"Lód" Jacka Dukaja jako audiobook to 50-godzinna podróż na mroźny i mroczny wschód

Wszystkie dzieła autorstwa Jacka Dukaja w formie audio. Przed takim wyzwaniem stanęła Audioteka ramię w ramię z Wydawnictwem Literackim. Zadanie jest niełatwe, bo książki Dukaja są obszerne i pełne językowych zawiłości.

Twórczość Dukaja pojawi się w Audiotece nie po raz pierwszy. Dotychczas słuchacze zapoznali się już m.in. z audiobookową wersją "Katedry" w interpretacji Adama Ferencego (to na podstawie tego opowiadania powstał nominowany do Oscara film Tomasza Bagińskiego) oraz zbiorem esejów "Po piśmie", czytanym przez Macieja Kowalika.

Radio 357Radio 357 ma już pół miliona miesięcznie, ale chce więcej. Podnieśli próg

Jacek Dukaj pisze, Filip Kosior czyta. "Lód" już dostępny jako audiobook

Premiera audiobooka "Lód" otworzy nowy cykl poświęcony dziełom jednego z najbardziej uznanych współczesnych polskich autorów. "Lód" to powieść ogłoszona przez tygodnik "Polityka" książką XX-lecia, a także uhonorowana nagrodami Fundacji im. Kościelskich, im. Janusza A. Zajdla czy Europejską Nagrodą Literacką.

Zobacz wideo "Lód" Jacka Dukaja w audiobooku interpretacji Filipa Kosiora [ZWIASTUN]

Powieść Dukaja czyta Filip Kosior. Lektor przyznaje, że praca nad audiobookiem była największym wyzwaniem, z jakim się do tej pory zmierzył. - Epickie, zawiłe formalnie i myślowo dzieło, którego czytanie jest wielką przygodą i daje mnóstwo satysfakcji. Mam nadzieję, że słuchacze wyruszą ze mną w tę ponad 50-godzinną podróż na mroźny i mroczny wschód z powieści Jacka Dukaja. Naprawdę warto! - mówi.

Trailer audiobooka wyreżyserował Krzysztof Komander. - Jacek Dukaj to jeden z najciekawszych pisarzy w Polsce, a jego "Lód" to powieść wręcz kultowa, dlatego też praca nad trailerem do audiobooka na jej podstawie była dla mnie niezwykłym doświadczeniem - opowiada reżyser. -  Zarówno mi, jak i całej ekipie zależało na tym, by klimat filmu korespondował z atmosferą panującą w audiobooku, co - mam nadzieję - pozwoli zachęcić liczne grono słuchaczy do zapoznania się z tą niesamowitą historią. Na potrzeby trailera postanowiliśmy odtworzyć pierwszą scenę powieści, bowiem to ona uruchamia pełną zwrotów akcji podróż głównego bohatera w głąb skutej lodem Rosji. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jacek Dukaj towarzyszył nam na różnych etapach produkcji filmu, co pozwoliło zbliżyć się do wykreowanego przez niego świata - dodaje Komander.

'Wiedźmin'. Henry Cavill jako Geralt z Rivii. Z lewej strony w kurtce z sezonu 1., z prawej w nowym kostiumie z sezonu 2.Co nowego pokaże Netflix w 2021 roku? Lista produkcji jest obiecująca

"Lód" to powieść wypełniona fascynującymi postaciami, z fabułą rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji i irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego. Jest dostępny od 11 stycznia w aplikacji Audioteki. Kolejną produkcją w cyklu Dukaja będzie "Extensa", a następnie "Perfekcyjna niedoskonałość".