Radek Rak zdobył Nike, teraz pisze o przemocy w szkole. "Spotkały mnie rzeczy podobne"

Radek Rak w najnowszym opowiadaniu rozlicza się z przemocą w szkole, także tą, której sam doświadczył. "Małe zwierzątka" laureata Nagrody Nike za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" można przeczytać lub wysłuchać za darmo.

Zapytany o to, czy w "Małych zwierzątkach" opisuje własne doświadczenia, Radek Rak w rozmowie z Justyną Suchecką z TVN24 mówi:

Spotkały mnie rzeczy podobne albo widziałem, jak kogoś innego spotykają. Byłem małym dzieckiem i nie mogłem nic z tym zrobić. Reagować zacząłem dopiero jako nastolatek, już w gimnazjum, gdy stałem się 'pyskatym gówniarzem'.

Rak przyznał, że większość ludzi ma jakieś wspomnienia ze szkoły związane z przemocą, i to nie tylko ze strony rówieśników, ale także nauczycieli. - Dziś jako dorosły facet wciąż się zastanawiam, kim trzeba być, żeby gnoić małe dzieci - dodaje. Dlatego uznał, że mimo ciężkich czasów dla polskiej szkoły, warto głośno mówić o tym problemie.

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Książki

Radek Rak "Małe zwierzątka" - opowiadanie za darmo w sieci

Podobnie jak w nagrodzonej powieści "Baśń o wężowym sercu...", tu także pojawiają się elementy fantastyczne i baśniowe, choć Rak porusza temat jak najbardziej realny. Główny bohater "Małych zwierzątek" ma niezwykle bliskie relacje ze zwierzętami niedrapieżnymi i niewielkimi, takimi jak myszy czy psy, ale już nie koty. Sam bowiem ma podobny do nich charakter: drapieżcom łatwo go zranić. Kryje jednak przez całe życie niezwykłą tajemnicę, niosącą zniszczenie i ocalenie zarazem. Rak, rocznik 1987, z wykształcenia weterynarz, opisał w nim historię Prezydenta. Jak można przeczytać na stronie serwisu Lubimy czytać, "czy to raczej baśń, kryminał, czy może horror, o tym przyjdzie zdecydować Wam po lekturze".

'You're the Star to Me' - teledysk z musicalu o Marii Curie-SkłodowskiejKoreańczycy zrobili musical o Marii Curie-Skłodowskiej

"Małe zwierzątka" to opowiadanie, które na razie dostępne było tylko dla członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur - inicjatywy zrzeszającej darczyńców wspierających finansowo działania biblioteki. Od teraz mogą przeczytać je wszyscy, bez opłat. Jest także dostępna wersja czytana przez Adama Fidusiewicza.

"Baśń o wężowym sercu..." to pierwsza od pięciu lat powieść wyróżniona najważniejszą polską nagrodą literacką Nike (w 2015 roku jury nagrodziło Olgę Tokarczuk za "Księgi Jakubowe").

 

Boris Johnson/Kenneth BranaghBrytyjczycy szykują serial o pandemii COVID-19. Jest już odtwórca roli Borisa Johnsona

Na początku tego roku dowiedzieliśmy się, że powieść Raka zostanie przeniesiona na ekran. Reżyserią zajmie się Michał Gazda, który wcześniej pracował na planie serialu "Wataha" HBO

<<Reklama>> Książki autora dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Radek Rak - Małe zwierzątka (okładka)Radek Rak - Małe zwierzątka (okładka) Fundacja Nowoczesna Polska

Więcej o: