań i wierszy, a także archiwalnymi fotografiami wykonanymi przez Osiecką.

Bernard Minier, "Dolina", Rebis

Szósta już powieść cyklu kryminalnego, którego głównym bohaterem jest Martin Servaz. W pirenejskiej dolinie dochodzi do serii straszliwych morderstw. Podejrzewa się, że jakąś rolę w sprawie odgrywa pobliskie opactwo kryjące wiele sekretów. Miasteczko ogarnia chaos, mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Do akcji wkracza Martin Servaz, były komisarz policji w Tuluzie, którego przeszłość przywiodła do tego odciętego od świata miejsca. Nie wie, że przyjdzie mu się zmierzyć z niewyobrażalnym złem.

Anna Tell, "Ogień zwalczaj ogniem", Sonia Draga

Amanda Lund jest negocjatorką i antyterrorystką w Wydziale do Walki z Terrorem Kryminalnym. Właśnie wróciła po urlopie macierzyńskim do pracy i od razu dostała sprawę zaginionego szwedzkiego policjanta, który stacjonował w Prisztinie, w Kosowie. W tym samym czasie była policjantka Ellen Engwall przewozi przez całą Europę samochód z tajemniczym ładunkiem. W Szwecji zaś pewien mężczyzna przeżywa utratę kogoś bliskiego i pała żądzą zemsty. Trzy historie zaczynają się w tajemniczy sposób splatać.

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: