Książka na prezent. Kupujcie książki, obdarowujcie się nimi, czytajcie je!

To mój subiektywny wybór propozycji. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród tych książek coś dla swoich bliskich - tych dużych i małych, wielbicieli książek biograficznych, kryminałów czy po prostu lubiących literackie wyzwania i ciekawostki.

Książka dla wielbicieli biografii

Joanna Gromek-Illg należała do grona bliskich przyjaciół Wisławy Szymborskiej. Jej książka "Szymborska. Znaki szczególne" (Znak) to bardzo intymny portret poetki. "Interesowało mnie nie tyle życie zewnętrzne, co psychika poetki, jej przeżycia wewnętrzne. To rejony, do których dostępu broniła bardzo stanowczo, powtarzając: >to po mojej śmierci<, co skutecznie peszyło rozmówców. Na podstawie tysięcy listów, ale też rozmów z przyjaciółmi i znajomymi Wisławy spróbowałam odtworzyć tę część jej biografii, którą najskrzętniej ukrywała" – pisze we wstępie autorka.

Książka "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata" Remigiusza Grzeli to opowieść o jednej z najgłośniejszych par PRL-u. On – znany i wpływowy pisarz, ona – seksbomba polskiego kina. "W kręgach artystycznych i towarzyskich Kalina i Stanisław byli tak wpływowi, że gdyby żyli dzisiaj i mieli konta w mediach społecznościowych, jednym wpisem mogliby wspomóc lub złamać czyjąś karierę" – pisze wydawca. To się naprawdę świetnie czyta.

Bohaterkę "Wszystkich koron Ewy Wachowicz" (Znak Horyzont) znamy jako Miss Polonia, potem rzeczniczkę rządu Waldemara Pawlaka, następnie producentkę programów kulinarnych Roberta Makłowicza, a w końcu autorkę własnych programów kulinarnych. Dzięki teju książce poznajemy ją także od prywatnej. Dowiadujemy się, co jest dla niej w życiu najważniejsze, poznajemy jej pasje i zainteresowania.

Mało kto znał George'a Michaela tak jak on. Andrew Ridgeley z Wham! napisał o tej przyjaźni książkę [FRAGMENT] >> 

"Wham! George i ja" (Znak Horyzont) to opowieść "tego drugiego" z duetu, czyli Andrew Ridgeleya. Cały świat usłyszał o grupie dzięki przebojowi "Last Christmas" i choć zespół istniał tylko osiem lat, co roku w okresie świąteczno-noworocznym przypominamy sobie o nim. Po rozpadzie duetu w 1989 r. George Michael stał się jedną z największych muzycznych gwiazd świata, a Andrew zniknął ze sceny. Cztery lata po śmierci sławnego kolegi powraca z książką o Wham!

 

"Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił" (Marginesy) to nowe, uzupełnione wydanie autobiografii słynnego fotografa Chrisa Niedenthala. Jego zdjęcie czołgu pod kinem Moskwa, w którym wyświetlany jest "Czas apokalipsy", to fotograficzna ikona stanu wojennego. "Obserwowałem rewolucje w Pradze, Berlinie i na Węgrzech. Ale moje serce pozostało w Gdańsku" - wspomina udział w sierpniowym strajku w stoczni. Dla "Newsweeka", "Time’a", "Spiegla" fotografował powstanie Solidarności, pierwszą wizytę Jana Pawła II, stan wojenny i upadek komuny.

Chris Niedenthal zrobił zdjęcie-symbol stanu wojennego. Teraz pokazał, co widział chwilę wcześniej >> 

"A propos niczego. Autobiografia" Woodyego Allena (Rebis) to jak zwykle w przypadku tego reżysera, scenarzysty i aktora jazda bez trzymanki. Błyskotliwa, autoironiczna, złośliwa. Z gawędziarską pasją Allen prowadzi nas od dzieciństwa i młodości na Brooklynie, przez pracę scenarzysty w programie Sida Caesara i komika stand-upowego, aż po pierwsze próby aktorsko-reżyserskie i rozkwit – trwającej sześćdziesiąt lat – kariery w przemyśle filmowym.

Są wywiady-rzeki, ale w przypadku książki "Wrzeszcz!" (Wydawnictwo Literackie) mamy raczej do czynienia z bogato ilustrowanym wywiadem-oceanem, w którym Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński odpytują Mikołaja Trzaskę z jego życia. To próba szczerego podsumowania pierwszej pięćdziesiątki i ponad trzydziestu lat aktywności muzycznej artysty. Jeden z najlepszych polskich jazzmanów, saksofonista i klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej o dramatycznych losach swojej rodziny z okresu wojny, o Żydach i folksdojczach, wreszcie o wieloletnim przepracowywaniu traum. Zabiera też czytelników w podróż po swoim życiu i, oczywiście, świecie muzyki improwizowanej.

Książka na prezent dla szukających wyzwań i ciekawostek literackich

Kolejna książka to nie nowość, ale jako, że Rak Radek jest laureatem tegorocznej nagrody literackiej NIKE, jego książka jak najbardziej nadaje się na prezent dla osób lubiących literackie wyzwania. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" (Powergraph) to opowieść o młodości przyszłego przywódcy chłopskiego. Jego dzieciństwo jest owiane tajemnicą, pisarz wypełnił więc luki. Zanim Szela stał się chłopskim królem, według Raka był prostym chłopakiem, wychowywanym przez dziadka. Krytycy twierdzą, że Radek Rak na nowo stworzył mitologię Galicji.

"Cywilizacje" Laurenta Bineta (Wydawnictwo Liretackie) to wersja historii na opak. Czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby Kolumb nie odkrył Ameryki, a Inkowie wyruszyli na podbój Europy? Binetowi to właśnie przyszło do głowy, a potem swoją wizję brawurowo spisał. Ta powieść zaskakuje i uwodzi – rozmachem, poczuciem humoru, wyobraźnią autora.

"Czuły narrator" (Wydawnictwo Literackie) to pierwsza po literackim Noblu książka Olgi Tokarczuk. Złożyło się na nią dwanaście najważniejszych esejów i wykładów, w tym mowa noblowska. A skąd tytuł? "Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria >czułości< i koncepcja >czułego narratora< to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?" – pisze prof. Ryszard Nycz. Dodam, że Wydawnictwo Literackie wznowiło też inne książki Tokarczuk w spójnej szacie graficznej.

 

Dla zauroczonych serialem "Król" proponuję jego nie mniej brawurowy pierwowzór literacki, czyli powieść Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem. Przedwojenna Warszawa i król jej ulicy – bokser Jakub Szapiro. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. I malowniczy świat gangsterskich porachunków. To się naprawdę świetnie czyta. Niedawno ukazało się nowe, filmowe wydanie powieści. Polecam też jakże inną stylistycznie kontynuację "Króla" – "Królestwo" oraz najnowszą powieść Twardocha – "Pokorę".

"Elegia dla bidoków" J.D. Vance’a (Marginesy) to według "The Washington Post" najważniejsza książka o Ameryce ostatnich lat. Dziadkom autora, bidokom z Kentucky, udało się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy zdobył dyplom wyższej uczelni. Czy zdołał uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu i traum typowych dla rejonu, z którego się wywodzi? "Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć dzisiejszą Amerykę i przyjrzeć się wyborcom Donalda Trumpa, obywatelom urodzonym >po złej stronie torów<: białym, biednym, bez wykształcenia i perspektyw" – pisze amerykanista Bohdan Szklarski. Książka została zekranizowana przez Rona Howarda.

"Soroczka" Angeliki Kuźniak (Wydawnictwo Literackie) to piękna opowieść o odchodzeniu. Reporterka opisuje ludzi, którzy ze spokojem ducha i godnością oczekują na śmierć. Starannie obmyślają, w czym położą się do trumny, jaka ona będzie, kto przyjdzie ich pożegnać, co dostaną na ostatnią drogę. Wyobrażając sobie własne odchodzenie, tak naprawdę opowiadają o życiu – doświadczeniach, które stały się ich udziałem, relacjach z sąsiadami, żywionych uczuciach, przekonaniach i o tym, w co wierzą.

Edward Brooke-Hitching jest autorem trylogii "Atlas lądów niebyłych", "Złoty atlas" i "Atlas nieba". Tym razem zaprasza nas w kolejną niezwykłą podróż, do "Biblioteki szaleńca" (Rebis). Znajdziemy w niej m.in. książki pisane krwią, oprawne w ludzką skórę, dzieła zwariowane, pozycje, które zwiodły cały świat, wydania niewidoczne gołym okiem i większe od człowieka, drukowane na wzburzonych morzach i lodowych pustkowiach Antarktyki, czy księgi kodów i szyfrów, których tajemnic do dzisiaj nie odkryto.

"Droga pani Bird" AJ Pearce (Wydawnictwo Literackie) to raczej nie kandydatka do Nobla, ale ciepła i zabawna opowieść. Londyn, 1941 r. Młodziutka ochotniczka służby pożarniczej marzy o karierze dzielnej korespondentki wojennej. Znajduje pracę w redakcji "Przyjaciółki Kobiety" jako maszynistka Henrietty Bird, redaktorki rubryki z poradami… Autorka inspirowała się prawdziwymi listami wysyłanymi przez czytelniczki do gazet podczas II wojny światowej. Na podstawie książki powstaje serial telewizyjny. Powstaje także ciąg dalszy powieści.

Jessie Burton, autorka bestsellerowych powieści "Miniaturzystka" i "Muza" powraca z poruszającą powieścią "Wyznanie" (Wydawnictwo Literackie) o kobiecości, twórczości, macierzyństwie i przyjaźni. Jest zima 1980 r. W londyńskim parku Hampstead Heath Elise Morceau poznaje Constance Holden i zakochuje się w niej. Connie odnosi sukcesy jako pisarka, a na podstawie jej powieści powstaje hollywoodzki film. Elise wyrusza z nią do Los Angeles. Nocna rozmowa przyjaciółki, którą Elise słyszy przypadkiem po przyjęciu z okazji swoich dwudziestych trzecich urodzin, burzy całe jej życie. Trzydzieści lat później Rose Simmons szuka informacji na temat matki, która zniknęła w jej wczesnym dzieciństwie. Postanawia spotkać się z Constance…

Nie mogło zabraknąć w tym zestawie propozycji dla miłośników komiksów. "Instytut Bombowych Teorii" Toma Gaulda (Marginesy) to zbiór blisko 150 komiksów, które ukazują się w poświęconym zagadnieniom naukowym tygodniku "New Scientist" i podbijają serca czytelników w rozmaitych zakątkach internetu. Pechowi naukowcy, nanoboty, wirtualni asystenci, teorie zbyt szalone, by były nieprawdziwe, celebryci świata nauki, a także groźne dla życia i zdrowia eksperymenty – to wszystko jest dla Toma Gaulda idealnymi tematami do tworzenia kolejnych, bardzo zabawnych komiksów.

Coś dla "kryminalistów"

Mam też propozycje dla tych, którzy szukają w literaturze przede wszystkim emocji.

"Asystentka" S.K. Tremayne (Czarna Owca) to thriller psychologiczny autora bestsellerowej książki "Bliźnięta z lodu". Świeżo rozwiedziona Jo wprowadza się do wolnego pokoju w mieszkaniu swojej najlepszej przyjaciółki. Mieszkaniem zarządza asystentka domowa Electra, która zajmuje się ogrzewaniem, oświetleniem, a czasem nawet rozmawia z Jo, gdy ta potrzebuje towarzystwa. Pewnej nocy Electra wypowiada jednak zdanie: „Wiem, co zrobiłaś”. Jo jest przerażona, bo w przeszłości faktycznie zrobiła coś strasznego…

 

C.J. Tudor, autorka bestsellerowych powieści "Kredziarz" i "Zniknięcie Anne Thorne" powraca z książką "Inni ludzie" (Czarna Owca). Gabe, wracając pewnej nocy do domu, tkwi w korku za pordzewiałym starym samochodem. Nagle w tylnej szybie widzi twarz dziewczynki. Z jej ust wydobywa się tylko jedno słowo: "Tatusiu". To jego pięcioletnia córka, Izzy. Nigdy więcej już jej nie zobaczy. Trzy lata po zaginięciu córki Gabe spędza dni i noce podróżując po autostradzie, szukając samochodu, w którym widział Izzy. Fran i jej córka Alice również przejechały wiele kilometrów autostradą. Ale nie poszukując, tylko uciekając. Fran wie, co stało się z córką Gabe’a. I wie, co zrobią, jeśli dogonią ją i Alice…

Jeżeli macie wśród rodziny i znajomych wielbicieli książek Vincenta V. Severskiego, Stiega Larssona, Camilli Lackberg czy Przemysława Piotrowskiego, to warto również pamiętać, że Czarna Owca przygotowała specjalne pakiety z ich powieściami.

"Sygnał" Maxime Chattam (Sonia Draga) przez część czytelników bywa porównywany do serialu "Stranger Things". Nic w tym dziwnego, bo to mieszanka horroru i thrillera. Rodzina Spencerów przeprowadziła się do Mahingan Falls. Miasteczko to oaza spokoju. Ale to tylko pozory. Ponure morderstwa, rozmowy telefoniczne zakłócane nieludzkimi wrzaskami, krążące od lat plotki o praktykowaniu czarów i przerażająca istota, która krąży po lesie i ściga nastolatków – tak się ta historia zaczyna. I mocno trzyma w napięciu!

Wielbicieli twórczości Michaela Connellyego możecie uszczęśliwić jego najnowszą powieścią "Dwa rodzaje prawdy" (Sonia Draga). Wyrzucony z pracy w policji Los Angeles Harry Bosch pragnie odzyskać dobre imię. Na jego drodze staje groźna grupa przestępcza wyłudzająca leki psychotropowe na podstawie fałszywych recept. Detektyw musi stanąć do walki ze sprytnym zabójcą i przechytrzyć go, nim będzie za późno. W tym samym czasie powraca sprawa sprzed wielu lat, gdy pracował jeszcze w policji Los Angeles – zabójca, który w celi śmierci czeka na wykonanie wyroku, twierdzi, że to Harry wrobił go w przestępstwo i że dysponuje na to dowodami…

 

I jeszcze jednak propozycja od wydawnictwa Sonia Draga: "Strefa mroku" Nielsa Krause-Kjæra. Młody urzędnik z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostaje zamordowany w przededniu rozpisania wyborów parlamentarnych. Prawdopodobnie zwietrzył oszustwo na wielką skalę, za którym stali byli politycy i prominentni dygnitarze. Na trop wpada Ulrik Torp, który na fali zwolnień wylądował na zasiłku dla bezrobotnych. Urząd pracy skierował go na praktyki w dzienniku "Dagbladet".

Udanych prezentów, miłej lektury i zdrowych, spokojnych świąt!

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: