Twórczość Olgi Tokarczuk znalazła się w Bibliotece Końca Świata na Arktyce

Niewiele ponad rok po przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk twórczość pisarki została uwieczniona wśród śniegów Arktyki. "14 książek Olgi Tokarczuk, łącznie 4299 stron utrwalonych na analogowej rolce, trafiło już do Światowego Archiwum Arktycznego, zwanego również Biblioteką Końca Świata, położonego na wyspie Spitsbergen" - ogłosiło Wydawnictwo Literackie.

Biblioteka Końca Świata powstała w 2017 roku z inicjatywy norweskiej firmy Piql, której dziełem jest nowatorska metoda zapisu danych na 35-milimetrowej światłoczułej taśmie. Według ekspertów taśma ta jest w stanie przetrwać 1000 lat, co czyni ją najtrwalszym nośnikiem danych na świecie. Stąd też pomysł na bibliotekę, w której przechowywane są skarby przemysłu, kultury i nauki dla dobra przyszłych pokoleń. Warto dodać, że Światowe Archiwum Arktyczne powstało obok Spichlerza Końca Świata, magazynu z nasionami gromadzonymi na Spitsbergenie na wypadek katastrofy. Teraz w archiwum znalazła się twórczość Olgi Tokarczuk.

Dzieła Olgi Tokarczuk bezpieczne na wieki na mroźnej Arktyce

3 października, przy okazji konferencji inaugurującej działalność Fundacji Olgi Tokarczuk, podano informację, że w związku z rocznicą przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla jej książki w wersji cyfrowej zostaną zdeponowane w Bibliotece Końca Świata. "Dzieła Noblistki zostały zachowane na wieczność dzięki staraniom Fundacji Olgi Tokarczuk, Piql Polska oraz Wydawnictwa Literackiego" - podało na Facebooku Wydawnictwo Literackie w opisie do zdjęcia ze wspomnianej Biblioteki.

Nowa książka Tokarczuk

Dla wszystkich miłośników pióra Olgi Tokarczuk to nie koniec ciekawych wieści, bo już 12 listopada ukaże się pierwsza książka pisarki od otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. "Czuły narrator" to dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości noblistki. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

 
Zobacz wideo Tokarczuk odwiedziła Grodzkiego. Brejza: Senat ratuje oblicze parlamentu
Więcej o: