Kryminał. Książka idealna na zimowy wieczór. TOP10 najlepszych kryminałów

Kryminał to idealny gatunek na długi, zimowy wieczór, który spędzisz w ulubionym fotelu z filiżanką herbaty czy gorącej czekolady. Przekonaj się, po jakie tytuły warto sięgnąć, by przeżyć dreszczyk emocji wraz z książkowymi bohaterami, próbującymi rozwikłać zagadkę niejednej zbrodni.

Kryminał dla koneserów – najlepsze tytuły tego gatunku

Kryminał, który czytasz w ogromnym napięciu i z wypiekami na twarzy? Tak, wśród współczesnej literatury nietrudno znaleźć pozycje, które zadowolą nawet wytrawnych koneserów tego gatunku. Jesteś jednym z nich? W takim razie sprawdź, czy przeczytałeś już poniższe książki.

1. "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" - Stuart Turton

Ta książka zadowoli nie tylko fanów dobrych kryminałów, ale i miłośników prozy spod znaku science-fiction. Dlaczego? Ponieważ Stuart Turton stworzył genialną zagadkę, która w prawdziwym świecie nie miałaby prawa zaistnieć. Tytułowa Evelyn Hardcastle umiera każdego kolejnego dnia, choć ten powtórzy się tylko osiem razy. Aby ją uratować, ktoś musiałby dojść do tego, kto stoi za jej zabójstwem. Aiden Bishop ma więc osiem prób, a jeśli zmarnuje wszystkie, Evelyn nigdy więcej nie powróci do życia. Co więcej, on sam nie wyjdzie z posiadłości, w której został uwięziony. Za każdym razem wejdzie w postać innej osoby, a jeśli nie znajdzie sprawcy, wszystko zacznie się od początku. Czy Aiden nie popełni błędu o jeden raz za dużo?

2. "Za zamkniętymi drzwiami"  - B.A. Paris

Pozycja, która odsłania zdecydowanie mroczniejszą stronę związku. Czy odważysz się sprawdzić, co naprawdę kryje się za zamkniętymi drzwiami? Z pozoru Jack i Grace to idealna para – małżeństwo doskonałe, poczytywane za wzór. Tylko dlaczego ona nigdy jeszcze nie wyszła z domu z przyjaciółmi? Czemu nie odebrała ani jednego telefonu? Choć wszyscy są zachwyceni jej kulinarnym kunsztem, nie mogą oderwać wzroku od jej nienagannej, a może nawet nieco za szczupłej sylwetki. I co mają znaczyć te kraty w oknach sypialni? Perfekcyjna pani domu, która nie musi się niczym przejmować, bo nawet nie pracuje, ma życie jak z bajki. Tylko czy ta bajka na pewno ma szczęśliwe zakończenie?

Kryminały: książki, które nabrały kultowego znaczenia

Nie wszyscy regularnie czytują kryminały. Książki z tego gatunku mają jednak to do siebie, że nieodmiennie intrygują. Znajdą się zresztą wśród nich propozycje, które, ze względu na ich kultowy charakter, warto poznać, nawet nie będąc miłośnikiem tego rodzaju literatury lub dopiero zaczynając z nią swoją przygodę.

3. "Głęboki sen" – Raymond Chandler

Pierwszy tom słynnego cyklu o prywatnym detektywie, Philipie Marlowe’a. Mężczyzna dostaje zlecenie od starszego człowieka, generała Sternwooda, będącego zamożnym, poruszającym się na wózku inwalidzkim weteranem wojennym. Sternwood wymaga od Marlowe’a, by rozwiązał problemy jego córek, które niestety nie są wzorem cnót. Carmen, mającą ogromne długi hazardowe, nęka szantażysta. Vivien z kolei została sama, bo jej mąż, nielegalnie handlujący alkoholem, przepadł jak kamień w wodę. Sęk w tym, że żadna z sióstr nie okazuje się pomocna, a detektyw ma wrażenie, że obie usiłują go wciągnąć w bagno przestępczego półświatka.

4. "Morderstwo w Orient Expressie" – Agatha Christie

Trudno nie sięgnąć po jedną z najbardziej znanych powieści mistrzyni brytyjskiego kryminału. Czytelnik na jej kartach przenosi się do przepełnionego pociągu jadącego ze Stambułu do Calais. Nocny kurs jest utrudniony, ponieważ skład cały czas musi się przedzierać przez śnieżne zaspy. W dodatku w jednym z przedziałów znaleziono zwłoki mężczyzny. Wszystko wskazuje na to, że został zasztyletowany. Słynny belgijski detektyw, Herkules Poirot, będzie miał pełne ręce roboty i niejedną zagadkę do rozwiązania. Nie tylko przyjdzie mu ustalić, kto zabił, ale i dlaczego przedział zamknięto od środka, a pasażerowie składający zeznania wcale nie mówią prawdy.

Zobacz też: Dobry kryminał - top 3 książki, od których ciężko się oderwać

Najlepsze kryminały – pozycje z ostatnich lat

Najlepsze kryminały można też odnaleźć wśród pozycji z ostatnich kilku lat. Wskazane poniżej propozycje są niezwykle popularne, a ich konstrukcja jest na tyle dobra, że zwraca uwagę wielu czytelników, także tych, którzy sięgają po bardzo zróżnicowaną literaturę.

5. "Dzień Matki" – Nele Neuhaus

To już dziewiąta odsłona cyklu o funkcjonariuszach policji, Pii Sander i Oliverze von Bodensteinie. Tym razem oni i ich podwładni trafiają na zwłoki staruszka. Zostają one znalezione po czternastu dniach od śmierci w domu, w którym od wielu lat działała rodzina zastępcza. Co dziwne, nikt przez ten czas w ogóle nie zainteresował się denatem. Choć sąsiedzi są święcie przekonani, że rodzice zastępczy stanowili prawdziwy wzór cnót, nie wszystko na to wskazuje. Co więcej, na terenie posesji policja znajduje zwłoki kilku kobiet. Kto jest mordercą i jak mroczne sekrety skrywali właściciele domu?

6. "W głębi lasu" – Harlan Coben

Harlan Coben to niewątpliwie jeden z najbardziej płodnych autorów kryminałów, który cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników. "W głębi lasu", jedną spośród jego powieści, zekranizowano w formie serialu, który ukazał się na platformie Netflix. Historia opowiedziana w książce dotyczy pary nastolatków, przypadkowych świadków brutalnej zbrodni, jakiej dokonano na grupce innych młodych ludzi. Choć ofiary były cztery, znaleziono wyłącznie zwłoki dwójki z nich. Czy to możliwe, by pozostali żyli? Po dwudziestu latach to pytanie dręczy prokuratora, Paula Copelanda, który nie tylko był jednym z niemych obserwatorów zajścia, ale i bratem jednej z nigdy nieodnalezionych ofiar.

Zobacz też: Książki - horrory, dzięki którym poczujesz dreszczyk emocji

Polskie kryminały, które warto przeczytać

Polskie kryminały również potrafią trzymać w napięciu i wzbudzać ogromne emocje. Bonda, Mróz, Świst, Rogala – to tylko jedne z nielicznych nazwisk, wartych uwagi przy wyborze wciągającej lektury z tego gatunku. Oto dwie propozycje z polskiego podwórka, których nie możesz w żadnym wypadku przegapić.

7. "Motylek" – Katarzyna Puzyńska

Ta pozycja otwiera bardzo ciepło przyjęty przez odbiorców cykl powieści o policjantach z Lipowa. Z samego rana, pośród mrozu i chłodu, zostają odkryte zwłoki zakonnicy. Wszystko wskazuje na to, że był to nieszczęśliwy wypadek, a kobieta po prostu wpadła pod samochód. Ostatecznie jednak wychodzi na to, że zdarzenie zostało upozorowane już po zabójstwie ofiary. Co więcej, już parę dni później dochodzi do kolejnego morderstwa i choć obie zbrodnie nie wydają się mieć ze sobą za wiele wspólnego, coś jest na rzeczy. Policjanci jednak muszą się śpieszyć, jeśli chcą uniknąć kolejnych trupów i rozwikłać zabójczą zagadkę.

8. "Trup na plaży i inne sekrety rodzinne" – Aneta Jadowska

Aneta Jadowska może być znana czytelnikom szeroko rozumianej fantastyki chociażby z cyklu o wiedźmie, Dorze Wilk. W tym wypadku jednak autorka spróbowała swoich sił w czymś nieco innym i bardziej przyziemnym, choć, co charakterystyczne dla jej prozy, niepozbawionym humoru. "Trup na plaży i inne sekrety rodzinne" to pierwszy tom cyklu kryminalnego "Garstka z Ustki". Magda, pracująca jako kelnerka, przyjeżdża do babci, do Ustki. Tam, na plaży, znajduje zwłoki. Niestety, policja nie bardzo kwapi się do rozwikłania tej sprawy, dlatego też bohaterka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Czy uda jej się odkryć tożsamość ofiary oraz jej zamiary? Czy dowie się, kto był mordercą? I jakie mroczne tajemnice ujrzą przy tym światło dzienne?

Kryminały skandynawskie: najciekawsze propozycje

Kryminały skandynawskie to jedne z najpopularniejszych książek wykorzystujących motyw zbrodni. Zwykle charakteryzują się bardzo oryginalnym klimatem i pewną dozą surowości. Warto sięgnąć przynajmniej po kilka z nich, by wiedzieć, czym się wyróżniają.

9. "Księżniczka z lodu" – Camilla Lackberg

Książka otwiera "Sagę o Fjallbace". Fjallbacka to niewielkie, spokojne miasteczku w Szwecji, w którym niespodziewanie zostają znalezione zwłoki Alexandry Wijkner. Wszyscy wokół, biorąc pod uwagę poszlaki, sądzą, że kobieta dokonała samobójstwa. W takie wyjaśnienie nie chce jednak uwierzyć matka zmarłej. Z tego powodu zwraca się do przyjaciółki Alexandry z dzieciństwa, Eriki Falck, chcąc, by zbadała sprawę. Erika podchodzi do śledztwa razem z Patrikiem Hedstromem, dawnym znajomym, który obecnie jest policjantem. Szybko okazuje się, że to, co zaszło, może mieć silny związek z pewną tajemnicą z przeszłości.

10. "Macbeth" – Jo Nesbo

Jo Nesbo pisze bardzo różne kryminały, jednak na szczególną uwagę zasługuje jego powieść będąca adaptacją słynnego dramatu, która powstała w ramach "Projektu Szekspir". Rzecz dzieje się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Tytułowy bohater to policjant, szef jednostki specjalnej. Choć pochodzi z gorzej sytuowanej rodziny, zalicza się do tych nieprzekupnych policjantów. Kiedy udaje mu się doprowadzić do końca skomplikowaną akcję wymierzoną w handlarzy narkotyków, otrzymuje awans, który otwiera mu drogę do dalszej kariery. Jego wsparciem jest Lady, piękność prowadząca miejscowe kasyno. Co stanie się, gdy porządny glina uzależni się od władzy, a przepowiednia, jaką usłyszał niegdyś od tajemniczych Sióstr, zacznie się spełniać?

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Zobacz wideo Lubisz audiobooki? Te aplikacje mogą ci się przydać
Więcej o: