Czym zajmuje się oologia? Gdzie odlatują bociany? Kto grał na klarnecie z wielorybami? Polecamy 5 zachwycających książek dla dziecka

Przed nami jeszcze sporo długich zimowych wieczorów spędzanych razem w domu. Kiedy już zabraknie pomysłów na zabawy z dziećmi, zajrzyjcie razem do fantastycznych książek.

W zestawieniu książek dla najmłodszych czytelników z Wydawnictwa Agora znajdziecie pięć pozycji z ciekawą treścią i wyjątkowymi ilustracjami. Słowem przepięknie wydane pozycje i zarazem nowych kandydatów do domowej biblioteczki.

"Jajko", Britta Tecentrup (przeł. Hanna Bartoszewicz)

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

"Jajko" Britty Tecentrup to niedługa książeczka w sam raz dla ciekawych świata czytelników. Autorka stworzyła prawdziwe kompendium wiedzy o perfekcyjnie zaprojektowanym cudzie natury, jakim jest jajko. Poznajemy go wszechstronnie, znajdujemy odpowiedzi na niebanalne pytania, zbliżamy się do tajemnic, jakie skrywa przed nami natura. Wszystko to w przepięknej formie – krótkie i bogate teksty wzbogacone ujmującymi ilustracjami autorki.

Jajko "ze swym idealnym kształtem, gładką powierzchnią i wspaniałymi barwami jest być może najdoskonalszym przedmiotem, jaki istnieje we wszechświecie". Piękne rysunki ukazują różnorodne kształty i barwy jaj, ich właścicieli oraz miejsca, w których pojawiają się na świecie. Zobaczymy gniazda wiszące, kopcowate, naskalne, dziuple i norki. Poznamy anatomię jajka – od żółtka po skorupkę, oraz zaobserwujemy, jak rośnie pisklę. Dowiemy się czym jest oologia, czym różni się jajko mamutaka i kolibra, jak przebiegłe są kukułki i pingwiny. A że jajka nie przynależą tylko do świata ptaków, znajdziemy też słowo o jajkach owadów, żab, ryb, a nawet dziobaków. W książce Tecentrup nie brakuje również ciekawostek o tradycjach, w których jajko występuje w głównej roli oraz o jajkach w religii i sztuce. Ta pozycja to idealna propozycja dla ciekawego świata dziecka, ale też dla rodzica. Nowe spojrzenie na jajko w naturze i kulturze.

Książka otrzymała wyróżnienie w kategorii non-fiction w międzynarodowym konkursie Bologna Ragazzi Award.

Książki 'Wojtek' i 'Lolek' w formie e-bookówKsiążki 'Wojtek' i 'Lolek' w formie e-booków Publio.pl

Adam Wajrak, "Lolek"

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

"Lolek" Adama Wajraka to poruszająca historia młodego kundelka, który musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu i okrucieństwem ludzi. Doświadczył zimna, głodu i łańcucha u szyi. Dzięki swojej odwadze zdobył się na ucieczkę i ruszył w drogę, aby znaleźć prawdziwy dom i odszukać swoich ludzi. Trudno odbudować tak silnie nadwyrężone zaufanie, kosztuje to wiele wysiłku. Jednak każdy pies ma przeznaczonego sobie człowieka, a człowiek ma przeznaczonego sobie psa. Muszą się tylko odnaleźć. Ta historia mówi nam wiele o niezwykłej relacji, która łączy psy i ludzi. O miłości do zwierząt, ale przede wszystkim o odpowiedzialności. Możemy przez chwilę poczuć się jak skrzywdzony i przestraszony Lolek, usłyszeć jego myśli, odczuć na własnej skórze, jak krok po kroku uczy się na nowo ufać ludziom.

Adam Wajrak to ekolog i dziennikarz zajmujący się dzikimi zwierzętami i ich relacjami z ludźmi, mieszka w wiosce w Puszczy Białowieskiej. Do napisania książki zainspirował go pies, który pewnego śnieżnego dnia pojawił się w życiu dziennikarza i jego żony Nurii.  Dziś mieszka razem z nimi. Autorem przepięknych ilustracji do "Lolka" jest znany z bestsellerowej "Rutki" Mariusz Andryszczyk.

 "Wojtek", Wojciech Mikołuszko

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

W wierzeniach dawnych Słowian bociany odlatywały późną jesienią do Wyraju, skąd miały przynieść ludziom na wiosnę pomyślność. Jacek, siedmioletni chłopiec, mocno wierzy, że bocian Wojtek zamieszkujący gniazdo na starej topoli przy domu ma moc uzdrowienia jego taty. Usilnie walczy, aby rozpadające się gniazdo dotrwało do wiosny i powrotu bociana. W tym czasie bocian Wojtek przemierza drogę do Afryki, pokonując różne przeszkody, w dużej mierze spowodowane przez ludzi.

Autor opisał dokładnie drogę, jaką pokonują bociany białe, opierając się na badaniach naukowych, jednak ukazując ją z ptasiej perspektywy. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie zagrożenia czekają na ptaki wędrujące na zimę do ciepłych krajów. Bociany ryzykują życie na śmietniskach, giną w wyniku polowań lub porażeń prądem. Książka ta pokazuje, jak mocno powiązane są losy zwierząt i ludzi, uczy odpowiedzialności i ekologicznej świadomości. "Bocian jest tu zresztą symbolem całej przyrody, gdzie wszystko ze wszystkim jest połączone i od siebie zależne. Aby o nią zadbać, musimy współpracować z ludźmi na całej Ziemi. Bez tego przyroda wyginie. A bez niej my też nie przetrwamy". "Wojtek" to cudowna historia o wytrwałości i determinacji w dążeniu do celu, ale również o konieczności akceptowania słabości, na które jako ludzie nie mamy wpływu. Opowieść dopełniają niepowtarzalne, haftowane ilustracje Małgorzaty Dmitruk.

"Wielkie przygody w świecie przyrody", Wojciech Mikołuszko

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Wojciech Mikołuszko w książce "Wielkie przygody w świecie przyrody", kolejnej z cyklu "Wielkie" (znamy już "Wielkie pytania małych ludzi" oraz "Wielkie eksperymenty dla małych ludzi"), proponuje nam podróż przez wieki szlakiem niezwykłych bohaterów związanych z przyrodą. Przed nami dwadzieścia wyjątkowych biografii postaci, odkrywców i naukowców, którzy poświęcili życie przyrodzie, swojej największej pasji. Żyli w różnych miejscach na ziemi, w różnych czasach, różnili się umiejętnościami i wykonywaną pracą. Łączy ich zaś wielka miłość do świata natury, którą zamienili w sposób na życie. Poznamy Franciszka z Asyżu, który do zwierząt mówił kazania, Zofię Kielan-Jaworowską, badaczkę pierwszych zwierząt na naszej planecie, malarza Henriego Rousseau, który namalował znane sceny z życia dżungli, młodą aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg, a także Davida Attenborough twórcę programów BBC, dzięki któremu możemy zobaczyć zwierzęta z odległych krańców globu. Pojawiają się też ci mniej znani: David Rothenberg, muzyk grający na klarnecie z wielorybami, Katarzyna Simonienko, lekarka, która stworzyła terapię lasem, czy państwo Łyczkowie, prowadzący schronisko dla dzikich zwierząt.

Książka nie tylko poszerza wiedzę, ale również inspiruje. Autor przy każdym bohaterze podsuwa czytelnikowi pomysły na odkrywanie świata natury na własnej skórze. Proponuje wędrówki górskie, obserwacje, zachęca do sadzenia fasoli, kręcenia filmów, pokazuje jak założyć hodowlę ślimaków. Pada mnóstwo pomysłów, każdy może znaleźć coś dla siebie i postarać się dostrzec małe cuda, które zdarzają się za oknem każdego dnia. Teksty cudownie uzupełniają ilustracje Joanny Rzezak. Ta piękna książka jest opowieścią o pasji przepełniającej życie.

"Przyroda jest tak bogata, pełna tak wielu rozmaitych ścieżek, że każdy znajdzie w niej swoją. Ba, można je zmieniać w ciągu życia, odkrywać nowe, przechodzić z jednej na drugą i nigdy się nie znudzić. Jedne ścieżki są bardziej uczęszczane i lepiej widoczne. Inne kryją się w gąszczu i znajduje się je z trudem, po latach wędrowania. Każda jednak oferuje coś, co nas ubogaca i prowadzi dalej. Ważne, by mieć odwagę wyruszyć w podróż, a także uważność oraz szacunek dla przyrody" – Wojciech Mikołuszko.

Zobacz wideo Twórca "Cyberpunk 2077" opowiada o tym, jak powstała gra

"Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2", Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

W Muzeum Narodowym w Poznaniu ma odbyć się wernisaż wystawy "Perły Poznania", na której zostaną zaprezentowane najcenniejsze obrazy ze zbiorów muzeum, w tym oczywiście dzieło Moneta "Plaża w Pourville". Bohaterowie "Klątwy Lucyny, czyli Tarapaty 2" – Julka, Olek oraz pies Pulpet, przyjechali do Poznania z Warszawy, aby obejrzeć wystawę. Akcja nabiera rozpędu, ponieważ wydarzenie niespodziewanie kończy się wybuchem i zniszczeniem obrazu. Jednak kiedy Olek zbiera szczątki płótna, okazuje się, że to falsyfikat, a oryginalne arcydzieło zostało skradzione. Do aresztu trafia ciotka Julki, osoba odpowiedzialna za wystawę. Przesłuchiwana jest też malarka Kaja, która była autorką kopii wielkiego dzieła. Na wernisażu pojawiła się razem z córką Felą, z którą bohaterowie łączą swoje siły i podejmują niełatwą i niebezpieczną próbę rozwiązania zagadki zniknięcia obrazu. Ruszają śladem historii opowiedzianej przez strażnika muzeum. Postanawiają odszukać pewną tajemniczą Lucynę, która kiedyś rzuciła na muzeum klątwę i wszystko wskazuje na to, że jest zamieszana w sprawę.

Trójki bohaterów trudno nie polubić, tworzą drużynę, która przeżywa niezwykłą przygodę, ciągle wpadając w kolejne kłopoty. Klimat budują również ilustracje Marty Ruszkowskiej, nadają książce niepowtarzalnego charakteru. Pozycja w sam raz dla lubiących zagadki i tajemnice.

Książka powstała na podstawie scenariusza filmu "Tarapaty 2".

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl, a w formie papierowej w kulturalnym sklepie >>

Książki 'Wielkie przygody w świecie przyrody', 'Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2' i 'Jajko'Książki 'Wielkie przygody w świecie przyrody', 'Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2' i 'Jajko' Publio.pl

Więcej o: