Bycie kobietą bywa przerażające. Pięć powieści o kobiecości i odwadze

Jedna z bohaterek "Mojej znikającej połowy" jest dość odważna, żeby uciec z domu, ale nie na tyle, aby przyznać przed najbliższymi, skąd pochodzi. Z kolei bohaterki opowiadań Carmen Marii Machado muszą testować swoją odwagę codziennie, bo bycie kobietą bywa równie przerażające, jak horror. Oto odwaga w opisywaniu rzeczywistości i odwaga potrzebna, by o niej czytać. Polecamy pięć powieści o dzielnych kobietach, dziewczynach, dziewuchach.

„Moja najdroższa”, Gabriel Tallent (tłum. Dariusz Żukowski)

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Kontrowersyjna amerykańska powieść o nastolatce wychowywanej przez opresyjnego ojca w dzikiej kalifornijskiej głuszy. Niektórzy zarzucali jej, że to męska fantazja o dziewczynie-Rambo i próba zbicia kapitału na kobiecych traumach przez faceta, który „nie może wiedzieć, jak to jest”. A jednak literatura piękna to najlepsze pod słońcem ćwiczenie z empatii, zaś „Moja najdroższa” jest tego poruszającym dowodem. Powieść Gabriela Tallenta czyta się jak thriller, ale ślady zostają po niej równie głębokie, jak po książkach Cormaca McCarthy’ego. À propos śladów: skojarzenia z filmem „Zatrzyj ślady” Debry Granik są uzasadnione, więc jego fani powinni bezwzględnie sięgnąć po „Moją najdroższą”.

Zobacz wideo Bez jakich filmów nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia? [Popkultura]

„Jej ciało i inne strony”, Carmen Maria Machado (tłum. Dobromiła Jankowska)

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Gdyby nie pandemia, pewnie moglibyśmy niedługo obejrzeć serialową adaptację tego zbioru, zapowiadaną jako „feministyczne Black Mirror”. Carmen Machado pisze bowiem o rozmaitych wymiarach kobiecości w surrealistycznej, acz nowoczesnej konwencji, w której rzeczywistość nie różni się za bardzo od naszej, ale gdy spojrzeć na nią oczami kobiety, zaczyna nagle przypominać horror. W jednym z opowiadań apokaliptyczny wirus pustoszy Stany Zjednoczone, a ludzie ulegają mu z jednego prostego powodu – nie potrafią sobie odmówić cielesnej bliskości. Brzmi znajomo? Machado była tu pierwsza.

Książki 'Kazanie ognia' oraz 'Jej ciało i inne strony' w formie e-bookówKsiążki 'Kazanie ognia' oraz 'Jej ciało i inne strony' w formie e-booków Publio.pl

„Podpalacze”, R.O. Kwon (tłum. Łukasz Błaszczyk)

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Studencki trójkąt i kampus uniwersytetu na wschodnim wybrzeżu Stanów, ale to nie „O pięknie” Zadie Smith, tylko powieść, która uwiera jak drobny, niedający się zlokalizować kamyk. Kwon opisuje dwóch mężczyzn rywalizujących o „duszę” zagubionej dziewczyny. Wydaje się, że jeden z nich, narrator, jest tym dobrym; drugi to podejrzany charyzmatyk stojący na czele ruchu pro-life. Ale czy można ufać narratorowi, który chce wybielić własne winy? Kto tak naprawdę doprowadził do tragedii, w której zginęli przypadkowi ludzie? Tak jak Tallent w „Mojej najdroższej” z powodzeniem wczuł się w swoją bohaterkę, tak pisarka R.O. Kwon w na wskroś kobiecej opowieści zgłębia meandry męskiej psychiki.

R.O. Kwon Jako 17-latka R.O. Kwon straciła wiarę i wtedy zaczęła myśleć o tej książce

„Kazanie ognia”, Jamie Quatro (tłum. Paweł Sajewicz)

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Jeśli zdrada małżeńska jest dziś głównym dylematem moralnym zachodniej klasy średniej, to „Kazanie ognia” musi być traktatem etycznym na miarę naszych czasów. A także liryczną powieścią o pożądaniu i religii. Główna bohaterka powieści Quatro duży się ze wzajemnością w żonatym mężczyźnie. Ona również tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie, ale twarde zasady, w jakich została wychowana, nie pozwalają jej odejść od męża. Centralne pytanie tej książki jest cokolwiek bluźniercze: czy wiara wymaga od nas wstrzemięźliwości i wierności, nawet toksycznej, czy może udręki niezrealizowanego uczucia? „Dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie, nie ma już potępienia (wargi, usta, języki, dłonie płoną), dlaczego więc nie trwać w grzechu, aby łaska bardziej się wzmogła?”.

„Moja znikająca połowa”, Brit Bennett (tłum. Jarek Westermark)

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Trudno o książkę, która z większą wrażliwością odnosiłaby się do kluczowego problemu naszych czasów: czy jesteś tym, kim się czujesz, czy tym, kogo widzą w tobie inni? Punktem wyjścia jest tu historia dwóch bliźniaczek, Afroamerykanek o cerze tak jasnej, że mogłyby uchodzić za białe. Zresztą jedna z nich wpada na dokładnie taki pomysł: porzuca rodzinę i zaczyna nowe, „fałszywe” życie w tętniącej rasowymi uprzedzeniami Ameryce. Ale to los drugiej z sióstr otwiera oczy na absurd opresyjnego społeczeństwa: chociaż wygląda tak samo jak jej biali oprawcy, łatka „czarnej” co i rusz będzie rzucana jej w twarz niczym obelga. „Moja znikająca połowa” sięga jednak głębiej, pytając o istotę tożsamości także w wielu innych wymiarach: seksualnych preferencji, płci czy ról społecznych i rodzinnych. Czytana w dobie nagonki na osoby LGBTQ+ czy patriarchalnych prób ograniczenia praw kobiet jest powieścią także o nas samych w tym dziwnym punkcie naszej historii.

Brit Bennett 'Moja znikająca połowa' Jak to jest należeć do gorszej części ludzkości? Recenzja powieści "Moja znikająca połowa"

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl, a w formie papierowej w Kulturalnym sklepie >>

Książki 'Moja najdroższa', 'Podpalacze' oraz 'Moja znikająca połowa'Książki 'Moja najdroższa', 'Podpalacze' oraz 'Moja znikająca połowa' Publio.pl

Więcej o: