Książka na prezent świąteczny: co wybrać, by zrobić przyjemność drugiej osobie?

Książka na prezent świąteczny to zawsze doskonały pomysł, zwłaszcza jeśli masz w rodzinie prawdziwego książkoholika. A nawet jeśli wśród Twoich bliskich nie ma zagorzałego fana literatury, na pewno znajdziesz pozycję, która wywoła na jego twarzy uśmiech, sprawiając sporo przyjemności.

Książka na prezent świąteczny – coś dla miłośnika fantasy i science fiction

Książka na prezent świąteczny dla kogoś z dużą wyobraźnią i żądzą poznawania fantastycznych, często mocno odrealnionych światów? Na pewno szybko coś znajdziesz. Księgarnie, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe, pękają w szwach od nowości z gatunku fantasy czy powieści science fiction. Co możesz wybrać dla kogoś, kto kocha takie klimaty?

 • "Dziewiąty dom", Leigh Bardugo

Tych, co znają młodzieżowe powieści tej amerykańskiej autorki, na pewno ucieszy fakt, że Bardugo postanowiła napisać pierwszą książkę dla dorosłych, przesyconą niezwykle mrocznym klimatem. Otwiera nią fantastyczny cykl o Alex Stern, która studiuje na uniwersytecie Yale. Może pobierać naukę całkowicie za darmo tylko dlatego, że wyznaczono jej pewne zadanie – otóż młoda kobieta ma przyglądać się niebezpiecznym działaniom tajnych stowarzyszeń, działających na terenie uniwersytetu. Sprawa komplikuje się, gdy znalezione zostają zwłoki dziewczyny, a Alex nie podoba się to, jak wytłumaczono przyczynę jej śmierci. Tymczasem grupy, którym ma się przyglądać, od dawna posługują się złą magią, mającą zdolność wskrzeszania zmarłych. Czego jeszcze dowie się Alex, gdy tylko zacznie uważniej szukać?

 • "Kroniki Diuny", Frank Herbert

Jedna z najsłynniejszych serii science fiction w pięknym, nowym wydaniu będzie idealnym pomysłem na prezent dla amatorów tego gatunku, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z nią w całości. W efektownie przygotowanym pakiecie znajdują się powieści: "Diuna", "Mesjasz Diuny", "Dzieci Diuny", "Bóg Imperator Diuny", "Heretycy Diuny" oraz "Kapitularz Diuną". To historia niezwykłej planety, będącej jedynym źródłem melanżu we Wszechświecie, gdzie ważą się losy różnych nacji. Podaruj ją temu, kto ceni sobie twórczość Franka Herberta, ale nie ma jeszcze całego cyklu lub komuś, kto dopiero zaczyna przygodę z tym gatunkiem książek.

 • "Dlaczego król elfów nie znosił baśni", Holly Black

Ta książka ucieszy na pewno wszystkich fanów trylogii "Okrutny książę". Jest to dodatek do serii, traktowany jako tom 3.5, opowiadający o młodości głównego bohatera cyklu, Cardana. Czytelnik ma okazję sprawdzać, jak wpłynęła na niego opowieść o chłopcu mającym serce z kamienia, jaką usłyszał pewnego razu. Jak bardzo historia ta splotła się z jego własnymi, dalszymi losami?

Które książki możesz jeszcze rozważyć w przypadku fantastyki?

 • "Czas niepogody", Agnieszka Markowska
 • "Cyberpunk girls. Opowiadania", antologia tekstów
 • "Gladiatorzy", antologia tekstów
 • "Manuskrypt", Wojciech Uszok
 • "Piranesi", Susanna Clarke
 • "Księga magii", antologia tekstów
 • "Vaki. Lato skowronków", Elina Rouhiainen

Książki pod choinkę: a może trzymający w napięciu kryminał lub sensacja?

Książki pod choinkę mogą też dostarczyć ogromnych emocji i być skrajnie przepełnione akcją. Takie propozycje zaimponują komuś, kto uwielbia historie kryminalne lub powieści sensacyjne, które czyta po prostu z zapartym tchem, nie mogąc ani na chwilę oderwać się od lektury. Co z najnowszych publikacji może trafić do worka świętego Mikołaja?

Kolejna intrygująca książka światowego mistrza kryminału! To historia, która rozpoczyna się w Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain. To tam mieszkał dotychczas zdziczały, zupełnie niecywilizowany chłopiec, który nie potrafi się nawet porozumieć po angielsku i w ogóle nie używa mowy. Po trzydziestu latach Wilde prowadzi swoje dalsze życie, utrzymując pozory normalności. Niespodziewanie otrzymuje prośbę o pomoc w odszukaniu dziewczyny, która przepadła. Mężczyzna będzie mógł cokolwiek zrobić tylko wtedy, jeśli zdecyduje się sięgnąć do swojej mrocznej przeszłości.

 • "Paprocany", Paulina Świst

Ta książka sprosta oczekiwaniom każdego, kto potrzebuje silnych wrażeń i masy intryg. Otwiera ją głośna afera, zgodnie z którą paru funkcjonariuszy pracujących w Miejskiej Komendzie Policji w Tychach miało dokonać gwałtu na prostytutce. Ofiara rzekomego zdarzenia twierdzi, że wszystkim kierował Krzysztof Strzelecki, znany wszystkim jako wzór cnót i doskonały glina. Niestety, w świetle rzuconych podejrzeń zostaje odesłany na urlop, choć jego zwierzchnik trzyma stronę policjanta. Sam natomiast martwi się o swoją osiemnastoletnią bratanicę, która niespodziewanie przepadła bez wieści. To zdarzało się już niejednokrotnie, jednak teraz sprawa wygląda znacznie poważniej. Strzelecki, i tak nie mając co robić, postanawia to sprawdzić. Poszczególne tropy doprowadzają go do Paprocan, jeziora, które wielu wybiera na wypoczynek. Co tam odkryje?

 • "Asystentka", S.K. Tremayne

Powieść, stanowiąca połączenie thrillera psychologicznego, sensacji i kryminału, która nieźle namiesza w głowie każdemu czytelnikowi. Wszystko zacznie się niewinnie, gdy pozna młodą dziennikarkę i freelancerkę Jo, która dopiero co się rozwiodła. Kobieta decyduje się wprowadzić do jednego z pokojów luksusowego mieszkania przyjaciółki. Lokalem zarządza asystentka domowa, Electra, która steruje oświetleniem i ogrzewaniem. Jo służy jednak także za towarzyszkę, która zajmuje ją w chwilach samotności. Całe jej życie drży jednak w posadach, gdy Electra niespodziewanie oświadcza, że wie, co Jo zrobiła. A kobieta rzeczywiście dopuściła się czegoś strasznego, o czym wiedzą tylko dwie osoby, którym bezgranicznie ufa. Od tego momentu jej życie zamienia się w niebezpieczną grę, a asystentka nie spocznie, póki jej z niej nie wykluczy.

Co jeszcze spodoba się amatorom kryminału i sensacji?

 • "Wymiary winy" H.S. Chandler
 • "Śreżoga" Katarzyna Puzyńska
 • "Miłość czyni dobrym" Katarzyna Bonda
 • "W cieniu prawa" Remigiusz Mróz
 • "Teściowe w tarapatach" Alek Rogoziński
 • "Oko Horusa" Jola Czemiel

Książki na święta: najlepsza literatura kobieca

Książki na święta często poruszają bożonarodzeniową tematykę. Najwięcej takich propozycji mieści się w literaturze kobiecej, która często przemawia do pań, chcących się zrelaksować po wykonaniu codziennych obowiązków. Jeśli wśród Twoich bliskich jest jakaś entuzjastka takich książek, zerknij, co możesz jej zapewnić na te święta.

 • "Niegrzeczne święta", antologia tekstów

To coś dla fanek silnych emocji i… nieco grzesznych myśli. Każde z opowiadań zostało napisane przez inną osobę, a dotyczy nie tylko samego okresu świątecznego, ale i Sylwestra. Za poszczególne teksty odpowiadają między innymi Meg Adams, Emilia Szelest, Ewelina Dobosz czy Katarzyna Berenika Miszczuk. W antologii znalazły się opowiadania, jak na przykład: "Świąteczna ucieczka", "Śnieg w jej włosach", "Dziewczyna pod choinkę", "Nim skończy się rok" czy "Noworoczne wspomnienie".

 • ''Pierwsza taka Gwiazdka", Karen Schaler

To wzruszająca historia o pewnej kobiecie, która nigdy nie lubiła świąt. Haley, bo to o niej właśnie mowa, dostała propozycję nie do odrzucenia od swojego szefa – ma wyjechać na Gwiazdkowy Obóz, by wreszcie ulec magii Bożego Narodzenia. Kobieta oczywiście uważa, że mogłaby w tym momencie robić różne ciekawsze rzeczy, ale bardzo zależy jej na tym, by przeprowadzić świąteczną kampanię reklamową, a potem zyskać awans. Na miejscu wszystko ulegnie zmianie, a jej serce zabije mocniej, zwłaszcza gdy spotka pewnego mężczyznę, który nie tak dawno temu stracił kogoś, kogo bardzo kochał. Czy w życiu Haley dojdzie do poważnych zmian?

 • "Świąteczny nieznajomy", Richard Paul Evans

Książka jest drugim tomem z cyklu "Noel", choć opowiada o zupełnie innych bohaterach. Maggie bardzo przeżyła krzywdę, jaką wyrządził jej mąż. Rozwód rozłożył ją na łopatki i obecnie wcale nie ma ochoty wychodzić do ludzi. Nic dziwnego, że jest wściekła, kiedy przyjaciółka namawia ją, by zaczęła przygotowywać się na nadchodzące święta. Maggie czuje się samotna i nie zamierza nic zmieniać. W jej życiu jednak niespodziewanie pojawia się Andrew i nagle to, co nie miało znaczenia, zaczyna błyskawicznie nabierać sensu.

Możesz też znaleźć inne pozycje utrzymane w świątecznym klimacie:

 • "Zimowe serca", Anna Wolf
 • "Na święta przytul psa", Lizzie Shane
 • "Anielski puch", Marika Krajniewska
 • "Wigilijne opowieści", antologia tekstów
 • "Gorąca Gwiazdka", antologia tekstów
 • "Świąteczny układ. Opowiadania", Vi Keeland, Penelope Ward
 • "Dorzuć mnie do prezentu", Agnieszka Błażyńska
 • "Rozmerdane święta", Agnieszka Olejnik

Jaka książka na święta to idealny wybór?

Jaka książka na święta sprawi radość komuś z Twoich najbliższych? Przede wszystkim, zastanów się, co dana osoba lubi. Nie musisz wybierać klasyki literatury, świątecznych opowieści, miłosnych historii czy baśniowych pozycji. A może ten, kogo chcesz obdarować, szczególnie upodobał sobie jakąś dziedzinę? Może ma ulubionego dziennikarza, który niedawno wydał reportaż? A może w jego wypadku powinieneś poszukać raczej biografii pewnej znanej osoby, będącej od dawna jego idolem? Pamiętaj – nic na siłę. Ważne, by lektura sprawiła bliskiej osobie przyjemność i dodała tym świętom odrobiny magii.

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Zobacz wideo Pakujemy i ozdabiamy prezenty
Więcej o: