Książki - horrory, dzięki którym poczujesz dreszczyk emocji

Książki horrory to jeden z najczęściej wybieranych przez czytelników gatunków literatury. Pobudzają wyobraźnię i wciągają tak mocno, że nie da się im oprzeć. Na czele autorów literatury grozy stoi niezmiennie od wielu lat Stephen King. Po jakie jeszcze horrory warto sięgnąć?

Horrory: książki, które pobudzają wyobraźnię

Żaden inny gatunek literacki nie działa na wyobraźnię tak jak horror. Książki te budują napięcie i atmosferę grozy poprzez umiejętnie dobrane słowa, sprawiając, że u wielu czytelników pojawia się gęsia skórka. Najlepszym dowodem na to, jak horrory książkowe działają na umysł ludzki jest to, że po ich przeczytaniu sami mamy wrażenie, że ktoś za nami idzie, a w mroku kryją się niebezpieczne stworzenia. 

Na rynku literackim od lat funkcjonuje kilku sztandarowych twórców literatury grozy, których powieści potrafią wywołać niepokój u największego sceptyka. Należą do nich Stephen King, Anne Rice czy Graham Masterton. Ich książki praktycznie ciągle okupują pierwsze miejsca list bestsellerów, dzięki temu, że wzbudzają skrajne emocje u czytelnika. 

W ostatnich latach niekwestionowanym królem literatury grozy pozostaje wspomniany Stephen King. Jest on amerykańskim pisarzem, który na koncie ma już co najmniej kilkadziesiąt świetnie sprzedających się tytułów, co uczyniło go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. I o ile jego książki mają fanów na całym świecie, o tyle autor nie ma szczęścia do ich ekranizacji. Większość filmów powstałych na bazie prozy Kinga znacznie odbiega od ideału. Nie pozostaje nic innego jak czytanie. A do najciekawszych propozycji tego autora zaliczyć należy z pewnością:

 • "Lśnienie"
 • "Smętarz dla zwierząt"
 • "Miasteczko Salem"
 • "Cujo''
 • "Podpalaczka"
 • "To"
 • "Doktor Sen"
 • "Ręka Mistrza"

Polscy pisarze: TOP10 najpopularniejszych pisarzy ostatnich lat. Czy znasz ich wszystkich?Polscy pisarze. TOP10 najpopularniejszych pisarzy ostatnich lat

Najlepsze książki: horrory i thrillery dla osób o mocnych nerwach

Na przestrzeni lat powstało wiele interesujących książek z pogranicza horroru i thrillera psychologicznego, którymi warto się zainteresować. Jednak jeśli stawiasz pierwsze kroki w dziedzinie literatury grozy, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po najlepsze książki horrory, które zyskały już sobie uznanie wśród krytyków i czytelników wchodząc do kanonu tego gatunku. 

 • Bram Stoker "Dracula"

To lektura, obok której nie można przejść obojętnie. Historia hrabiego Draculi od lat fascynuje nie tylko pisarzy, ale też twórców filmowych. A jej początek dała właśnie XIX-wieczna powieść Stokera, która skupia się na przedstawieniu zmagań grupy ludzi z wampirzym hrabią.

 • Anne Rice "Wywiad z wampirem"

Kolejna pozycja, która sięga po motyw wampirzy. Jednak Rice wykorzystuje go w sposób dotąd nieznany, a przez to tak bardzo pociągający. Książka doczekała się również ciekawej ekranizacji pod tym samym tytułem z plejadą gwiazd takich jak Tom Cruise, Brad Pitt czy Kirsten Dunst. Jednak nie warto oglądać filmu nim nie pozna się książkowego pierwowzoru.

 • Mary Shelley "Frankenstein"

Książka autorstwa Mary Shelley wyznaczyła nowy trend w literaturze. Dlatego też często jest uznawana za jedną z pierwszych powieści grozy, które dały początek temu gatunkowi. Opowiada ona o tytułowym potworze - Frankensteinie. Postać ta na tyle mocno zakorzeniła się w ludzkich umysłach, że z powodzeniem jej motyw jest po dziś dzień wykorzystywany w różnego typu produkcjach czy to filmowych, czy też teatralnych. 

Remigiusz MrózRemigiusz Mróz - najlepsze e-booki mistrza kryminałów

Horror dla młodzieży, czyli co polecić nastolatkom

Literatura młodzieżowa to szczególny typ książek, który musi balansować na krawędzi jeśli chce przypaść do gustu ludziom młodym. Na szczęście powieści grozy czy horrory dla młodzieży są właśnie takim gatunkiem, który potrafi wywoływać te skrajne odczucia. Dlatego też nastolatki chętnie sięga po tego typu czytadła. Horror dla młodzieży, który cieszy się dużym zainteresowaniem to m.in.:

 • "Osobliwy dom pani Peregrine"  Ransom Riggs

To nie jest typowa powieść grozy. W książce poznajemy 16-letniego Jacoba Portmana, który przybywa do Walii, by poznać prawdę o przeszłości swojego dziadka. Podróż pozwoli mu odkryć, że bajki które opowiadał mu dziadek w dzieciństwie są prawdą. Chłopiec poznaje przyjaciół dziadka, którzy przez 70 lat żyją w zapętlonym dniu z 1940 roku...

 • "Książę mgły" Carlos Ruiz Zafon

Pierwsza część trylogii. Opowiada o rodzinie, która osiedla się w małej wiosce nad Atlantykiem. W domu który zamieszkują doszło niegdyś do tragedii - syn gospodarzy utonął w morzu. I od początku w miejscu tym dzieją się dziwne rzeczy. Wiele z nich wyjaśniają legendy, które dzieci poznają dzięki miejscowemu latarnikowi...

<<Reklama>> Książki z gatunku horror dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Zobacz wideo Na Halloween - najbardziej przerażające postaci filmowe
Więcej o: