Książki dla dzieci, które bawią, uczą i rozbudzają wyobraźnię

Książki dla dzieci niosą ze sobą wartość edukacyjną - pomagają rodzicom pokazać maluchowi, jak wyglądają zwierzęta gospodarskie czy co się kryje w lesie. Starszemu dziecku pokażemy kosmos lub uwielbiane przez wielu dinozaury. Oprócz nauki, książki rozbudzają również wyobraźnię i kreatywność. Pozwalają rozwijać się dziecku, a także wspomagać naukę języków obcych. Przedstawiamy książki dla dzieci, w które warto wyposażyć dziecięcą bibliotekę.

Książki są jednym z najczęściej wybieranych prezentów, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nic w tym dziwnego - książki rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, edukują, ale są też doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jakie publikacje mogą spodobać się dzieciom

Zobacz wideo Dzięki "Klubowi Myszki Miki" mogliśmy zobaczyć tańczącego Ryana Goslinga [Popkultura Extra]

Książki o kosmosie dla dzieci

Na początek przyjrzymy się książkom dla dzieci, które odpowiadają na dziecięce pytania dotyczące kosmosu. Wśród wielu książek na wyróżnienie zasługuje pozycja dla nieco młodszych dzieci (6-8 lat): "Jak to działa? Kosmos", której autorem jest Przemysław Rudź. W serii "Jak to działa?" autor odpowiada na zagadnienia nurtujące młodego człowieka. Część o kosmosie przykuwa uwagę komiksowym charakterem ilustracji i zwięzłością ciekawostek. Kilkadziesiąt pytań i odpowiedzi z pewnością rozwieją największe dziecięce wątpliwości w kwestii planet, układu słonecznego i przestrzeni kosmicznej. 

Dla nieco starszych dzieci (9-14 lat) proponujemy "Niesamowity wszechświat" Karoliny Bąkowskiej. Autorka z wielką pasją opowiada o wszechświecie i tym samym z łatwością dociera do młodych odkrywców. W tej książce, oprócz barwnych ilustracji autorstwa Asi Gwis, znajdziemy więcej treści, bogato opisującej kosmos i szereg zagadnień z nim związanych. Pojawiają się tam również postaci słynnych astronomów i bardziej współczesnych kosmonautów. Śmiało można powiedzieć, że frajdę z czytania i oglądania "Niesamowitego wszechświata" będą miały nie tylko dzieci, ale także dorośli.

Lista książek o kosmosie:

 • "Ciekawe dlaczego gwiazdy migoczą i inne pytania na temat kosmosu" - Carole Stott,
 • "Książka o kosmosie dla dzieci" - Karolina Bąkowska,
 • "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy-książka dla dzieci" - Monika Utnik-Strugała, Małgosia Piątkowska,
 • "Profesor astrokot odkrywa kosmos" - Dominic Walliman,
 • "Planetarium. Muzeum Kosmosu" - Chris Wormell, Raman Prinja,
 • "Do zobaczenia w kosmosie" - Jack Cheng,
 • "Błękitna kropka" - Carl Sagan.

Książki o zwierzętach dla dzieci

Książki o zwierzętach goszczą chyba w każdej dziecięcej biblioteczce. To z ich pomocą uczymy dzieci, jakie dźwięki wydaje świnia, jak wygląda krowa i który ptak robi "ko, ko, ko". Pokazujemy zwierzęta gospodarskie i leśne. Starsze dzieci chętnie dowiadują się, co zwierzęta jedzą albo gdzie śpią. Choć na rynku mamy mnóstwo książek w tej tematyce, to wybraliśmy te, które wyróżniają się na tle pozostałych. 

Ciekawe książki dla dzieci o zwierzętach - propozycje dla młodszych i starszych

Znany popularyzator przyrody i życia zwierząt - Marcin Kostrzyński (Marcin z lasu) wydał ostatnio książkę pt. "Puszcza". Jest to opowieść o zwierzętach i roślinach żyjących w prastarym lesie, z dala od ludzi i zgiełku. Książka pozwala poznać dziecku nieznane zakątki lasu i wsłuchać się w opowieści snute przez szumiące drzewa. Pełne pasji opisy zwierząt i natury zostały realistycznie zilustrowane przez Justynę Chołubowską-Chrząszczak. Autor znany jest z edukowania młodszych pokoleń tak, by szanowały otaczającą ich naturę. "Puszcza" to książka łącząca zaskakujące fakty z życia zwierząt i mnóstwo ciekawostek dotyczących roślin. Polecana dla starszych dzieci (9-14 lat), natomiast czytana przez dorosłego, może zaciekawić również młodszych odbiorców. 

Kolejna propozycja to książka o zwierzętach, która dodatkowo ćwiczy spostrzegawczość. "Gdzie się chowa śnieżna sowa? Znajduj zwierzęta na wszystkich kontynentach". Tutaj za rysunki odpowiada ilustrator Brendan Kearney, a autorką tekstu jest Anna Cleybourne. W książce znajdziemy barwnie przedstawione środowiska naturalne wielu zwierząt. Na każdej stronie oprócz dużej ilustracji, możemy przeczytać zaskakujące ciekawostki dotyczące życia zwierząt oraz pobawić się w detektywa, gdy trzeba odszukać konkretny gatunek. Wciągająca zabawa dla najmłodszych (6-9 lat). 

Lista książek o zwierzętach:

 • "Oczami psa. Co psy widzą, czują i wiedzą" - Alexandra Horowitz, 
 • "321 intrygujących faktów o zwierzętach" - Mathilda Masters, Louize Perdieus,
 • "Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat. 51 superbohaterów z krwi i kości" - G. L. Marvel,
 • "Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt" - Emilia Dziubak,
 • "Ukryty geniusz zwierząt" - Katharina Jacob,
 • "Wielkie przygody w świecie przyrody" - Wojciech Mikołuszko,
 • "Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia" - Maja Safstrom.

Jeż w KoloseumJeże, ropuchy i pustułki wprowadziły się do Koloseum. Sprzyja im brak turystów

Książki po angielsku dla dzieci

Dzieci uczą się języka angielskiego od najmłodszych lat. Czytanie w języku obcym to zadanie,
z którym poradzą sobie nieco starsze dzieci. Warto zachęcać dziecko do czytania, by poszerzało swoje słownictwo i naturalnie przyswajało struktury gramatyczne. 

Dla wielbicieli wspomnianego już kosmosu, mamy pozycję "Frank and the Moon" autorstwa Katarzyny Mojkowskiej. To napisana w języku angielskim opowieść o chłopcu, który jak wielu, miał marzenie, by zostać astronautą. Książka dedykowana jest dzieciom od 6. roku życia, które znają już podstawowe słowa i zwroty. Dla ułatwienia autorka zamieściła na marginesach tłumaczenia najtrudniejszych słów. Dodatkowo w książce znajduje się płyta CD oraz ćwiczenia do utrwalenia słownictwa. Interesująca historia da satysfakcję zarówno podczas samodzielnego, jak i wspólnego czytania. 

Dobrym pomysłem jest czytanie po angielsku tekstu, które dziecko poznało już wcześniej w języku polskim. Angielskie wydania znanych legend czy baśni będą łatwiejsze do przyswojenia dla początkującego czytelnika. Nasza propozycja to "Alicja w krainie czarów" Caroll'a Lewis'a w opracowaniu polskich tłumaczy (Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski). Jest to skrócona wersja klasycznej powieści. Na marginesach również znajdziemy tłumaczenia trudnych słów, a na końcu każdego rozdziału powtórzenie słownictwa. Bajkowe przygody Alicji pomogą w nauce nieco starszym i średnio zaawansowanym w języku dzieciom. 

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Netflix - Kajko i Kokosz"Kajko i Kokosz" wracają w serialu! Netflix ogłosił datę premiery - to już niedługo

Więcej o: