Dokąd prowadzi ambicja? Polecamy pięć biografii z Wydawnictwa Agora

Lubimy podglądać znanych i lubianych. Tych mniej lubianych zresztą również. Na półkach z literaturą biograficzną zdarzają się jednak i takie perełki jak "Żółty dom" - wspomnienia nieznanej szerzej amerykańskiej pisarki, które zachwycają językową dbałością o szczegóły i trafną społeczną diagnozą. Tak bardzo, że książkę debiutantki Sarah M. Broom uhonorowano prestiżową National Book Award w kategorii non-fiction.

Literatura faktu zajmuje wysokie pozycje w zestawieniach bestsellerów. A wśród niej nierzadko królują biografie i – jeszcze częściej – autobiografie.

Co nas tak bardzo pociąga w tych książkach? Niesamowite doświadczenia, które nas samych ominą – takie jak zdobywanie ośmiotysięczników lub spacer po czerwonym dywanie? Czy wręcz przeciwnie, przychodzące podczas lektury poczucie, że celebryci z plotkarskich portali tak naprawdę niewiele się od nas różnią? A może tematyczne bogactwo literatury biograficznej, w której coś dla siebie odnajdą fani sportu, kina, polityki i wielu, wielu innych dziedzin?

Poniżej przedstawiamy pięć tytułów Wydawnictwa Agora – nowości i bestsellerów, na które warto zwrócić uwagę.

Książki 'Intymnie' i 'Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku' w formie e-bookówKsiążki 'Intymnie' i 'Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku' w formie e-booków Publio.pl

"Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku", Jerzy Porębski, Dariusz Kortko

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Zdobywca pięciu ośmiotysięczników. Jako pierwszy zimą przekroczył wysokość 8000 m w Karakorum. I jednocześnie skromny człowiek. Może to więc i lepiej, że gdy odnosił największe sukcesy, media nie śledziły jeszcze każdego kroku polskich „lodowych wojowników”?

Tym bardziej, że właśnie wtedy stał się również bohaterem sportowego skandalu. Gdy w 1988 roku po raz pierwszy zmierzył się z Broad Peakiem, był przekonany, że zdobył szczyt. W ekstremalnie trudnych warunkach, nie znając dobrze góry… nie zdawał sobie sprawy, że to „dopiero” przedwierzchołek Rocky Summit. Do bazy udało mu się dotrzeć po dwóch nocach w strefie śmierci. Tam zaś… nikt nie odważył się powiedzieć mu, że tak naprawdę nie dotarł na szczyt.

Za drugim razem cała Polska trzymała kciuki, by Maciej Berbeka i tym razem uciekł przeznaczeniu. Jednak się nie udało.

Śmierć Macieja Berbeki owiana jest tajemnicą, Jerzy Porębski i Dariusz Kortko opowiadają za to, jak bardzo ciekawym człowiekiem był za życia: przewodnikiem górskim ujmującym wszystkich spokojem, grafikiem i scenografem związanym z Teatrem im. S.I. Witkacego w Zakopanem, ratownikiem TOPR-u i autorem jego unowocześnionego, dobrze znanego nam wszystkim logo.

"Intymnie", Demi Moore (przeł. Dariusz Żukowski)

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Pamiętamy ją z filmowych hitów „Uwierz w ducha”, „Niemoralna propozycja” czy „Ludzie honoru”. I z jednej z najbardziej zmysłowych i zarazem kontrowersyjnych okładek „Vanity Fair”, kiedy odważnie prezentowała ciążowe krągłości. O jej sukcesach, a tym bardziej porażkach informowały media na całym świecie. Jakie jednak było źródło jednych i drugich? O tym opowiedziała dopiero sama Demi Moore w swojej autobiografii. Po tym, jak schodziła z czerwonego dywanu, niewiele spraw układało się po jej myśli. Uważana za piękną kobietę przez lata zmagała się zaburzeniami odżywiania. Zawsze wydawała się sobie nie dość dobra. Żaden z jej związków nie przetrwał zaś próby czasu…

Biografia Demii Moore to nie, jak można by się spodziewać, książka o kobiecie sukcesu – raczej o sztuce przetrwania i podnoszenia się po kolejnych upadkach. Jak podpowiada tytuł, bardzo intymna.

"Żółty dom", Sarah M. Broom (przeł. Łukasz Błaszczyk)

Wspomnienia splecione z reportażem – „Żółty dom” Sarah M. Broom oferuje o wiele więcej niż typowa autobiografia. Jest gatunkowym miszmaszem, w którym w losach młodej amerykańskiej pisarki i jej rodziny odbija się historia dzielnicy New Orleans East, całego Nowego Orleanu, a nawet i Stanów Zjednoczonych.

Sarah M. Broom pisze o tym, jak wymarzony dom należący do jej matki – pierwszej kobiety w rodzinie, która miała taką nieruchomość na własność, staje się z jednej strony rodzinnym gniazdem, a z drugiej – miejscem, które ukrywa się przed znajomymi. Ze wstydu. Nie ma w tej opowieści urokliwych ulic Dzielnicy Francuskiej, czyli turystycznej wizytówki Nowego Orleanu, jest za to dużo o wykluczeniu, trudnych momentach w życiu rodziny i miasta. O ambicji, by żyć inaczej. I huraganie Katrina, który wymazał Żółty Dom z map, ale nie z pamięci autorki.

Książka Broom zdobyła National Book Award w kategorii literatura faktu.

"Becoming", Michelle Obama (przeł. Dariusz Żukowski)

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Wpiszcie w wyszukiwarkę hasło „Michelle Obama queen Elizabeth”. Zobaczycie od razu jedną z najszerzej komentowanych wpadek amerykańskiej Pierwszej Damy, która odważyła się… objąć królową. Takiego faux pas media nie wybaczają łatwo, a już na pewno nie pierwszej Afroamerykance w Białym Domu. W autobiograficznym „Becoming” Michelle Obamy przeczytacie, jak ta sytuacja wyglądała z pozycji żony 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wspierającej go zawsze na każdym szczeblu kariery, ciężko pracującej, by wejść na sam szczyt, a potem – by spożytkować swoją pozycję do pomocy potrzebującym.

Ambitna, pełna ciepła, realistka, poświęcająca się dla innych, ale i realizująca uparcie własne cele – taką Michelle Obamę zobaczycie w książce, która już w dniu premiery zyskała status bestsellera. Wszyscy bowiem chcieli wiedzieć, jak to jest stać u boku jednego z najważniejszych ludzi na świecie.

Książki 'Becoming' i 'Żółty dom' w formie e-bookówKsiążki 'Becoming' i 'Żółty dom' w formie e-booków Publio.pl

"Uzurpator", Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Biografia prałata Jankowskiego jest ważnym głosem w obecnej dyskusji nad rolą Kościoła katolickiego w Polsce i jego ukrywanymi przez lata grzechami. Jest też historią o tym, jak ideał sięga bruku.

Ta poparta wieloma źródłami opowieść o człowieku, który przez lata skutecznie wykorzystywał swoją legendę, by krzywdzić dzieci, pokazuje przede wszystkim zmowę milczenia panującą wokół kapelana „Solidarności”.

Powiązania z opozycją i współpraca z SB. Używanie ambony do wystąpień politycznych i antysemickich. Wielkie pieniądze, które przechodziły przez jego ręce, ale i ożywiona działalność charytatywna, którą prowadził... Najważniejszym pytaniem, jakie przewija się na stronach „Uzurpatora” jest jednak to: Jak to możliwe, że choć „wszyscy wiedzieli” o tym, co się dzieje na plebanii kościoła Świętej Brygidy, nikt nie powiedział tego głośno?

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl, a w formie papierowej w kulturalnym sklepie >>

Więcej o: