Premiery tygodnia. Stephenie Meyer wraca do "Zmierzchu". Narratorem książki "Słońce w mroku" jest Edward

To dobry tydzień dla tych, którzy myślami lubią odpływać do światów tworzonych przez J.K. Rowling czy Stephenie Meyer. W najbliższych dniach ukażą się polskojęzyczne wersje ich książek, wokół których na przestrzeni ostatnich miesięcy, a nawet lat nie brakowało kontrowersji. Nieco kontrowersyjny może być też film Rona Howarda "Elegia dla bidoków", który 24 listopada ukaże się na Netfliksie.

W nadchodzącym tygodniu, jak to zresztą jesienią zwykle bywa, znowu pojawi się wiele premierowych pozycji - i filmowych, i serialowych, i muzycznych, i książkowych. Wybraliśmy dla was dwie książki oraz film na podstawie książki - każda z naszych propozycji jest z zupełnie innego świata, ale łączy je przynajmniej jeden element. Nutka kontrowersji. Sprawdźcie, co dla was mamy.

Gratka dla fanów 'Zmierzchu'. Można wynająć dom, w którym mieszkała Bella SwanGratka dla fanów "Zmierzchu". Można wynająć dom, w którym mieszkała Bella Swan

Zobacz wideo Popkultura odc. 54

"Słońce w mroku". Edward Cullen staje przed największym dylematem swojego ponadstuletniego życia

Prawie dekadę temu kilkanaście rozdziałów książki "Słońce w mroku" wyciekło do sieci. Stephenie Meyer postanowiła podzielić się nimi oficjalnie na swojej stronie internetowej, ale jednocześnie ogłosiła, że nie dopełni dzieła, dopóki szum wokół niego nie ucichnie. Pisarka zrobiła sobie dłuższą przerwę i oto jest - w sierpniu tego roku ukazała się anglojęzyczna wersja powieści "Słońce w mroku" pod oryginalnym tytułem "Midnight Sun". Teraz powieść dotarła do Polski.

Autorka zdecydowała się przedstawić opowieść ze świata "Zmierzchu" z męskiej perspektywy, czyli wampira Edwarda. Nowa książka jest zdecydowanie bardziej mroczna. Spotkanie ze śmiertelniczką Bellą to najbardziej niepokojące i intrygujące wydarzenie, jakiego doświadczył Edward przez wszystkie lata życia jako wampir. W miarę poznawania fascynujących szczegółów z przeszłości i odkrywania jego myśli możemy lepiej zrozumieć, dlaczego uczucie do Belli stało się decydującą walką jego życia. On sam musi się zmierzyć z dylematem: czy może podążać za głosem serca, skoro tym samym naraża Bellę na śmiertelne niebezpieczeństwo? Premiera "Słońca w mroku" - 25 listopada.

"Elegia dla bidoków". Kim tak naprawdę są "bidoki"?

Historia Vance’ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Dziadkom autora, bidokom z Kentucky, udało się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy zdobył dyplom wyższej uczelni. Czy zdołał uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu i traum tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzi? Szczera i bezpretensjonalna opowieść Vance’a o dorastaniu w Pasie Rdzy to również analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej.

"O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka" - zapowiada wydawca książki "Elegia dla bidoków". Ekranizacji tej autobiograficznej książki podjął się Ron Howard we współpracy z Netfliksem. Główne role zagrały świetnie ucharakteryzowane Amy Adams i Glenn Close, którym początkowo wielu internautów wróżyło Oscary. Pierwsze recenzje filmu są jednak dalekie od pochlebnych. Sami będziecie mogli wydać na jego temat osąd od 24 listopada.

"Niespokojna krew". Polska wersja bardzo głośnego kryminału J.K. Rowling

Gdy prywatny detektyw Cormoran Strike odwiedza rodzinę w Kornwalii, kontaktuje się z nim kobieta prosząca o pomoc w odnalezieniu swojej matki, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach w 1974 roku. Strike nigdy dotąd nie pracował nad nierozwiązaną sprawą sprzed niemal 40 lat i jest zaintrygowany. Mimo małych szans na powodzenie dopisuje zlecenie do długiej listy dochodzeń, które prowadzi ze swoją wspólniczką Robin Ellacott.

Z kolei Robin boryka się z trudnościami w życiu prywatnym. Odtrąca niechciane zaloty i zmaga się z uczuciami do Strike’a. Badając okoliczności zaginięcia kobiety, Strike i Robin stają w obliczu piekielnie skomplikowanych tropów, wśród których są karty tarota, psychopatyczny morderca oraz nie zawsze godni zaufania świadkowie. Okazuje się, że nawet sprawy sprzed dekad mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

We wrześniu na Twitterze bardzo popularny stał się hasztag #RIPJKRowling - użytkownicy platformy w ten sposób skomentowali doniesienia, że bohaterem najnowszej książki pisarki jest morderca przebierający się za kobietę. Rowling od dłuższego czasu jest oskarżana o transfobię, zaś książka tylko dolała oliwy do ognia. Okazało się jednak, że przynajmniej w Wielkiej Brytanii wizerunkowy skandal przysłużył się sprzedaży powieści. Do polskich księgarń "Niespokojna krew" trafi 25 listopada.

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

J.K. Rowling/okładka książki Troubled BloodSkandal wokół J.K. Rowling nie zaszkodził sprzedaży jej nowej książki

Więcej o: