John le Carré nie żyje. Legendarny autor powieści szpiegowskich miał 89 lat

Nie żyje John le Carré. Znany brytyjski autor powieści szpiegowskich zmarł w wieku 89 lat w swoim domu w Kornwalii. Jego książki sprzedały się na całym świecie w 60 milionach egzemplarzy.

O śmierci popularnego pisarza poinformował jego agent literacki Johnny Geller. "Z wielkim smutkiem muszę przekazać wiadomość, że David Cornwell, znany światy jako John le Carré, zmarł z powodu krótkiej choroby (nie powiązanej z COVID-19) w Kornwalii w sobotni poranek 12 grudnia 2020 roku. Miał 89 lat. Nasze serca kierujemy w stronę jego czterech synów, ich rodzin i jego drogiej żony Jane" - napisał Geller w oświadczeniu.

John le Carré nie żyje. Inspirację do książek czerpał z pracy w wywiadzie

John le Carré, a właściwie David John Moore Cornwell, urodził się 1931 r. w Poole w hrabstwie Dorset. Wykształcenie zdobywał na uniwersytetach w Bernie i Oxfordzie. W latach 1959-1964 był pracownikiem służby zagranicznej oraz współpracownikiem brytyjskiego wywiadu.

Wdrapał się na skrzydło samolotu. Trafił do aresztu Las Vegas. Wdrapał się na skrzydło samolotu. Trafił do aresztu

John le Carré rozpoczął swoją karierę literacką w 1961 r. od wydania powieści "Budzenie zmarłych". Międzynarodową sławę zdobył jednak dwa lata później wraz z wydaniem "Ze śmiertelnego zimna", w którym czerpał ze swoich doświadczeń z pracy w brytyjskim wywiadzie. Jego ostatnia powieść "Agent działający w terenie" została wydana w październiku 2019 r.

Większość książek John le Carré'a utrzymana jest w konwencji szpiegowskiej. W ciągu swojej kariery le Carré napisał łącznie 25 powieści, które sprzedały się na całym świecie w 60 milionach egzemplarzy. Do jego najpopularniejszych dzieł należą: "Szpieg doskonały", "Jego uczniowska mość", "Wierny Ogrodnik" i "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg". Wiele z jego powieści zostało zekranizowanych.

Aleksiej Nawalny "Times": Nawalnego próbowano otruć dwa razy. Do drugiej próby miało dojść w szpitalu

John le Carré nie żyje. "Wielka postać literatury angielskiej"

Agent John le Carré'a opisał go jako "niekwestionowanego giganta angielskiej literatury", który zdefiniował erę Zimnej Wojny oraz przez sześć dekad królował na listach bestsellerów. "Straciliśmy wielką postać literatury angielskiej, człowieka o wielkim dowcipie, życzliwości, humorze i inteligencji. Już nigdy nie zobaczymy postaci podobnej do niego, a jego stratę odczuje każdy miłośnik książek, każdy zainteresowany kondycją człowieka" - napisał.

<<Reklama>> Książki autora dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Zobacz wideo Co łączy Muldera i Scully, "Przystanek Alaska" oraz dra House'a?
Więcej o: