Święta to czas na czytanie. Zobacz sześć e-booków, które polecamy na zimowe wieczory

Rok 2020 był rokiem e-booków i audiobooków. Pandemia i wiosenny lockdown sprawiły, że wielu czytelników sięgnęło po elektroniczne wydania książek. Niektórzy po raz pierwszy. Księgarnie notowały dwucyfrowe wzrosty. Skoczyła również sprzedaż czytników e-booków. Jeśli jesteście więc w grupie, która przekonała się do e-czytania, albo byliście w niej od dawna, ale przydałaby się Wam inspiracja, na co warto zwrócić uwagę w te święta - służymy radą.

Przedstawiamy sześć książek, które w tym roku pojawiły się na liście bestsellerów Publio.pl: kryminały, po które tak chętnie sięgają polscy czytelnicy, książki popularnonaukowe – napisane z przymrużeniem oka, ale pełne wiedzy, oraz dwie nagrodzone w tym roku powieści.

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-bookó w Publio.pl >>

Kryminały – na święta i każdy inny dzień też

Wśród świetnie sprzedających się tytułów z gatunku kryminał/thriller nieodmiennie przewijają się tytuły Remigiusza Mroza. Sam autor zaś od kilku lat wspinał się coraz wyżej w rankingu Biblioteki Narodowej dotyczącym najbardziej poczytnych pisarzy w Polsce, by w 2019 r. zająć pierwsze miejsce. Stało się tak zapewne w dużej mierze dzięki najbardziej znanej z jego serii – „Cyklu z Joanną Chyłką” (do jej popularności przyczyniła się także udana serialowa ekranizacja z Magdaleną Cielecką). Jesienią 2020 r. ukazał się już 12 tom serii, „Precedens”.

Czy można popełnić zbrodnię doskonałą, transmitując ją w mediach społecznościowych i zostawiając ślady DNA? W dodatku będąc ikoną polskiego szołbizu? Joanna Chyłka musi zastanowić się, czy warto bronić znanej aktorki, która prosi ją o pomoc. Choć przecież pani mecenas nie raz już udowodniła, że nie boi się wyzwań…

Książka 'Wyrwa' w formie e-bookaKsiążka 'Wyrwa' w formie e-booka Publio.pl

Innym, zdecydowanie wartym uwagi thrillerem z mijającego roku jest „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza, którego gwiazda świeci coraz mocniej. Zasłużenie. Znakiem rozpoznawczym autora są mocno zaakcentowane tło obyczajowe i zakończenia, których naprawdę się nie spodziewamy. W „Wyrwie” otrzymujemy jedno i drugie.

Żona Macieja ginie w wypadku samochodowym. Tragiczne wydarzenie uświadamia jednak mężczyźnie, że wcale nie znał Janiny. Dlaczego zginęła pod Mrągowem, skoro miała być w delegacji gdzieś zupełnie indziej? Być może lepiej znał ją tajemniczy mężczyzna, który pojawia się na jej pogrzebie? A może wcale nie… Wojciech Chmielarz popełnił kolejną świetną powieść – przede wszystkim o wymykającym się spod kontroli gniewie i zemście.

Pół żartem, pół serio

Jakie były szanse, że „Statystycznie rzecz biorąc” trafi na listy bestsellerów? Wiele wskazuje na to, że prowadząca bloga Janina Daily i zarazem autorka tejże pozycji, potrafiłaby to wyliczyć. Gdybyście chcieli więc przyswoić sobie podstawy statystyki, ta książka może Wam pomóc. W lekki i zabawny sposób, bo żartów i anegdotek jest w niej tyle samo, ile wiedzy. Może się więc okazać, że odpowiedź na pytanie: „Czy kiedy wychodzimy z psem na spacer, to średnio mamy po trzy nogi?” jest nie tylko zabawna, lecz także bardziej przydatna życiowo, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Skoro da się pisać z humorem o tak nudnej dziedzinie jak statystyka, to dlaczego by nie o epidemiach nawiedzających ludzkość od zarania dziejów? Nawet jeśli wydawałoby się to trochę szokujące i nie na miejscu, to książka „Co nas (nie) zabije” taka nie jest. Jennifer Wright nie przekracza granic dobrego smaku, a czytelnik dostaje szeroki przegląd chorób, które dziesiątkowały (i dziesiątkują nadal) ludzki gatunek, ale są też motorem postępu. Żeby sobie z nimi poradzić, wymyśliliśmy bowiem nie tylko lekarstwa i szczepionki – również np. kanalizację.

Książka 'Statystycznie rzecz biorąc' w formie e-bookaKsiążka 'Statystycznie rzecz biorąc' w formie e-booka Publio.pl

A może nagrodzone?

Jeśli lubicie, gdy książka ma stempel jakości w postaci nagrody, to najbardziej wartościowym tytułem w 2020 roku byłaby „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka. Autor otrzymał bowiem za wydaną w zeszłym roku powieść Nagrodę Literacką „NIKE” oraz Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Opierając się na historycznych przekazach, Radek Rak napisał baśń o chłopskiej rabacji, w której dobro walczy ze złem, strach z odwagą, chamy z panami. Jest tu miłość, zdrada, zemsta i kara. Wydarzenia zostały zaś przedstawione tak jak w prawdziwych podaniach ludowych, czyli w sposób barwny, zmysłowy i przerażający.

Jędrzej Pasierski dostał zaś w tym roku Nagrodę Wielkiego Kalibru za kryminał „Roztopy”, który jest drugą częścią cyklu o Ninie Warwiłow. Tym razem towarzyszymy pani komisarz w śledztwie prowadzonym w małej beskidzkiej wiosce. Co stało się z jej zaginioną przyjaciółką? Czy znalezione w czasie roztopów ciało mężczyzny ma coś wspólnego z tą sprawą? Jakie tajemnice skrywają przed przyjezdnymi mieszkańcy małych Bukowców? Stwierdzenie „trzyma w napięciu do ostatniej strony” w przypadku tej powieści nie jest przesadzone ani trochę. Gdybyście wciągnęli się w tę historię… to cykl liczy już trzy tomy.

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Książka 'Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli'Książka 'Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli' Wydawnictwo Powergraph

Więcej o: